فونیکسریمکسبهتام

پرداخت یک ماه حقوق به‌عنوان جریمه برخی تخلفات در کشورهای اروپایی!

مقایسه مبلغ جریمه رانندگی در ایران با ۴ کشور غربی

عصر خودرو- در فرانسه میانگین درآمد در پایتخت حدود ۲۵۰۰ دلار است و مبلغ ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار جریمه برای "رانندگی در حالت مستی" تعیین شده که معادل یک پنجم تا تمام درآمد ماهانه‌ یک شهروند فرانسوی است! جریمه همین تخلف در کشورمان ۲۰۰ هزار تومان است!

مقایسه مبلغ جریمه رانندگی در ایران با ۴ کشور غربی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از تسنیم، "آیا جریمه‌‌های رانندگی، بازدارنده است؟" این سؤالیست که سال‌ها از سوی کارشناسان امور انتظامی مطرح شده اما تا به امروز پاسخ روشنی به آن داده نشده است تا جایی که بارها پلیس راهور خواستار افزایش مبلغ جریمه‌های رانندگی شده اما با مخالفت دیگر مسئولان مواجه شده است. این مخالفان البته دلایل مخصوص خود را نیز دارند.

  اگرچه اقداماتی نظیر فرهنگ‌سازی و ارتقای اجتماعی رفتار رانندگان در کنار جرائم رانندگی، می‌تواند زمینه را برای کاهش وقوع تخلفات فراهم کند اما با این حال، به نظر می‌رسد که وضعیت تورمی در کشور کار را به جایی رسانده که مبالغ قبوض جریمه، دیگر کارکرد و جنبه بازدارندگی حداقلی خود را از دست داده‌اند و جریمه‌های 30 و 50 هزار تومانی دیگر نمی‌توانند برای برخی رانندگان بازدارنده باشند یا سهمی در کاهش تخلفات ایفا کنند.

  بازدارندگی یا کسب درآمد؛ مسئله کدام است؟

  همین مسئله باعث شده تا مجدداً بحث افزایش مبالغ جریمه، تبدیل به موضوع داغ این روزهای کشور شود. موافقان این طرح معتقدند که جریمه‌های رانندگی قرار بوده به عنوان یکی از ابزارهای بازدارنده‌ تخلف استفاده شوند که با وضعیت اقتصادی این روزهای کشور، این مسئله به طور کامل از بین رفته است. از طرف دیگر، مخالفان معتقدند که این اقدام نه تنها زمینه را برای کاهش تخلفات فراهم نمی‌کند، بلکه صرفا موجب افزایش نارضایتی مردم به دلیل فشارهای اقتصادی می‌شود.

  در همین راستا، چندی پیش سردار سید تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور در این باره با تاکید بر اینکه جرائم رانندگی در حال حاضر به هیچ عنوان بازدارنده نیست، به خبرنگار تسنیم گفت: از وزارت دادگستری خواسته‌ایم تا مبلغ 7 تخلف از 120 تخلفی که برای آنها کد جریمه وجود دارد، بیش از صددرصد افزایش پیدا کند.

  وضعیت جرائم رانندگی در جهان

  در چنین شرایطی، نگاهی به مبالغ جرائم رانندگی در کشورهای مختلف جهان می‌تواند نوعی از مقیاس برای سنجش را در اختیار ما قرار دهد؛ در ادامه به مبالغ برخی از جرائم رانندگی در کشورهای استرالیا، فرانسه، انگلستان و آلمان اشاره شده است:

  نام کشور

  سرعت غیرمجاز

  مصرف الکل

  سبقت غیرمجاز

  عبور از چراغ قرمز

  صحبت با تلفن

  استرالیا (کوئیزلند)

  287 تا 1653 دلار

  2012 تا 4025 دلار

  150 تا 389 دلار

  348 دلار

  1000 دلار

  فرانسه

  از 73 تا 1609       دلار آمریکا

  145 تا 4830       دلار آمریکا

  159 تا 4830         دلار آمریکا

  159 تا 890         دلار آمریکا

  145 دلار آمریکا

  آلمان

  از 16 تا 1288       دلار آمریکا

  از 536 تا 3215    دلار آمریکا

  از 107 تا 1288    دلار آمریکا

  از 97 تا 5365     دلار آمریکا

  از 107 تا 214   دلار آمریکا

  انگلستان

  از 124 تا 1235     دلار آمریکا

  از 3086 تا 6173 دلار آمریکا

  از 124 تا 3086    دلار آمریکا

  از 1235 تا 6173 دلار آمریکا

  از 247 تا 3086 دلار آمریکا

   

   "جدول خلاصه میزان جرایم نقدی چهار کشور مختلف در پنج تخلف رانندگی"

  نقره‌داغ شدن رانندگان متخلف در کشورهای غربی

  با مقایسه‌ ارقام جریمه در کشورهای غربی فوق و میزان میانگین درآمد در این کشورها، مشخص می‌شود که کشورهای توسعه یافته از مبالغ بسیار بالای جریمه به‌عنوان اهرم جدی بازدارندگی در زمینه تخلفات رانندگی استفاده می‌کنند.

  به عنوان مثال در فرانسه که میانگین درآمد در پایتخت حدود 2500 دلار است، مبلغ 500 تا 3000 دلار جریمه برای رانندگی در حالت مستی، یک جریمه‌ بسیار سنگین و معادل یک پنجم تا تمام درآمد ماهانه‌ یک شهروند فرانسوی است!

  با تبدیل این درصد به ریال در ایران، مبلغ جریمه‌ رانندگی در حالت مستی باید بین یک و نیم تا 6 میلیون تومان باشد؛ مبلغی که در حال حاضر حدود 200 هزار تومان است! و در صورت تایید پیشنهاد پلیس مبنی بر افزایش برخی جرائم رانندگی این مبلغ جریمه به 2 میلیون تومان می‌رسد!

  اگرچه وضعیت اقتصادی کشور، فشار زیادی به مردم وارد کرده و پلیس باید این مسئله را درنظر داشته باشد و باید تلاش‌ها برای کاستن از سایر عوامل تصادفات در کشور "مانند ایمنی خودروها و وضعیت جاده‌ها" نیز روند پرشتابی به خود بگیرد اما به نظر می‌رسد باید در مورد مبالغ جریمه برخی تخلفات خطرناک مانند "رانندگی در حالت مستی" یا سبقت غیرمجاز که به‌شدت می‌تواند جان سایر رانندگان و شهروندان را به خطر اندازد، بازنگری جدی صورت گیرد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۶۴۵
    • خودرو امروز ۶۴۴
    • خودرو امروز ۶۴۳
    • خودرو امروز ۶۴۲
    • خودرو امروز ۶۴۱
    • خودرو امروز ۶۴۰
    • خودرو امروز ۶۳۹
    • خودرو امروز ۶۳۸
    • خودرو امروز ۶۳۷
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو