فونیکسریمکسبهتام

ایجاد زیرساخت پیش نیاز توسعه خودرو‌های برقی

عصر خودرو- یک کارشناس صنعت خودرو گفت: برای توسعه خودرو‌های برقی در کشور، نیاز است زیرساخت‌های مورد نیاز آن را توسعه دهیم.

ایجاد زیرساخت پیش نیاز توسعه خودرو‌های برقی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از صدا و سیما، آقای مصطفی پهلوانی در مورد زیر ساخت‌های مورد نیاز توسعه خودرو‌های برقی، گفت: به طور کل زیر ساخت تولید و عرضه انرژی مورد نیاز خودرو‌های برقی از دو جنبه قابل بررسی و حائز اهمیت است. جنبه اول فرآیند تولید که در شکل‌های مختلف از جمله نیروگاه‌های سوخت فسیلی، نیروگاه‌های انرژی‌های تجدید پذیر مانند باد، آب و خورشید و همچنین نیروگاه‌های اتمی است.


  وی در ادامه گفت: در ایران، خودرو‌های برقی مزیت خاصی نسبت به خودرو‌های احتراق داخلی ندارند، زیرا بازدهی کلی و همچنین میزان مصرف انرژی به نسبت پیمایش در این دو گروه از محصولات تفاوت قابل ملاحظه‌ای ندارد

  این کارشناس صنعت خودرو افزود: جنبه دوم مربوط به هزینه تولید انرژی الکتریکی و ایجاد زیرساخت‌های لازم، در صورت حرکت به سمت برقی‌سازی خودروها، است؛ اگرچه انرژی تولید شده به کمک نیروگاه‌های گازی کمترین هزینه را دارد با این حال مشکلاتی از جمله آلایندگی و بازدهی پایین معایب اصلی آن است، همچنین در صورت حرکت به سمت برقی‌سازی کامل خودرو‌ها احتمالاً مبلغی در حدود 5/12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های تولید نیرو در کشور لازم خواهد بود.

  پهلوانی گفت: به طور کلی مباحث مهم حفاظت از محیط زیست و محدودیت منابع سوخت فسیلی هستند که حرکت به سمت برقی‌سازی را در این محصولات منطقی می‌کنند، اما با توجه به زیرساخت‌های موجود در کشور باید پذیرفت که در حال حاضر این حرکت چندان اثر بخش نیست، زیرا که برنامه‌ای مدون و منطقی برای توسعه زیرساخت‌های مذکور مشاهده نمی‌شود.

  وی در مورد اهمیت توسعه خودرو‌های برقی در ایران، گفت: امروزه پیشرفت چشمگیر خودروسازان مطرح جهان در زمینه توسعه محصولات الکتریکی کاملاً مشهود است. معیار‌های اساسی و موثر بر انتخاب قوای محرکه خودرو، خودروساز و وضعیت موجود صنعت خودرو ایران، زیرساخت، بازار و مدیریت کلان مهمترین عواملی هستند که باید در مورد آن‌ها مطالعات جامعی صورت پذیرد تا بتوان به جمع‌بندی اساسی در مورد ورود این محصولات به بازار کشور رسید.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط