فونیکسریمکسبهتام

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

صنعت خودرو را باید از قیمت‌گذاری دستوری نجات دهیم

عصر خودرو- وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان اینکه نمی‌توانیم بگوییم خودروسازان ما خیلی خوب هستند تاکید کرد که چندان هم بد نیستند، اما نیاز به حمایت دارند و بایستی صنعت خودرو را از قیمت‌گذاری دستوری نجات داد.

صنعت خودرو را باید از قیمت‌گذاری دستوری نجات دهیم
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو » به نقل از ایسنا، عباس علی‌آبادی ظهر امروز (دوشنبه) در مراسم جشنواره تابستانه پژوهش و تعاملات صنعتی روز صنعت خودرو، ضمن اشاره به اینکه، در سال 2023 مجموع درآمد خودرو، 3350 میلیارد دلار بوده که رتبه اول درآمدزایی در جهان را داشته است، اظهار کرد: این درحالیست که طبق آمار، کل درآمد کشور از صنعت خودرو، 840 هزار میلیارد تومان بوده و این عدد نیمی از بودجه کشور را شامل می‌شود.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن تاکید بر نقش بسزای صنعت خودرو در ایجاد اشتغال در کشور، خاطرنشان کرد: 60 صنعت مرتبط با صنعت خودرو است و ششمین اقتصاد بزرگ دنیا به حساب می‌آید.

  وی یادآور شد: در سال گذشته، 37 خودروساز کشور، در مجموع یک میلیون و 335 هزار خودرو تولید کردند و با این تعداد تولید خودرو، رتبه 16 دنیا را به خود اختصاص دادیم؛ اما از التهاب بازار کاسته نشد. برای سال 1403 نیز تولید یک میلیون و 700 هزار خودرو را هدف‌گذاری کرده‌ایم که امیدوار هستیم محقق شود. در حال حاضر 900 هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند که سهم 12 درصدی در ارزش افزوده کشور دارد؛ رتبه ایران در تولید خودرو طی سال 2021 تا 2023 از هجدهم به شانزدهم رسید؛ چنانچه امسال هم تولید ثابت بماند، به رتبه پانزدهم دست خواهیم یافت. 

  وزیر صمت در رابطه با موضوع تخصیص ارز، تصریح کرد: یکی از مباحث مطرح شده در صنعت خودرو، موضوع تخصیص ارز است؛ در حال حاضر ارز چند نرخی عملاً لایه به لایه سبب ایجاد فساد می‌شود. سال گذشته به میزان مشخصی ارز به یک شرکت پرداخت شد و تعدادی کالا وارد کرد؛ برای امسال، پرداخت ارز را برایش دو برابر کردیم، اما همان میزان کالا را وارد کرد. 

  سکاندار وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن تاکید بر اینکه باید صنعت خودرو را از قیمت‌گذاری دستوری نجات داده و از آن حمایت کنیم؛ گفت: بنده معتقد نیستم که خودروسازان ما خیلی خوب هستند؛ اما از سویی هم نمی‌گویم خیلی هم بد هستند. انتظار ما این است که توسعه و پیشرفت داشته باشند و به سمت تولید خودروهای روز و آینده حرکت کنیم.

  علی‌آبادی افزود: در موضوع افزایش عمق ساخت داخل، دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد که باید بررسی شود؛ به طور مثال خودروساز مونتاژکاری، از لاستیک ایرانی استفاده کرده و اعلام می‌کند که 20 درصد داخلی سازی داشته است؛ این اصلا درست نیست؛ موضوع ساخت داخل بایستی عمقی بررسی شود.

  مقام عالی وزارت صمت ضمن اشاره به راهبردهای اصلی در صنعت خودرو، تصریح کرد: برقی‌سازی راهی است که حتما باید به سمت آن حرکت کنیم؛ در حال حاضر روزانه 120 میلیون لیتر بنزین در سراسر کشور مصرف می‌شود که باید هفت میلیون لیتر آن را وارد کنیم؛ بنابراین برقی‌سازی، راه‌حلی مناسب برای عبور از مصرف بنزین است. تا پایان امسال، حداقل 3000 ایستگاه جدید شارژ خودروهای برقی ساخته خواهد شد.

  وی در رابطه با داخلی‌سازی خودروهای برقی نیز با بیان اینکه مهم‌ترین اجزای قوای محرکه یک خودرو برقی شامل باتری، موتور، گیربکس و سامانه کنترل است که می‌توان در هر کدام اقدام به داخلی سازی کرد، گفت: اما در اولویت می‌توان از باتری شروع و اقدام به ذخیره انرژی کرد.

  کرمان موتوراکستریم