آرین موتور

تردد ۱۲۵ هزار کامیون بالای ۲۵ سال در ایران

عصر خودرو- وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از ۱۲۵ هزار کامیون بالای ۲۵ سال در جاده‌های ایران تردد می‌کنند، گفت: در بخش ریلی تا ۶ سال آینده نیاز به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم.

تردد ۱۲۵ هزار کامیون بالای ۲۵ سال در ایران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از مهر، عباس آخوندی در دیدار با «گرهارد شرودر» صدر اعظم پیشین آلمان در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه برجام فقط یک موافقت نامه نیست بلکه ایران پس از اجرای آن می‌خواهد با یک آرایش جدید به مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در عرصه بین الملل وارد شود، گفت: خودمان را برای ایفای نقش در فضایی فعال‌تر از گذشته آماده کرده‌ایم. در این دوره جدید از مناسبات سیاسی ایران با دیگر کشورها، قطعا علاوه بر مناسبات رسمی و مستقیم سیاسی، ارتباطات غیر رسمی مانند دیدار جنابعالی از ایران نیز بسیار اثرگذار بود.

  وی با اشاره به سفر اخیر وزیر راه آلمان به تهران و دیداری که از وزارت راه وشهرسازی داشت، افزود: وی در این سفر بر اهمیت شرکت‌های تولیدی کوچک و متوسط آلمان در زمینه ارتقای کیفیت کالا و خدمات آلمان تأکید کرده بود. ما در پی آن هستیم تا فضای جدیدی در روابط اقتصادی ایران و آلمان بگشاییم و در این فضای جدید، به کمک این شرکت‌ها نیاز داریم. ما با آلمان‌ها روابط گسترده‌ای در حوزه ریلی، جاده‌ای، صنعت ساختمان، صنعت نفت، انرژی و سایر صنایع داریم.

  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به فعالیت زیمنس در ایران ادامه داد: شرکت زمینس خوشبختانه در ایران فعالیت تولیدی دارد و ما جزء معدود کشورهایی در دنیا هستیم که شرکت آلمانی زیمنس در اینجا مستقیما به تولید واگن با آرم زیمنس اقدام می‌کند.

  وی با بیان اینکه ما در ایران در آستانه اجرای اقدامات گسترده ساختاری در حوزه حمل و نقل هستیم، اظهار داشت: می‌خواهیم تغییر بنیادینی در این صنعت در ایران دهیم. بزرگترین اتفاقی که افتاده در حوزه راه آهن بود. در این بخش نیاز داریم تا توسعه گسترده‌ای در بخش‌های حمل و نقل ریلی بار و مسافر چه درون شهری و چه برون شهری انجام دهیم. طبق برآوردی که در هزینه‌ها کرده‌ایم نیاز به سرمایه گذاری حداقل 30 میلیارد دلاری در 6 سال آینده داریم تا کار مفصلی در این بخش انجام شود و قطعا در این راه دوستان آلمانی مان کمک زیادی به ما خواهند کرد.

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مشابه همین بازسازی ساختاری را در حوزه هوانوردی در دست اقدام داریم، خاطرنشان کرد: میانگین سن هواپیماهای ما 22 سال است که باید جوان شود. ضمن اینکه تعداد هواپیماهای فعال نیز 150 هواپیما است که باید به 500 فروند برسد. در بخش فرودگاهی نیز اگرچه تعداد فرودگاه‌های ما در تهران و استان‌ها مجموعا 65 فرودگاه فعال است، اما همچنان نیاز به فرودگاه‌سازی گسترده در تهران و 7 استان داریم. بنابراین بحث نوسازی فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، شیراز، اصفهان، اهواز و مشهد هم در دستور کار ماست. ایجاد تحول در سایر صنایع وابسته هوانوردی از قبیل راهبری ناوگان هواپیما و سیستم‌های کنترل آسمان هم باید نوسازی شوند.

  وی درباره بازسازی ساختار حمل و نقل جاده‌ای، بیان کرد: در این بخش با اینکه وضع خوبی در زمینه ساخت و تولید جاده‌های جدید داریم و پروژه‌های عمرانی راهسازی گسترده‌ای طراحی شده، اما از آن مهمتر نوسازی ناوگان جاده‌ای است. بیش از 125 هزار کامیون بالای 25 سال در جاده‌های ایران تردد می کنند که باید نوسازی شوند.

  آخوندی سپس با بیان اینکه وضع ما در بخش حمل و نقل دریایی مناسب است، تاکید کرد: البته ایران به دنبال آن است تا بر روی سواحل شمالی دریای عمان و غیر از سواحل شمالی خلیج فارس یک بندر بسیار بزرگ و مجهز در منطقه چابهار ایجاد کند.

  وی با بیان اینکه این توضیحاتی که دادم درباره زیرساخت‌ها و ناوگان صنعت حمل و نقل ایران بود گفت: اما در زمینه جریان حمل و نقل در ایران هم باید بگویم موقعیت جغرافیایی کشور ما به گونه‌ای است که می‌توانیم نقش منطقه‌ای ایفا کنیم و قصد داریم تا تمام کریدورهای ریلی، جاده‌ای و هوایی را که از ایران عبور می‌کند فعال کنیم.

  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اجرای این برنامه‌ها نیاز به یک نظام پشتیبانی مالی بزرگ دارد که بانک آلمانی می‌توانند در این راه به ما کمک کنند. ما در تهران مجوزهای قانونی ایجاد منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی را داریم که به ما اجازه می‌دهد چهار هزار هکتار از فضای این منطقه از پایتخت را برای منطقه آزاد در نظر بگیریم. قصد داریم این منطقه آزاد را به یک بازار بزرگ مالی و بیمه بین المللی برای کل منطقه تبدیل کنیم. به همین دلیل دنبال آن هستیم تا از بانک‌های بین المللی دعوت کنیم در این منطقه آزاد مستقر شوند و آلمان می‌تواند در این زمینه پیش قدم شود.

  وی با اشاره به نقش مهم سیاسی اقتصادی ایران در منطقه، اظهار داشت: به عنوان مثال در کشورهای آسیای میانه و شمال دریای خزر 400 میلیون نفر زندگی می‌کنند که بخش عمده‌ای از آنها نیاز به دسترسی به آب‌های آزاد از طریق بنادر جنوبی ایران دارند بنابراین قطعا سرمایه گذاری در بنادر شمال خلیج فارس و دریای عمان برای شرکت‌هایی که می خواهند با مردم شمال ایران و دریای خزر مراوده کنند بسیار بهتر و به صرفه تر از سایر مسیرهاست. در حالی که الآن کشتی‌ها همه به بنادر جنوبی خلیج فارس می‌روند و کالاهای خود را آنجا تخلیه می‌کنند و دوباره در کشتی‌های فیدری بارگیری و برای تخلیه به بنادر شمال خلیج فارس می‌آیند. در بخش حمل و نقل هوایی هم همین طور. اینکه گفته می‌شود می‌خواهیم همه کریدورهای ایران را فعال کنیم به همین دلیل است؛ چراکه توسعه حمل و نقل ایران هم به نفع اقتصاد ایران و هم به سود اقتصاد کشورهای همسایه ما از جمله افغانستان، پاکستان و آسیای میانه است. در دولت تصویب کرده‌ایم که به همه همسایگان‌‌مان دسترسی به دریا بدهیم.

  آخوندی با اشاره به تنش‌های اخیر در روابط ایران و عربستان، خاطرنشان کرد: هر چند که آغاز این تنش، یک موضوع تحریک آمیز از سوی سعودی‌ها بود، اما ایران به دنبال ادامه این تنش نیست و می‌خواهد فضایی آرام را دنبال کند. موضع جمهوری اسلامی ایران ممانعت از گسترش تشنج در منطقه است.

  وی ادامه داد: ما قطعا معتقدیم منطقه باید آرام باشد ولی در حال حاضر برافروخته است توسعه روابط اقتصادی کشورها یکی از راه‌های آرام کردن منطقه خواهد بود. ناآرامی‌های گسترده جوانان کشورهای این منطقه را بی‌کار کرده و یکی از راه‌های بازگرداندن آرامش به منطقه افزایش پروژه‌های عمرانی و اشتغالزایی برای جوانان است.

  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نقش سازنده آلمان در دنیا تاکید کرد: ایران و آلمان باید علاوه بر توسعه فعالیت‌ها و پروژه‌های عمرانی، به توسعه مناسبات تجاری نیز بپردازند. به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی ایران در پی آن است تا شرکت‌های بزرگ حمل و نقل بین المللی از جمله شرکت‌های آلمانی در ایران فعال شوند.

  آخوندی افزود: ما به جد پیگیر موضوع حمل و نقل از کریدور ایران هستیم که یکی از راه‌های آغاز این مناسبات، حضور شرکت‌های بزرگ حمل و نقل آلمان به همراه شرکای بین المللی خود در ایران است و پس از حضور بانک‌های بین المللی در کشورمان، می‌توانند به مرکزی برای تأمین مالی پروژه‌های عمرانی ایران و منطقه تبدیل شوند. منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) موقعیتی استثنایی در پایتخت برای اجرای این طرح به شمار می رود.

  وی در پایان دو پروژه برقی کردن راه آهن تهران ـ مشهد و بازسازی صنعت هوانوردی را برای کشورمان بسیار مهم عنوان کرد./مهر

   

  برای آگاهی از تازه های جهان خودرو، جدیدترین قیمت ها و بازار خودرو ایران اینستاگرام خودرو امروز را دنبال کنید و جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر خودرو (https://telegram.me/asrekhodro ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۶۳
    • خودرو امروز ۵۶۲
    • خودرو امروز ۵۶۱
    • خودرو امروز ۵۶۰
    • خودرو امروز ۵۵۹
    • خودرو امروز ۵۵۸
    • خودرو امروز ۵۵۷
    • خودرو امروز ۵۵۶
    • خودرو امروز ۵۵۵
    آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
    آرشیو