کارمانیا

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی:

تولید خودرو برقی دانشگاه آزاد با امضاء تفاهم‌نامه

راه‌اندازی سامانه آزمایشگاهی

عصر خودرو- معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی از تولید سالیانه ۲۰ هزار خودرو برقی این دانشگاه در پی امضاء قراردادی خبر داد و گفت: علاوه بر آن سامانه سامان‌دهی آزمایشگاه‌های این دانشگاه راه‌اندازی شده است که تاکنون بیش از ۷ هزار آزمایشگاه و ۳ هزار کارگاه به عضویت این شبکه درآمده‌اند.

تولید خودرو برقی دانشگاه آزاد با امضاء تفاهم‌نامه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی در نشست خبری امروز با بیان این که چهارمین جشنواره فرهیختگان و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد همزمان با سی و چهارمین سال تاسیس این دانشگاه برگزار می‌شود، افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه بزرگداشت مقام صاحب‌نظران عرصه علم و فناوری، شناسایی استعدادهای برتر، ایجاد رقابت میان پژوهشگران و گسترش همکاری‌های میان واحدهای این دانشگاه است.

  وی با بیان این که در این نمایشگاه محصولات فناورانه که یا آماده تجاری سازی هستند و یا تجاری سازی شده‌اند عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: امیدواریم با برگزاری این نمایشگاه زمینه تعامل دانشگاه آزاد با صاحبان سرمایه برای تجاری سازی دستاوردهای علمی این دانشگاه فراهم شود.

  فراهانی با اشاره به دستاوردهای علمی این دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر در این دانشگاه 85 مرکز رشد و 712 هسته‌ فناور و شرکت دانش بنیان ایجاد شده است.

  وی با بیان این که شرکتهای دانش بنیان دانشگاه آزاد در دو نوع A و B تقسیم‌بندی شده‌اند، توضیح داد: شرکتهای نوع A شرکتهایی با مجوز دانشگاه آزاد و شرکتهای نوع B شرکتهایی هستند که علاوه بر حمایتهای دانشگاه آزاد از حمایت‌های معاونت علمی نیز برخوردارند.

  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد از ثبت تجاری 200 شرکت این دانشگاه خبر داد و یادآور شد:‌ تعدادی از این شرکتها از سوی معاونت علمی احراز دانش بنیانی آن اعلام شده است و تعدادی دیگر در دست بررسی هستند.

  اجرای طرح ساها در دانشگاه آزاد

  فراهانی با تاکید بر این که طرح ساها در این دانشگاه ایجاد شده است در این باره توضیح داد: طرح ساها ساماندهی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های صنعتی است که در حال حاضر 7 هزار و 600 آزمایشگاه و 3 هزار و 400 کارگاه به عضویت این سامانه درآمده‌اند.

  وی هدف از اجرای این طرح را یکپارچه‌سازی امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی این دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری ذکر کرد و ادامه داد: راه‌اندازی این سامانه موجب شده است که اکثر نیازهای تحقیقاتی اعضای هیات علمی و دانشجویان فراهم شود.

  وی جلوگیری از خرید‌های مکرر را از دیگر مزایای این سامانه نام برد و گفت: در حال حاضر دستگاه‌های آزمایشگاهی پیشرفته ای در این دانشگاه خریداری شده است که برخی از آنها به درستی مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد ولی با راه‌اندازی این سامانه علاوه بر صرفه‌جویی، از دستگاه‌های آزمایشگاهی نهایت استفاده می‌شود.

  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد با تاکید بر این که این واحدها توانسته‌اند درآمدهایی از طریق ارائه خدمات آزمایشگاهی کسب کنند، افزود: در سال گذشته واحد اصفهان دو میلیارد تومان و واحد کاشان یک میلیارد تومان از ارائه خدمات آزمایشگاهی کسب کرده‌اند.

  فراهانی با تاکید بر این که به طور متوسط 4 تا 5 میلیارد تومان از طریق خدمات سامانه ساها کسب درآمد شده است، ادامه داد: علاوه بر آن به منظور تعمیر و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی شرکت دانش بنیانی در این زمینه قرار است ایجاد شود که این طرح در شورای دانشگاه مورد تصویب قرار گرفته و در حال تشکیل هیات مدیره این شرکت هستیم.

  به گفته وی بخشی از اعتبارات این سامانه از طریق دانشگاه آزاد، بخشی از آن از سوی اعضای هیات علمی و بخش دیگری از اعتبارات آن از سوی فعالان حوزه تعمیر و نگهداری سیستم‌های آزمایشگاهی تامین می‌شود.

  ایجاد پارک علم و فناوری در دانشگاه آزاد

  معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان این که وزارت علوم با راه‌اندازی پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد موافقت کرده است، گفت: اساسنامه آن تدوین شده و به تصویب شورای گسترش این دانشگاه رسیده و به زودی ابلاغ می‌شود.

  وی اضافه کرد: بر اساس موافقت وزارت علوم برای راه‌اندازی شعب این دانشگاه نیازی به کسب مجوز‌های متعدد نیست و می‌توانیم با موافقتنامه وزارت علوم اقدام به ایجاد شعب پارک علم و فناوری کنیم.

  فراهانی در عین حال با تاکید بر این که الگوی ما برای ایجاد پارک علم و فناوری با وزارت علوم متفاوت است، تاکید کرد: ما در تلاش هستیم تا شهرک‌های فناوری آزاد که بخشی از فعالیت‌های آن در حوزه صنعتی و بخش دیگر آن شامل فعالیتهای پارک چون استقرار شرکت‌ها و ارائه خدمات صنفی و فنی است، ایجاد کنیم.

  وی ادامه داد: پشتوانه پارک‌های علم و فناوری وابسته به وزارت علوم، منابع دولتی و شهرک‌های فناوری دانشگاه‌های آزاد از محل خدمات صنفی و صنعتی و ایجاد مسکن برای اعضای هیات علمی است که درآمدهای این حوزه‌ها صرف فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در این شهرک‌ها می‌شود.

  به گفته معاون پژوهشی دانشگاه‌های آزاد تاکنون کلنگ 14 شهرک فناوری آزاد به زمین خورده است ضمن آن که شهرک‌های فناوری آزاد مشهد، ارومیه و پردیس آماده پذیرش استقرار شرکتهای دانش بنیان است.

  برنامه دانشگاه آزاد برای حذف پایان‌نامه‌ها

  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد با اشاره به طرح حذف پایان‌نامه‌ها از دوره کارشناسی ارشد گفت: به دلیل گستردگی واحدهای این دانشگاه تاکنون آمار دقیقی از نظر تعداد پایان‌نامه‌های دفاع شده و تعداد مقالات منتشر شده در کارگاه‌های استنادی بین‌المللی در اختیار نداریم.

  وی ادامه داد: با تکمیل شدن این گزارش به رییس دانشگاه آزاد ارسال می‌شود که در صورت تایید وی این طرح اجرایی می‌شود.

  فراهانی در عین حال با ابراز نگرانی از کاهش تعداد مقالات در شیوه آموزشی گفت: با تصویب رییس دانشگاه به سمت دوره‌های آموزش محور حرکت می‌کنیم ولی نگرانی ما این است که در صورت اجرای شیوه آموزشی تعداد مقالات علمی این دانشگاه در کارگاه‌های استنادی بین‌المللی کاهش یابد.

  به گفته وی این دانشگاه بر اساس گزارش‌های ISI و اسکوپوس در میان دانشگاه‌های کشور رتبه اول را دارد و در تراز ملی رتبه 187 جهانی را از آن خود کرده است.

  تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقاتی دانشگاه آزاد

  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد از امضای قراردادی برای تولید انبوه خودرو برقی کوآدرو خبر داد و گفت: با امضای تفاهم‌نامه‌ای سالیانه 20 هزار خودرو برقی تولید خواهد شد.

  وی افزود: برخی از قطعات این خودرو از یکی از شرکتهای خارجی خریداری می‌شود که تاکنون قراردادهای آن نهایی نشده است.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۲
  آخرین بروزرسانی ۲۱ ساعت پیش
  آرشیو