مدیران خودروکارمانیا

لزوم شناسنامه‌دار شدن قطعات یدکی

عصر خودرو- سالانه حدود یک‌میلیارد دلار قطعات یدکی خودرو از مبادی رسمی به کشور وارد می‌شوند که سهم قاچاق از این آمار بالاتر است زیرا این رقم برای قطعات لوازم یدکی حدود یک‌میلیارد و ۱۰۰میلیون دلار است و متاسفانه هیچ‌گونه نظارتی بر توزیع قطعات یدکی و واردات قطعات قاچاق به کشور نمی‌شود.

لزوم شناسنامه‌دار شدن قطعات یدکی
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از صمت، بنابراین ضرورت دارد همه قطعات یدکی در کشور (همانند صنایع بهداشتی) دارای مهر استاندارد، کد رهگیری و بارکد باشند و در حوزه صنعت به ویژه صنعت خودرو قطعات شناسنامه‌دار شوند.
  همچنین پیشنهاد انجمن به وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف دستیابی به انسجام در نظام قطعات یدکی کشور این است که همه قطعات، شناسنامه‌دار و دارای بارکد شوند تا شهروندان بتوانند از کیفیت نسبی قطعات خودرو مطمئن شوند چرا که قطعات وارداتی خودرو باید با استاندارد 55گانه منطبق باشند.
  نبود نظارت بر واردات قطعات خودرو نه‌تنها باعث می‌شود که مشتریان تامین جانی و مالی نداشته باشند بلکه قطعه بی‌کیفیت، سایر قطعات سالم خودرو را فرسوده می‌کند و درنهایت از بین می‌برد.
  در بحث تفاوت قیمت‌ها نیز باید توجه داشته باشیم که با افزایش تیراژ تولید قطعات داخل قیمت تمام‌شده کاهش یافته و رقابت سالم‌تر شکل می‌گیرد اما با وجود رفع تحریم‌ها تاکنون تغییری در میزان تیراژ و کاهش قیمت قطعه مشاهده نشده که امیدواریم به زودی شاهد ارتقای کیفیت و کاهش قیمت این محصولات باشیم.

  آرش محبی‌نژاد-دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط