کارمانیا

رئیس فدراسیون واردات عنوان کرد

تصمیم اشتباه وزارت صنعت واردات خودرو را ۴۳ درصد افزایش داد

عصر خودرو- رئیس فدراسیون واردات از افزایش ۴۳ درصدی واردات خودرو در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: تصمیم اشتباه وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا باعث شد که این میزان افزایش واردات صورت گیرد، چرا که همه واردکنندگان نگرانی از دست دادن قابلیت واردات‌شان را داشتند.

تصمیم اشتباه وزارت صنعت واردات خودرو را ۴۳ درصد افزایش داد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا ، فرهاد احتشام‌زاد گفت:‌ در چهار ماه اول امسال میزان واردات خودرو 26 هزار و 603 دستگاه بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 43 درصد رشد را نشان می‌دهد.

  وی افزود: این افزایش واردات ناشی از دو موضوع اصلی است؛ یکی بحث عدم تمدید ثبت سفارش‌های جدید که باعث شد از تمام ثبت سفارش‌هایی که از قبل موجود بوده استفاده شود و قبل از تیرماه که پایان اعتبار آن‌ها بود، همگی به کشور وارد شوند.

  رئیس فدراسیون واردات ادامه داد: این اتفاق عملا برخلاف سیاست ارزی ما بوده است. یعنی سیاستی اتخاذ شد برای اینکه واردکنندگان غیر نمایندگی امکان واردات نداشته باشند تا مصرف ارز کاهش یابد ولی تصمیم اشتباه وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا باعث شد که 43 درصد افزایش واردات اتفاق بیفتد، چرا که همه نگرانی از دست دادن قابلیت واردات‌شان را داشتند.

  احتشام زاد عنوان کرد:‌ بخشی دیگر از مسئله هم به ترخیص خودروهای آسیایی و اروپایی که صرفا مونتاژ آمریکا بودند بر می‌گردد. این‌ خودروها در گمرک به طور متوسط هفت ماه باقی مانده بودند تا تعیین تکلیف و از گمرک ترخیص شدند.

  وی تصریح کرد: اتفاقی که اکنون با آن روبرو هستیم این است که چون 50 درصد تامین کنندگان بازار، واردکنندگان غیر نمایندگی بودند آخرین فرصت واردات آن‌ها تا تیرماه بوده است و بعد از آن دیگر امکان واردات ندارند. بعد از آن ثبت سفارش برای نمایندگی‌های رسمی انجام شد ولی تقریبا تا ابتدای ماه جاری و در حال حاضر امکان ثبت سفارش برای نمایندگی‌های رسمی وجود ندارد.

  احتشام زاد اضافه کرد: دلیل این مسئله ابتدا اعلام شد که مشکل از سایت ثبت سفارش برای گزارش‌گیری آمار واردات بوده است بعد از آن اعلام شد که هدف به روز رسانی وب سایت بوده است و متاسفانه به تازگی معاون وزیر اعلام کرده که سایت را بسته‌ایم و تا زمانی که قانون جدید تدوین نشود، سایت را باز نخواهیم کرد که این موضوع بر خلاف قوانین و مقررات است.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۲
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو