کارمانیا

آلودگی هوا«۲۴۲۱»

«نفسم گرفت»، فراخوان شورا برای مقابله با آلودگی هوا

عصر خودرو- یک عضو شورای اسلامی شهر تهران از شهروندان تهرانی درخواست کرد در خصوص معضل آلودگی هوا راهکارها و ایده‌های خود را در قالب پویشی به نام «نفسم گرفت» ارائه کنند.

«نفسم گرفت»، فراخوان شورا برای مقابله با آلودگی هوا
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، الهام فخاری در سی و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری گفت: امروز چندمین روز متوالی است که وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم به سر می‌برد و به تعطیلی مدارس انجامیده، تهران هوا ندارد و گویی همه ما گرفتار «کاری نمی‌شود کرد» شده‌ایم به شکلی که هم از سوی دستگاه‌ها و نهادهای مسئول و هم از سوی مردم این جمله تکرار می‌شود. برای چاره جویی آلودگی هوا که هر روز به فاجعه نزدیک‌تر می‌شود همه مسئول هستیم و باید کاری اثرگذار در حوزه اختیارات و وظایف خود انجام دهیم.

  وی افزود: با وجود رخدادهای فصلی که در سال‌های قبل هم تجربه شده هنوز هم هماهنگی بین بخشی برای چاره اندیشی و اقدام موثر در جهت پیشگیری از آلودگی هوا انجام نشده، در حالیکه این امر برای شهر تهران ضروری بوده است.

  وی با اشاره به لایحه پیشنهادی دولت برای سال آینده، گفت: در این لایحه همچنان در این حوزه فقط به اوراق مشارکت برای تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی بسنده شده است. در حالیکه در تبصره 18 بودجه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل پیش بینی شده است. چگونگی ساماندهی روشن نیست. آیا این کار به فشار زیاد بر حمل و نقل عمومی نمی‌انجامد؟ در حالیکه ضرورت دارد 50 درصد این افزایش به توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص پیدا کند.

  وی با بیان اینکه زباله سوزی همچنان به شیوه سنتی در حال انجام است و هر بامداد حجم آلودگی چشمگیری را به فضا و هوای شهری می‌افزاید، افزود: برای ساماندهی مدیریت پسماند عزم جدی باید ایجاد شود. در جمع کردن تجارت نابسامان پسماند که عده‌ای محدود از آن سود می‌برند و عده‌ای گسترده در نامناسب‌ترین شرایط زباله گرد مشاهده می‌شوند. لازم است عزمی جدی ایجاد شود.

  وی تاکید کرد: باز کردن راه و تسهیل شرایط فاینانس برای مدیریت پسماند و راه اندازی سامانه‌های نوین از نیازهای فوری شهر تهران است.

  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تردد موتورسیکلت‌ها در شهر تهران اشاره کرد و افزود: از منابع مهم آلودگی شهر تهران همین موتورسیکلت‌ها هستند و چاره این کار نیز همکاری فوری بین نهادهای دولت و مدیریت شهری را می‌طلبد. با توجه به تجربه گذشته ضرورت داشت که اقدامات پیشگیرانه‌ای توسط مدیریت شهری پیش از رسیدن به بحران اقدام جدی انجام می‌شد. نباید تجربه آزموده را دوباره و چند باره تجربه کرد. اکنون در شرایط ویژه‌ای که شهر و شهروندان در آن گرفتار شده‌اند همه متخصصانی که به هر دلیل از دایره کار حذف یا نادیده گرفته شدند باید به همکاری فراخوانده شوند.

  این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد:‌ باید با مردم گفت‌وگو کنیم، مردم راه حل‌های موثری دارند و راه حل طلسم «کاری نمی‌شود کرد» را مردم می‌توانند بشکنند. از مردم تهران می‌خواهم راه حل‌های فوری و امکان پذیر خود را در قالب پویش «نفسم گرفت» ارائه کنند.

   

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
  آرشیو