کارمانیا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران:

ممنوعیت تردد کامیون‌های فرسوده تا ۱۵ بهمن ماه در پایتخت تمدید شد

عصر خودرو- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به شناسایی ۴۲۴ واحد صنعتی آلاینده در تهران طی سال جاری اظهار کرد: هیچ یک از واحدهای صنعتی مستقر در تهران حق استفاده از سوخت سنگین و آلاینده مثل مازوت را ندارند.

ممنوعیت تردد کامیون‌های فرسوده تا ۱۵ بهمن ماه در پایتخت تمدید شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، کیومرث کلانتری در جمع خبرنگاران درباره نتایج کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران که امروز در استانداری تهران با حضور دستگاه‌های مختلف برگزار شد، گفت: مدیریت پسماند تهران، دستور جلسه امروز بود. متاسفانه پسماندها به‌صورت اصولی مدیریت نمی‌شوند. پسماندها در همه جای دنیا به عنوان طلای کثیف، سرمایه و فرصت اقتصادی شناخته می‌شوند اما متاسفانه در کشو ما به ویژه تهران پسماندها به عنوان یک معضل بروز پیدا کرده‌اند.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه گفت: شهرداری تهران بر اساس ماده 9 قانون مدیریت پسماند وظیفه فرهنگ‌سازی و آموزش تفکیک از مبدأ پسماندها را بر عهده دارد.

  به گفته کلانتری سرانه تولید پسماند در تهران از 850 گرم به 920 گرم در پایان سال 95 رسید. به عبارت ساده‌تر در پنج سال گذشته روزانه 900 تن به پسماند تهران اضافه شد. در همه جای دنیا کاهش پسماند مد نظر قرار می‌گیرد و مطمئنا «جامعه مصرف کن دور بریز» جامعه خوبی نیست.

  مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید کرد: شهرداری تهران به عنوان دستگاه اجرایی موظف به تفکیک پسماندها از مبدأ است. سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عنوان دستگاه ناظر در این زمینه وظیفه دارد.

  وی با اشاره به اینکه شهروندان باید در زمینه تفکیک زباله‌های خشک و تر آموزش لازم را ببینند، گفت: در این صورت پسماندی که قابلیت بازیافت دارد دوباره به چرخه مصرف بر می‌گردد و کود آلی تولید شده از پسماند تر عاری از فلزات سنگین خواهد بود.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه ساماندهی سایت آرادکوه، مدیریت سایر پسماندها و استفاده از زباله سوز در شهر تهران در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت،اظهارکرد: 3000 تن پسماند در تهران قابلیت تبدیل به انرژی را دارد که در آینده نزدیک بعد از انجام مناقصه‌ها سرمایه گذاری لازم در این زمینه صورت خواهد گرفت تا موضوع تولید برق از پسماند در آرادکوه انجام شود.

  کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه توسعه خطوط ریلی دستور کار دیگر این جلسه بود، گفت: با توجه به اهمیت توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل ریلی در کاهش ترافیک و آلودگی هوا گسترش حمل و نقل ریلی در شهرهای هشتگرد، پردیس و پرند مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  وی با بیان اینکه روزانه حدود 650 هزار تا 700 هزار خودرو وارد تهران می‌شود گفت: برای کاهش تردد این تعداد بالای خودرو چاره‌ای جز توسعه خطوط ریلی نداریم. برای این منظور قرار شد با عقد تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت راه، استانداری تهران و شهرداری، این کار با اولویت پیگیری شود همچنین سازمان برنامه و بودجه باید اعتبارات مورد نیاز برای این کار را تخصیص دهد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به ضرورت افزایش فضای سبز تهران گفت: این موضوع نیز در دستور کار جلسه امروز بود و قرار شد تا نیمه اسفندماه سال جاری 1700 هکتار فضای سبز در تهران ایجاد شود. 500 هکتار در منطقه 2 و 100 هکتار در حوزه آرادکوه به فضای سبز اختصاص می‌یابد. در شرق تهران نیز افزایش فضای سبز مورد توجه قرار خواهد گرفت. این برنامه در ایام درختکاری امسال اجرایی خواهد شد.

  کلانتری با اشاره به اینکه کنترل آلودگی واحدهای صنعتی نیز در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت،اظهارکرد: 1470 واحد صنعتی در سه سال گذشته سوخت مصرفی خود را از مازوت به گاز طبیعی تغییر داده‌اند که به‌طور قطع اثر خوبی بر کاهش آلودگی هوا دارد.

  وی تاکید کرد: هیچ یک از واحدهای صنعتی در محدوده‌های تهران حق استفاده از سوخت سنگین و آلاینده ندارند. دستگاه‌های مختلف نیز در این زمینه وظایفی را عهده‌دار شده‌اند که باید به فوریت و با اولویت این وظایف را در دستور کار خود قرار دهند.

  به گفته کلانتری 424 واحد صنعتی آلاینده در سال جاری در تهران شناسایی شده‌اند که از این تعداد 160 واحد برنامه کنترل آلودگی ارائه داده‌اند همچنین 343 واحد صنعتی طی سه سال گذشته نسبت به رفع آلایندگی واحد خود اقدام کرده‌اند.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه مهمترین واحد آلاینده تهران کارخانه سیمان است، گفت: این واحد صنعتی برنامه کنترل آلودگی خود را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه داده است و اگر نتواند در قالب برنامه نسبت به کاهش آلودگی اقدام کند حتما با این واحد برخورد خواهد شد.

  وی در ادامه اظهار کرد: کامیون‌های فرسوده و فاقد معاینه فنی حداقل تا 15 بهمن ماه اجازه تردد در تهران ندارند.

  کلانتری با اشاره به تولید 43 هزار تن نخاله ساختمانی در تهران به‌طور روزانه گفت: تا کنون به سه واحد بازیافت نخاله ساختمانی مجوز داده‌ایم تا ضایعات و نخاله‌های ساختمانی به مصالح ساختمانی تبدیل و به چرخه مصرف وارد شود. به واحدهای بازیافت نخاله ساختمانی - که در شعاع 120 متری تهران مستقر باشند، مجوز داده می‌شود- البته این واحدها باید برنامه‌های کنترل آلودگی را به‌طور کامل اجرایی کنند.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۱۱ روز پیش
  آرشیو