کارمانیا

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری خبر داد

بازنگری دستور العمل حمل و نقل دانش‌آموزی

فعالیت آزمایشی سامانه "سپند" در برخی شهرها

عصر خودرو- سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری از بازنگری در دستورالعمل حمل و نقل دانش آموزی خبر داد و گفت: این بازنگری و ابلاغ آن توسط وزیر کشور می‌تواند فصل جدیدی را در حوزه حمل ونقل دانش آموزی ایجاد کند.

بازنگری دستور العمل حمل و نقل دانش‌آموزی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا ، مرتضی ضامنی با بیان اینکه حمل و نقل دانش آموزی به عنوان دغدغه مهمی ازدیرباز مطرح بود و دستورالعملی در سنوات قبل برای این موضوع تهیه شده بود، اظهار کرد: به دلیل اینکه مشکلات و ابهامات در این دستور العمل وجود داشت و همچنین توجه به تکنولوژی‌های نوین و سامانه‌های برخط در این سامانه، نیاز به اصلاح ایجاد شد به نحوی که ضمن برطرف شدن ابهامات، دستورالعمل کارا تر و متناسب با پیشرفت تکنولوژی باشد.

  وی ادامه داد: شورای عالی ترافیک شهرهای کشور پیروی دستور العمل قانونی مربوط به حمل و نقل دانش آموزی کمیته ماده 19 را برای تدوین دستورالعمل‌ها ، ابلاغ قوانین و ضوابطی مورد نیاز در حوزه حمل‌و نقل دانش‌ آموزی در نظر گرفته است که در نهایت با امضای مقام عالی وزارت کشور ابلاغ خواهد شد. بنابراین طی تکلیفی به اتحادیه تاکسیرانی، این موضوع در دستور کار کمیته فنی این اتحادیه با مشارکت وزارت آموزش و پرورش ، انجمن اولیاء و مربیان، سازمان‌های تاکسیرانی، سازمان شهرداری‌های، نمایندگان وزارت کشور و وزارت راه وشهر سازی قرار گرفت.

  سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری اظهار کرد: تمام مشکلاتی که در بخش آموزش و پرورش و شهرداری‌ها برای ارائه خدمات وجود داشت احصاء شد و در نهایت در قالب یک کمیته ‌ای موارد یک به یک بررسی و منجر به اصلاح دستورالعمل حمل و نقل دانش آموزی شد. در حقیقت اقدامات فنی و کارشناسی در اتحادیه تاکسیرانی نهایی شد و آن را برای کارگروه ماده 19 در وزارت کشور ارسال کردیم تا در آنجا جمع بندی نهایی و ابلاغ شود. در حقیقت ابلاغ این دستور العمل می‌تواند  فصل جدیدی را در حوزه حمل ونقل دانش آموزی ایجاد کند.

  وی در ادامه صحبت‌هایش به سامانه سپند(سامانه پایش ناوگان دانش آموزی ) اشاره کرد و گفت: به موازات این اصلاحیه بستر سامانه سپند به عنوان سامانه حمل ونقل دانش آموزی‌ را فراهم کردیم و این سامانه به صورت پایلوت در چند شهر در حال اجراست و این دو اقدام موازی می تواند در آینده نوید خوبی در حوزه‌ حمل و نقل عمومی دهد.زیرا یکی از مشکلات این حوزه فعالیت غیرمجاز در این ناوگان است که گاها منجر به حوادث ناگواری می شود. یعنی با این اقدامات به سمت حمل و نقلی ایمن ، مناسب و متناسب با تکنولوژی های روز حرکت خواهیم کرد.

  ضامنی با اشاره به اینکه قصد داریم سامانه سپند را به صورت ملی در کشور اجرایی کنیم گفت:این سامانه در شهر قزوین به صورت پایلوت در حال اجرا است و از ابتدای مهر 96 این سامانه به صورت مرحله به مرحله فعال شد و آخرین مرحله آن اپلیکیشن سپند است که بر روی موبایل والدین، راننده، شرکت ارائه دهنده خدمات و... نصب خواهد شد و این پروژه به اتمام خواهد رسید و قابلیت اجرا شدن در کشور را خواهد داشت. همچنین این سامانه توسط اتحادیه تاکسیرانی شهری تهیه شده است.

  وی در تشریح این سامانه گفت:در بحث حمل و نقل دانش آموزان،وظایف مختلفی میان دستگاه‌ها تقسیم شده است به عنوان مثال آموزش و پرورش بایستی نیازش را در حوزه سرویس مدارس به شهرداری ها اعلام کند و شهرداری‌ها نیز موظفند به تناسب نیاز اعلام شده از سوی آموزش و پرورش برای تامین ناوگان مناسب و ایمن با رانندگان تایید شده و ماشین‌های مجهز به علامت خاص، اقدام کنند. بنابراین این اپلیکشن به کمک خواهد آمدتا ارتباط والدین، مدرسه و شهرداری از طریق ارسال‌پیام‌هایی از طریق اپلیکیشن انجام شود.برای مثال اگر راننده در فاصله 50 متری محل سکونت دانش آموز است آلارمی به والدین دانش‌آموز برسد تا والدین فرزندانشان را به سرویس برساند.

   

   

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۳۳
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو