کارمانیا

حاشیه بازار ۲۸میلیونی خودروهای داخلی!

آشفته‌بازار بی‌نظارت خودرو

عصر خودرو- نبود نظارت و فرافکنی‌های نهادهای ناظر بر بازار خودرو، آشفته‌بازاری را رقم زده که خودروسازان در آن ترک تازند و هر قیمتی را به مصرف‌کننده ناچار از خرید کالای ایرانی، تحمیل می‌کنند.

آشفته‌بازار بی‌نظارت خودرو
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از مهر، بازار خودرو ماهها است آشفته است. بدون هیچ نظارتی و بدون کمترین برخوردی با متخلفان. خودروسازان دولتی اکنون دیگر حتی درخواستی هم به شورای رقابت برای تغییرات خود نمی‌دهند و به این بهانه که خودروهای بالای 45 میلیون تومان، از شمول قیمت‌گذاری دولت و شورای رقابت خارج هستند، همه زور خود را بر قیمت خودروهای بالای 45 میلیون تومان گذاشته‌اند و مصرف‌کننده ناچار از خرید خودروی ایرانی را مجبور به خرید این خودروها می‌کنند.

  فشار بر مردم با افزایش قیمت

  در این میان، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم که حداقل در بازار کنونی خودرو و قیمت‌های رو به رشدی که خودروسازان بزرگ داخلی برای خودروهایشان طلب می‌کنند، سکوت را اختیار کرده و تنها از آب و هوای خوب پارک ملت آن هم در این روزهای بهاری بهره می‌برد و حداقل در حوزه خودرو، حمایتی از مصرف‌کنندگان را نمی‌توان در آن شاهد بود.

  بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر حکایت از آشفته‌بازاری دارد که خودروسازان داخلی برای بازار و خریداران خودرو رقم زده‌اند؛ به خصوص اینکه اولین استقبال‌کنندگان از شعار امسال مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، همین خودروسازانی بودند که با بنرهای رنگارنگ خود در جاده مخصوص، این تذکر را به مصرف‌کنندگان ایرانی می‌دهند که اولویت، با خرید کالاهای داخلی است؛ در حالیکه حتی حاضر نیستند که برای رفاه حال خریداران ایرانی، قیمت‌های خود را تعدیل کرده و آنها نیز پاسخ حسن اعتماد چندین و چندساله مصرف‌کنندگان ایرانی را که به اجبار یا بدون اجبار خودروی ایرانی را ترجیح داده‌اند، بدهند.

  البته استارت آشفته بازار خودرو را متولی تولید و وزارت صنعت، معدن و تجارت زد؛ به خصوص آنجا که ثبت سفارش واردات خودرو را محدود کرد و نرخ دلار هم به موازات آن، راه افزایش را در پیش گرفت، اما خودروسازان حاضر نیستند بهای چنین تصمیمات و تغییرات را حداقل با مصرف‌کننده شریک شوند نه اینکه بار اصلی آن را به دوش مصرف‌کننده ایرانی بیندازند.

  افزایش چندباره قیمت خودروهای داخلی

  بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که برخی از انواع خودرو در همین روزهای سپری شده از سال 97، با تصمیم خودروسازان با افزایش قیمت مواجه بوده است، به نحوی که پارس تندر با گیربکس جدید با رشد 521 هزار تومانی با قیمت 43 میلیون و 64 هزار تومان، پارس تندر با گیربکس جدید به همراه مولتی با افزایش 701 هزار تومانی با قیمت 44 میلیون و 160 هزار تومان، ساندرو اتوماتیک با افزایش 4 میلیون و 654 هزار تومان با قیمت 54 میلیون و 644 هزار تومان، ساندرو دنده‌ای با گیربکس جدید با افزایش 4 میلیون و 156 هزار تومان با قیمت 48 میلیون و 956 هزار تومان، ساندرواستپ وی دنده‌ای با افزایش 4 میلیون و 578 هزار تومان با قیمت 53 میلیون و 877 هزار تومان و ساندرواستپ وی اتوماتیک با افزایش 5 میلیون و 210 هزار تومان با قیمت 61 میلیون تومان در نمایندگی خودروسازان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

  نکته حائز اهمیت آن است که به دلیل برخی سیاست‌های جدید خودروسازان مبنی بر کاهش عرضه به بازار یا فروش‌های بلندمدت، قیمت‌های خودرو اکنون با حاشیه بازار مواجه بوده و مصرف‌کنندگان باید حداقل 500 تا یک و نیم میلیون تومان برای خودروهای پرتیراژ و 5 تا 30 میلیون تومان برای خودروهای کم‌تیراژ پرطرفدار، هزینه بیشتری نسبت به درب کارخانه بپردازند.

  حاشیه بازار 2 تا ده میلیون تومانی برخی خودروها

  گزارش میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد که هم اکنون قیمت هر دستگاه خودرو پژو 2008 در نمایندگی 104 میلیون و 994 هزار تومان و در بازار آزاد 132 میلیون تومان است. همچنین هر دستگاه پژو 301 در نمایندگی 94 میلیون و 926 هزار تومان و در بازار 102 میلیون تومان، پژو 508 در کارخانه 229 میلیون و در بازار 225 میلیون تومان است.

  همچنین هر دستگاه رانا در نمایندگی 36 میلیون و 745 هزار تومان و در بازار 35 میلیون و 500 هزار تومان است. هر دستگاه کپچر در کارخانه 130 میلیون و 138 هزار تومان و در بازار 142 میلیون تومان، هر دستگاه سوزوکی در نمایندگی 147 میلیون و 146 هزار تومان و در بازار 175 میلیون تومان، پژو 405 GLX در نمایندگی 30 میلیون و 781 هزار تومان و در بازار 32 میلیون تومان است.

  در عین حال هر دستگاه پژو 405 دوگانه سوز در نمایندگی 32 میلیون و 465 هزار تومان و در بازار 33 میلیون و 300 هزار تومان، پارس سال در نمایندگی 38 میلیون و 215 هزار تومان و در بازار 40 میلیون و 300 هزار تومان و در نهایت رنو تندر پلاس در نمایندگی 40 میلیون و 906 هزار تومان و در کارخانه 48 میلیون و 300 هزار تومان است.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۳۳
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
  آرشیو