یک عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد:

لزوم حمایت از خودروهای هیبریدی و برقی برای کاهش آلودگی هوا

عصر خودرو- یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید برلزوم حمایت از ورود و تولید خودروهای هیبرید در کشور، گفت: با کاهش تعرفه واردات خودرو های هیبرید که در طرح ساماندهی بازار خودرو دیده شده میتوان به انتقال تکنولوژی این نوع خودرو ها به کشور امیدداشت.

لزوم حمایت از خودروهای هیبریدی و برقی برای کاهش آلودگی هوا
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم ، علی بختیار  با بیان اینکه موافق طرح ساماندهی بازار خودرو هستیم، اظهارداشت: با کلیات طرح ساماندهی بازار خودرو موافق هستم اما برخی از جزئیات طرح باید مورد بحث و بررسی  قرار گیرد تا بتوان یک طرح جامع و کارشناسی ارائه و تصویب کرد.

  وی افزود: در طرح ساماندهی بازار خودرو از مواردی که باید به آن توجه و حمایت ویژه شود استفاده از خودرو های هیبرید ،برقی و تجدیدپذیر است چرا که از مزیت های بکار گیری این نوع خودرو ها می توان به کاهش آلودگی زیست محیطی، گاز های گلخانه ای و co2  اشاره داشت .

  بختیار ادامه داد: باید در کنار حمایت از واردات خودروهای هیبریدی با کاهش تعرفه به  ورود تکنولوژی این نوع خودرو ها به کشور اندیشید تا فقط در مسیر واردات قرار نگیریم.

  این عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: با حمایت از ورود خودرو های هیبرید می توان 20 درصد از خودرو های بنزینی را از رد خارج و هیبرید را جایگزین آنها کرد.

  بختیار با بیان اینکه  یکی از راهکارهای حمایت از خودرو های هیبرید کاهش تعرفه واردات این نوع خودرو ها است،  گفت: آینده  صنعت خودرو و انرژی بهم گره خورده است،بدان  معنا که انرژی در 50 سال آینده گام به گام به سمت کاهش استفاده  از انرژی های فسیلی حرکت خواهد کرد  و انرژی های تجدید پذیر جایگزین آن خواهد شد. در سوخت خودرو ها هم همین مسیر دنبال می شود که خودرو ها از حالت سوخت فسیلی به سمت سوخت پاک ،برقی و هیبرید حرکت می کنند.

  وی اظهارداشت: امروزه در برخی شهر های دنیا سوخت خودرو ها از  برق خورشیدی تامین می شود و این مسیری است  که باید در ایران نیز دنبال کنیم . چرا که در حال حاضر با وجود افتتاح  پالایشگاه های جدید برای  تولید بنزین نمی توان پاسخ گوی تقاضای بازار بود و بخشی از نیازکشور به  این سوخت از طریق واردات تامین می شود .

  عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: برای اینکه صنعت خودرو کشور بتواند همگام با تحولات جهانی  حرکت و توسعه یابد. باید در سه مسیر گام بردارد گام اول کاهش استفاده از فراوردهای فسیلی است. گام دوم گذر از خودرو های هیبریدی و گام سوم حرکت به سمت تولید خودرو های برقی و تجدید پذیر است. با توجه به اینکه زیر ساخت ها برای خودرو های برقی هنوز در کشور فراهم نیست باید از ورود و تولید  خودرو های هیبرید در کشور حمایت کرد.

  وی ادامه داد: به طور یقین با کاهش تعرفه واردات خودرو های هیبرید که در طرح ساماندهی بازار خودرو دیده شده  و انتقال تکنولوژی این نوع خودرو ها به کشور  می توان صنعت خودرو کشور را در رسیدن به اهداف خود که همانا  ارتقاء کیفیت و کاهش مصرف سوخت های فسیلی است، کمک کرد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط