مدیران خودروکارمانیا

شش سال پیش در چنین روزی؛

پایان مرداد آخرین موعد اعلام شده برای پرداخت تسهیلات صنعت خودرو

عصر خودرو- شش سال پیش در چنین روزی در شرایطی که برخی منابع از ابلاغ تسهیلات ۲۰۰۰ میلیارد تومانی صنعت خودرو از سوی بانک مرکزی به بانک‌های عامل خبر داده‌ بودند، اما اخبار رسمی در خصوص زمان تخصیص این تسهیلات، نحوه و درصد بهره آن منتشر نشده بود.

پایان مرداد آخرین موعد اعلام شده برای پرداخت تسهیلات صنعت خودرو
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ،  براساس آمارهای رسمی در سه ماه نخست سال 91 تولید در صنعت خودرو کشور حدود 36 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. البته طبق آمارهای غیر رسمی تاکنون میزان کاهش تولید خودرو به 50 درصد رسیده است.
  در شرایطی که دلیل اصلی کاهش تولید خودرو بحران نقدینگی خودروسازان و قعطه سازان بوده است، حدود یک ماه پیش کارگروه حمایت از تولید تسهیلات 2000 میلیارد تومانی را جهت خروج صنعت خودرو از بحران تصویب کرد. حدود دو هفته پیش نیز این مصوبه با امضای معاون اول رییس جمهوری به رییس کل بانک مرکزی ابلاغ و مقرر شد که تسهیلات یاد شده حداکثر تا پایان مرداد ماه پرداخت شود.
  چند روز پیش نیز اخباری مبنی بر ابلاغیه بانک مرکزی به بانک های عامل در زمینه پرداخت تسهیلات 2000 میلیارد تومانی صنعت خودرو منتشر شد. در این میان مشخص نیست این تسهیلات به طور مشخص چه زمانی پرداخت شده و میزان بهره آن چه مقدار خواهد بود.

  http://www.asrekhodro.com/News/19407

  تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری متوقف می‌شود

  شش سال پیش در چنین روزی اعلام شد که از ابتدای مهر ماه امسال ادامه تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری (غیر انژکتوری) برخلاف استاندارد مصوب مصرف سوخت خواهد بود. محمدرضا فیض آبادی ، مدیر سابق بهینه سازی انرژی در بخش حمل و نقل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت  با اعلام این خبر اظهار کرد: در بازنگری اسفند ماه سال گذشته، استاندارد معیار مصرف سوخت موتورسیکلت ها سختگیرانه تر شد.
  وی با بیان اینکه استاندارد جدید مصرف سوخت موتورسیکلت ها از مهر ماه امسال اجرایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخش اعظم موتورسیکلت ها به صورت کاربراتوری تولید می شوند که تکنولوژی آن ها قدیمی بوده و معیار جدید مصرف سوخت را پاس نخواهند کرد.
  فیض آبادی افزود: با اجرایی شدن این استاندارد، دیگر امکان تولید موتورسیکلت های کاربراتوری که در حال حاضر بخش اعظم موتورسیکلت های تولیدی را به خود اختصاص می دهند، وجود نخواهد داشت؛ بنابراین سازندگان موتورسیکلت باید به سمت استفاده از فن آوری های نوین و تولید موتورسیکلت های انژکتوری حرکت کنند.
  مدیر بهینه سازی انرژی در بخش حمل و نقل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تصریح کرد: با اجرایی شدن استاندارد جدید از ابتدای مهر، سازمان ملی استاندارد ایران از تولید و شماره گذاری موتورسیکلت های غیر منطبق با شاخص های این استاندارد جلوگیری خواهد کرد.
  به گفته وی تنها موتورسیکلت های انژکتوری، استاندارد جدید مصرف سوخت را پاس خواهند کرد.
  http://www.asrekhodro.com/News/19399

  خودروهای داخلی هم قیمت محصولات مشابه خارجی تولید و عرضه می‌شوند

  شش سال پیش در چنین روزی دبیر انجمن خودروسازان ایران به برخی شبهات مطرح شده در خصوص صنعت خودرو داخلی پاسخ داد. احمد نعمت بخش اظهار کرد: صنعت خودرو ایران یکی از پیشرفته ترین صنایع در مقایسه با دیگر صنایع داخلی محسوب می شود.
  وی با بیان اینکه برخی اظهارات در خصوص این صنعت ظلم به کارگران و مدیران شاغل در واحدهای خودروسازی کشور است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال عنوان شده که چرا صنعت خودرو تا این حد به تسهیلات بانکی وابسته است و چرا عدم ارائه تسهیلات موجب کاهش قابل توجه تولید خودرو در سال جاری شده است که دلیل این امر را باید در مشکلات محیط کسب و کار و همچنین قوانین سیستم بانکی جست وجو کرد.
  وی ادامه داد: در گذشته شورای پول و اعتبار سقف سود شرکت های لیزینگ خودرو را 17 درصد تعیین کرده بود که به همین دلیل فعالیت تمام لیزینگ های خودرویی متوقف شد. به این ترتیب خودروسازان ناچار شدند از منابع خود تسهیلات خرید اقساطی را در اختیار خریداران خودرو قرار دهند.
  نعمت بخش افزود: سال گذشته حدود 3800 میلیارد تومان از نقدینگی ایران خودرو و سایپا درگیر فروش اقساطی محصولات به خریداران شد، در حالی که در صورت فعالیت شرکت های لیزینگ، این مبلغ کلان می توانست صرف توسعه این صنعت شود.
  وی با بیان اینکه وابستگی خودروسازان به منابع بانکی در سال های اخیر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: تا چند سال پیش به دلیل پایین بودن تیراژ تولید خودرو، خریداران محصولات را به صورت یک ساله و بیشتر پیش خرید کرده و از این طریق منابع مالی مورد نیاز صنعت خودرو تامین می شد، اما در سال های اخیر به دلیل رشد قابل توجه تولید خودرو، دیگر شرایط پیش فروش یک ساله و بلندمدت وجود نداشته و به همین دلیل این منبع مالی خودروسازان نیز قطع شده است.
  دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: بعضا مطرح می شود که صنعت خودرو ایران انحصاری است، در حالیکه هم اکنون 22 خودروساز در کشور وجود دارند که بیش از 60 تا 70 نوع خودرو را تولید می کنند که در کنار آن شاهد واردات قابل توجهی نیز هستیم، بنابراین انحصار در صنعت خودرو ایران معنا ندارد.
  وی افزود: همچنین عنوان شده که صنعت خودروی ایران قابل رقابت با خودروسازان خارجی نیست و این در حالی است که صنعت خودرو یکی از پیشرفته ترین صنایع کشور است که در سال های اخیر جهش زیادی در بخش کمیت و کیفیت محصولات داشته است.
  نعمت بخش با بیان اینکه نمی توان تفاوت بین محصولات داخلی و خارجی را منکر شد، تصریح کرد: باید توجه کرد که مشکلات محیط کسب و کار که در حال حاضر گریبانگیر صنایع داخلی است، در خارج از کشور وجود ندارد، بنابراین نمی توان انتظار داشت که صنعت خودرو قابلیت رقابت کامل با تولیدکنندگان خارجی را داشته باشد.
  وی اظهار کرد: برخی معتقدند که قیمت خودرو در ایران نسبت به خودروهای تولیدی در خارج از کشور بالاتر است، در حالیکه آمار و ارقام نشان می دهد خودروهای داخلی با قیمتی برابر با خودروهای مشابه خارجی، تولید و عرضه می شوند.
  http://www.asrekhodro.com/News/19398

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۳۳
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو