رئیس کمیسیون تولید ملی مجلس خبر داد:

جایگاه شورای رقابت تغییر پیدا می کند

عصر خودرو- رئیس کمیسیون تولید ملی مجلس از اصلاحیه قانون اصل ۴۴ خبر داد و گفت: بر اساس آن جایگاه شورای رقابت ارتقا یافته و به تنظیم گر رگولاتورها تبدیل خواهد شد.

جایگاه شورای رقابت تغییر پیدا می کند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از تسنیم، حمیدرضا فولادگر در میزگرد بررسی خصوصی سازی در صنعت خودروساز اعلام کرد موضوع خصوصی سازی در صنعت خودرو جدای از خصوصی سازی در سایر بخش های اقتصادی کشور نیست و صنعت خودرو نیز بخشی از اقتصاد ایران به شمار می رود، همان طور که در دهه 70 سیاست های خصوصی سازی شکل گرفت و در برنامه سوم از سال های 84 تا 85 با ابلاغ اصل 44 قانون اساسی، سیر خصوصی سازی ها در کشور آغاز شد.

  رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی افزود: روند خصوصی سازی ها متاسفانه در کشور به خطا رفت و دولت البته بنا بر اختیار قانونی، برخی شرکت ها را از گروه یک به گروه دو منتقل کرد که بر این اساس بخشی از سهام مجموعه های دولتی را برای خود نگاه دارد.

  وی تصریح کرد: صنعت خودرو نیز در جریان اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی، خصوصی سازی شد و دولت 80 درصد سهام خود در دو خودروساز بزرگ کشور را نگاه داشت اما به نظر می رسد که باید روند خصوصی سازی ها اصلاح شده و در صنعت خودرو نیز رقابت به شکل واقعی صورت گیرد که البته برخی ایده راه اندازی قطب سوم خودروسازی را مطرح کرده اند.

  فولادگر گفت: ایران خودرو قصد داشت از طریق بورس 17 تا 18درصد سهام دولت را نیز واگذار کند اما روند واگذاری مورد تایید سازمان بورس قرار نگرفت. حال سؤال اینجاست که آیا خصوصی سازی فقط همین است که تعدادی سهام واگذار شود یا اینکه باید خصوصی سازی به شکل واقعی صورت گیرد.

  وی اظهارداشت: صنعت خودرو به صورت واقعی خصوصی سازی نشده است و تصمیم گیرندگان در رابطه با آن همچنان دولتی هستند، چرا که بسیاری از سهامداران ایران خودرو، شرکت های دولتی و یا شبه دولتی ها هستند و بخشی از آن نیز وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی است.

  فولادگر معتقد است که دولت همچنان از صنعت خودرو دل نکنده و خصوصی سازی واقعی را انجام نداده است، در حالیکه باید زمینه ای را فراهم کند که بخش خصوصی واقعی وارد صنعت خودرو شود و حتی قطب سوم خودروسازی نیز به منظور رقابت بیشتر صورت گیرد.

  این نماینده مجلس شورای اسلامی از اصلاح قانون ماده 51 سیاست های اجرایی اصل 44 خبر داد و گفت: شورای رقابت بر اساس این اصلاحیه تنظیم کننده رگولاتورها خواهد شد و از این به بعد شورای رقابت باید پیشنهاد تشکیل رگولاتوری در بخش های مختلف اقتصادی را بدهد که در حوزه صنعت خودرو نیز این رگولاتور باید تشکیل شود.

  وی ادامه داد: بخش حقیقی صنعت خودرو باید قطب سوم خودروسازی را راه اندازی کند و البته شورای رقابت نیز تنها رویه های قیمت گذاری را تعیین نماید.

  همچنین در این میزگرد احمد نعمت بخش کارشناس ارشد حوزه خودرو نیز خاطرنشان کرد: وضعیت پیش آمده بر روی پیش فروش های مزدا 3 ممکن است در هر یک از خودروسازان کشور پیش آید، چرا که اختلاف قیمت کارخانه با بازار آزاد بسیار زیاد است و البته باید به این موضوع نیز اذعان داشت که دلالان بخش عمده ای از خریدها را انجام می دهند و بیش از 90 درصد خریداران در چنین پیش فروش هایی را دلالان تشکیل می دهند.

  وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما به وزیر صنعت معدن و تجارت آن بوده است که در زمان پیش فروش برخی خودروهای پرطرفدار، مکانیزم ها به نحوی دیده شود که خودروساز بتواند در زمان تحویل، قیمت حاشیه بازار را مبنای محاسبه نرخ یک خودرو قرار دهد.

  نعمت بخش ادامه داد: دولت هیچ گاه بنگاه دار خوبی نبوده است و یکی از دلایل عدم موفقیت خصوصی سازی نیز همین موضوع بوده است، چرا که علیرغم واگذاری سهام همچنان مدیریت را در اختیار دارد و توقع تصمیمات غیرکارشناسی را هم به بدنه تصمیم گیران بخش خصوصی تحمیل می کند.

  وی اظهار داشت: با راه اندازی قطب سوم خودروسازی مخالفم و باید خودروسازی در کشور تیراژ اقتصادی داشته باشد.

  همچنین رضا رضایی رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو خاطرنشان کرد: فعالان بخش خصوصی دچار مشکلات 30 ساله ای هستند اما همواره مالیات خود را پرداخت کرده و تلاش کرده اند در مسیر اعتلای اقتصاد کشور گام بردارند اما به هر حال باید به این نکته توجه داشت که در کشور رشد اقتصادی از مسیر افزایش تولید می گذرد و رفاه و اشتغال تنها در این قالب قابل پیگیری است.

  وی افزود: خصوصی سازی که در کشور صورت گرفت واقعا خصوصی سازی نبود و انتظار داشتیم کار به نحو بهتری پیش رود اما متاسفانه در 10 سال گذشته نیز وضعیت سهام و سهام داری به بدترین شکل پیش رفته است.

  رضایی گفت: تحریم ها هنوز شروع نشده، تولید نصف شده است، در حالی که هیچ دلیلی برای این موضوع وجود ندارد اما نیازمند آن هستیم که بتوانیم اصلاحاتی را در این حوزه صورت دهیم.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • ۴۷۰
  • ۴۶۹
  • ۴۶۸
  • ۴۶۷
  • ۴۶۶
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  • ۴۶۲
  • ۴۶۱
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو