رضایی روشنپیت استاپمدیران خودروکارمانیا

محسن هاشمی:

درخصوص واردات ۱۰ هزار اتوبوس کارکرده خارجی بحثی در شورای شهر مطرح نشده

به توان داخلی سازی ۶۰ درصدی اتوبوس دست یافته‌ایم

عصر خودرو- رئیس شورای شهر تهران گفت: مقرر شده قطعات مورد نیاز ۱۹ هزار دستگاه اتوبوس وارد کشور شود تا در داخل ساخته شده و در نهایت بین شهرداری‌ها و ناوگان حمل و نقل برون شهری توزیع شود.

درخصوص واردات ۱۰ هزار اتوبوس کارکرده خارجی بحثی در شورای شهر مطرح نشده
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، «محسن هاشمی»  از موضوع ورود اتوبوس‌های دست دوم و کارکرده به داخل کشور اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: رئیس جمهوری در موضوع تغییر سیستم اتوبوسرانی و استفاده از اتوبوس‌های با مصرف سوخت پایین حساسیت ویژه‌ای دارند و دستوری در این خصوص صادر کرده که شامل کامیون‌ها نیز می‌شود.
  به گفته وی، اکنون بدنه و حتی شاسی اتوبوس در داخل کشور ساخته می‌شود و بجز گیربکس، موتور و در پاره‌ای موارد ترمز که از خارج تامین می‌شود، به توان داخلی سازی بیش از 60 درصدی در این زمینه دست یافته ایم.
  هاشمی با بیان اینکه تاکنون درخصوص واردات 10 هزار دستگاه اتوبوس کارکرده خارجی بحثی در شورای شهر مطرح نشده است، تصریح کرد: «برای شهر تهران به هیچ عنوان به دنبال اتوبوس دست دوم نبوده و نیستیم».
  رئیس شورای شهر تهران همچنین ادعای قیمت تمام شده 2 برابری ساخت اتوبوس در داخل به نسبت واردات آن به کشور را رد کرد و گفت: در این مساله نرخ ارز عامل اصلی و اثرگذار است و اگر اتوبوس در داخل ساخته شود، هزینه گمرکی چندانی ندارد، اما اگر بخواهیم به واردات اقدام کنیم آنگاه هزینه گمرکی بالایی خواهد داشت.
  وی ادامه داد: روال بر این است که برای تولید اتوبوس ارز ارزان قیمت در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد که در این صورت افزایش قیمت چندانی نخواهد داشت.
  به گزارش ایرنا، روز‌های گذشته برخی رسانه‌ها اعلام کردند که شرکت‌های فعال در صنعت حمل و نقل شهری به دنبال واردات اتوبوس به کشور هستند؛ این در حالی است که خطوط تولید اتوبوس‌های داخلی به دلیل کمبود تقاضا، با کمتر از ظرفیت اسمی خود کار می‌کنند و ظرفیت تولید کنندگان داخلی بلااستفاده مانده، به دنبال واردات آن هم در اتوبوس‌های دست دوم درون شهری هستند.
  کارشناسان معتقدند، مشکل اصلی در این ماجرا، کم توجهی دولت و همچنین شهرداری‌ها به تولیدات داخل است؛ زیرا اتوبوس به‌عنوان کالایی گران قیمت و سرمایه ای، چندان امکان فروش به صورت شخصی به افراد نداشته و باید در قالب قرارداد‌های کلان به فروش برسد.
  در این زمینه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ورود اتوبوس‌های کارکرده به کشور را شایعه‌ای بی پایه و اساس دانسته و اعلام کرده است که وزارتخانه هیچ مجوزی برای واردات اتوبوس دست دوم و کارکرده صادر نکرده و 100 درصد با این موضوع مخالف است.
  «امیرحسین قناتی» مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایرنا گفته است: «کشور جای خودرو‌های اسقاطی نیست و اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، به شدت با آن برخورد خواهیم کرد.»
  در مرداد ماه امسال 183 دستگاه مینی بوس و میدل باس و 59 دستگاه اتوبوس در داخل کشور تولید شد؛ گرچه تولید اتوبوس در این ماه در مقایسه با مرداد ماه پارسال (162 دستگاه) کاهش فاحشی نشان می‌دهد، اما در تیرماه امسال 78 دستگاه اتوبوس در کشور تولید شد.
  همچنین در بهار امسال یک هزار و 2 دستگاه اتوبوس، مینی بوس و ون در کشور تولید شد.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط