مدیران خودروکارمانیا

اختصاصی«عصرخودرو» ،

«سامانه ارزی بی سامان» چالش این روزهای فعالان صنعتی

عصر خودرو- سامانه نیما که این روزها تبدیل به مرجع اصلی تامین ارز واردکنندگان شده است در عین حال نیز چالش های جدی برای فعالان این حوزه به همراه داشته است.

«سامانه ارزی بی سامان» چالش این روزهای فعالان صنعتی
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» ، به گفته فعالان صنعتی بررسی عملکرد سامانه نیما در ماه های گذشته نشان می دهد که این سامانه چندان موفقیت آمیز عمل نکرده و مشکلات زیادی را در مسیر فعالیت آن ها ایجاد کرده و ارز موجود و پیش بینی شده در این سامانه نیز به راحتی قابل دستیابی نیست به طوری که به گفته فعالان صنعتی، عملکرد ضعیف این سامانه باعث شده تا بازرگانی سالم با این سامانه امکانپذیر نباشد.
  مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در این باره گفت: هم اکنون واردات بدون انتقال ارز امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان نه تنها ناگزیر به تامین ارز با قیمت بالاتری هستند بلکه مخاطرات واردات بدون انتقال ارز را هم که به نوعی غیرقانونی محسوب می‌شود، می پذیرند.
  وی با اشاره به فرایند زمان بر دریافت ارز از سامانه نیما تصریح کرد: این زمان به اندازه ای طولانی می شود که برخی از قطعه سازان حتی تا 4 ماه نیز در نوبت ارز معطل می‌مانند.
  این فعال صنعت قطعه اظهار کرد: اگر حتی فرض بر تامین ارز بالاتر از نرخ نیما از سوی خودروساز و قطعه ساز باشد، با قیمت‌های کنونی، فروش قطعه و خودرو با زیان کامل همراه است؛ چراکه مواد اولیه سه برابر شده؛ اما قیمت خودرو و قطعه بر مبنای سال 95 و 96 است.
  بیگلو ادامه داد: در این شرایط بسیاری از قطعه‌سازان امکان تولید ندارند؛ چراکه قطعات تولید شده با 70 درصد زیان برای سازنده آن همراه است بنابراین تا زمانی که مشکل قیمت حل نشود، تولید همچنان با مشکل مواجه خواهد بود.

  نویسنده: میترا ممسنی

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط