اوتو ۳۶۰

کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر

عصر خودرو: در این گزارش به نا امن‌ترین خودروهای جهان با بیشترین آمار مرگ و میر خواهیم پرداخت.

کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶:۰۰
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر
  • کدام خودرو‌ها در جهان، بیشترین آمار مرگ و میر را دارند؟ +تصاویر

 به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، از زمانی که وسایل نقلیه، علی الخصوص خودرو‌های سواری به بخش جدا ناپذیری از زندگی انسان‌ها تبدیل شدند، مرگ بر اثر تصادف یا واژگونی خودرو نیز به بخش جدا ناپذیری از اخبار روزانه جهان تبدیل شد. خودرو‌های سواری با تمام مزیت‌هایشان گاه به وسیله مرگ انسان‌ها تبدیل می‌شوند و با بی‌رحمی تمام جان آنان را می‌گیرند.
البته مهم‌ترین عامل تصادفات جاده‌ای خود انسان‌ها هستند، خواب آلودگی، عدم رعایت فاصله ایمنی، رانندگی با سرعت بالا، رانندگی مارپیچ، عدم توجه به علایم هشدار دهنده، رانندگی در حالت غیر عادی، عدم رسیدگی فنی به خودرو و نداشتن معاینات فنی به علاوه مواردی دیگر، همه از دلایل اصلی تصادفات جاده‌ای به شمار می‌آیند که به دلیل غفلت خود انسان رخ می‌دهد. همین سهل‌انگاری‌ها از طرف یک نفر می‌تواند تصادفی وحشتناک را رقم بزند و به خاطر یک نفر، چندین نفر به آغوش مرگ کشیده شوند.

اما در همه تصادفات جاده‌ای نیز انسان‌ها تمام تقصیر را ندارند، گاه خودرو‌ها به دلیل قیمت ارزان از ساختار ضعیفی بهره می‌برند و امکانات امنیتی پایینی دارند، به همین جهت در تصادفات نه چندان سخت نیز باعث مرگ سرنشینان خود می‌شوند. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و سالانه شاهد مرگ و میر تعداد زیادی از هموطنانمان بر اثر تصادف خودروهای بی‌کیفیت هستیم. متأسفانه اغلب خودروهای داخلی از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند و برخی از آنها مانند پراید حتی حداقل‌ کیفیت یک خودروی استاندارد و ایمن را نیز ندارند. بر اساس آمار رسمی کشور که توسط سازمان پزشکی قانونی برای بررسی آمار مرگ و میر تصادفات رانندگی منتشر می‌شود، این اتومبیل‌های ناامن مانند پراید هر سال هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشانند.

اما در این گزارش که توسط یک مرکز آماری خارجی تهیه شده، صرفا به اتومبیل‌های خارجی پرداخته شده است. چندی پیش سازمان بیمه و امنیت در بزرگ راه‌ها (IIHS) فهرستی از خودرو‌هایی که بیشترین آمار مرگ در تصادفات جاده‌ای را دارند، منتشر کرد؛ نکته جالب در مورد این گزارش آن است که بیش از 90 درصد خودرو‌هایی که نامشان در این فهرست دیده می‌شود، مدل‌هایی با اندازه کوچک و ارزان قیمت هستند، در واقع مدل‌های پایین رده در بازار خودرو، به دلیل هزینه کمی که دارند، از امنیت خوبی بهره نمی‌برند. طبق این گزارش اندازه خودرو نیز تاثیر زیادی در آمار مرگ و میر مسافرانش دارد به طوری که خودرو‌های بزرگ‌تر و شاسی بلند از امنیت بهتری برخوردار هستند.

نکته دیگر آن است که گاه فکر می‌کنیم تولیدات شرکت‌های بزرگ به دلیل اسم و رسمشان در اینگونه فهرست‌ها جایگاهی ندارند، در حالی که این تفکر یک خیال واهی است و در این فهرست نام شرکت‌هایی مانند هیوندا، شورلت، نیسان، فورد، دوج و حتی فولکس واگن نیز دیده می‌شود.

این گزارش مربوط به مدل‌هایی است که بیش از 100 هزار نسخه از آن‌ها فروش رفته، این تحقیقات در سال 2012 آغاز و در سال 2015 پایان یافته و مدل‌های جدید را در بر نمی‌گیرد. آمار‌های زیر نیز از میان یک میلیون دستگاه از مدل مربوطه به دست آمده به این ترتیب آمار کلی کشته‌شدگان با خودرو‌هایی که در ادامه ذکر می‌شود، بسیار بیشتر از تعداد ثبت شده در این گزارش است. IIHS در این آمار سه نوع تصادف را دسته بندی کرده است، نوع اول تصادف خودرو با یک یا چند خودرو دیگر، نوع دوم واژگونی خودرو و نوع سوم حوادثی که تنها مدل مربوطه در آن درگیر بوده است، مانند برخورد با موانع، سقوط، آتش سوزی و مواردی از این دست را شامل می‌شود. در ادامه به بررسی این فهرست خواهیم پرداخت:

رتبه اول – هیوندای Accent (سدان)

بیشترین آمار مرگ و میر در تصادفات جاده‌ای مربوط به مدل سدان هیوندای Accent است، این مدل یکی از تولیدات محبوب و قدیمی و البته ارزان شرکت کره‌ای هیوندای محسوب می‌شود که تولید آن از سال 1994 آغاز شده و تا کنون طی پنج نسل به بازار عرضه شده است. در گزارش IIHS از میان یک میلیون خودرو هیوندا اکسنت در سال، 104 کشته در تصادفات به ثبت رسیده است که بیشترین آمار در میان خودرو‌های بررسی شده است. از این 104 کشته، 77 نفر در تصادفات دو خودرو یا بیشتر جان خود را از دست دادند، 11 نفر نیز با خودرو اکسنت خود بدون تصادف با خودرو دیگری (برخورد با موانع، از دست دادن کنترل یا سقوط) کشته شده‌اند و 22 نفر بر اثر واژگونی با هیوندای خود مرگ را تجربه کردند.

رتبه دوم – کیا ریو

دومین خودرو این فهرست نیز مربوط به تولید کنندگان کره‌ای است، این مدل نیز مانند هیوندای اکسنت در دسته خودرو‌های اندازه کوچک (به اصطلاح جمع و جور) و ارزان قیمت قرار می‌گیرد. طبق آمار پس از بررسی یک میلیون دستگاه خودرو ریو، تعداد 96 کشته با این خودرو به دست آمد که فاصله بسیار کمی با هیوندای اکسنت دارد. آمار کیاریو در تصادفات با خودرو‌های دیگر بالا است و در طول یک سال 80 نفر در این گونه تصادفات کشته شده‌اند. تعداد مرگ بر اثر واژگون شدن با این مدل تنها 5 نفر است که نشان می‌دهد ریو به راحتی واژگون نمی‌شود. آمار مرگ با ریو بدون تصادف با خودرو دیگر نیز مانند مدل اکسنت 11 نفر است.

رتبه سوم – شورلت اسپارک

تولیدکننده آمریکایی این فهرست، شرکت شورلت است که تصادفات مرگبار زیادی از هاچ‌بک جمع و جور آن با نام اسپارک، ثبت شده است. آمار‌ها نشان می‌دهد که 69 نفر در تصادفات جاده‌ای با این خودرو کشته شده‌اند، همچنین 18 نفر بر اثر واژگونی با این مدل مرگ را تجربه کرده‌اند و 9 نفر نیز در حوادث رانندگی دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

رتبه چهارم – سایون tC

سایون نام کمتر شناخته شده‌ای در میان برند‌های مختلف خودروسازی است، این شرکت آمریکایی یکی از زیر مجموعه‌های شرکت بزرگ تویوتا است که یک مدل سایز کوچک و پایین رده محسوب می‌شود. این مدل در طول یک سال مجموعا 94 نفر را به کام مرگ کشانده است، از این تعداد 46 نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند که تقریبا نصف آمار دو مدل ذکر شده است. 27 نفر بر اثر واژگونی با سایون tC مرگ را تجربه کردند و 31 نفر در حوادث رانندگی و بدون برخورد با خودرو دیگری کشته شدند، آمار سایون tC از این حیث سه برابر هیوندای اکسنت و یا ریو است.

رتبه پنجم – نیسان ورسا

پس از دو شرکت کره‌ای و آمریکایی نوبت به برند ژاپنی نیسان می‌رسد که مدل پایین رده و ارزان آن آمار کشته بالایی داشته باشد. در آمار ثبت شده IIHS، تعداد 96 نفر در طول یک سال و در نیسان ورسا جان خود را از دست دادند. از این بین 61 نفر در تصادفات جاده‌ای کشته شده‌اند، 14 نفر نیز بر اثر واژگونی با ورسا مرگ را تجربه کردند، ورسا از این حیث بعد از خودرو ریو کمترین آمار را دارد. در آخر 21 نفر نیز بر اثر حوادث رانندگی با این خودرو جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه این فهرست به ترتیب شامل خودرو‌های زیر است:

فورد فیستا (سدان) – 82 کشته
کیا سول – 84 کشته
دوج چلنجر – 80 کشته
نیسان تایتان – 77 کشته
نیسان سنترا – 70 کشته
هیوندا جنسیس کوپه – 68 کشته
کرایسلر 2000 – 66 کشته
فورد فوکوس سدان – 65 کشته
فولوکس واگن گلف - 63 کشته

گزارش از عبدالله مطیع

برچسب ها
کرمان موتور