رضایی روشنپیت استاپمدیران خودروکارمانیا

براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی؛

ایران درصدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه سوخت

عصر خودرو- بر اساس آمار ارائه شده در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در صدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه سوخت‌های فسیلی در جهان قرار دارد.

ایران درصدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه سوخت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آژانس بین‌المللی انرژی، یارانه پرداختی انرژی در ایران را معادل 45.1 میلیارد دلار اعلام کرده که این میزان شامل 16.5 میلیارد دلار یارانه فراوده‌های نفتی، 12.3 میلیارد دلار یارانه برق و 16.3 میلیارد دلار یارانه گاز طبیعی بوده است.

  بر پایه این آمار، یارانه یادشده، 10 و 4 درهم درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را به خود اختصاص داده است که این مسئله باعث شده تا ایران در صدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه مصرف سوخت‌های فسیلی قرار گیرد.

  براساس ارقام اعلام شده در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، امسال دولت بیش از 934 هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه پنهان پرداخت می‌کند که این میزان تقریبا دوبرابر رقم 478 هزار میلیارد تومانی بودجه عمومی کل کشور است.

  بیشتر بخوانید: سهمیه بندی، مصرف بنزین و قاچاق را کنترل می کند/بسترهای قاچاق سوخت باید از بین برود

  یکی از مصادیق یارانه پنهان، قیمت بنزین و یارانه آن است که با توجه به تفاوت نرخ بنزین در ایران (12 سنت) و نرخ متوسط بین‌المللی بنزین (52 تا 54 سنت)، بر اساس نرخ ارز نیمایی حدود 8 هزار تومان است و این تفاوت‌ها در بودجه دیده نمی‌شود.

  پرداخت این رقم قابل توجه علاوه بر اتلاف منابع مالی، غیرواقعی شدن تعرفه‌های انرژی و مصرف بی رویه را به دنبال دارد. موضوعی که ضرورت اصلاح الگوی تخصیص یارانه انرژی را بیش از هر زمان دیگری گوشزد می‌کند.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط