اوتو ۳۶۰

معرفی خاص ترین مدلهای نیسان Z در پنجاه سالگی این خودرو؛

پنجاه سال با فرزند آفتاب

عصر خودرو -هنگامی که نیسان در سال ۱۹۶۹ داتسون ۲۴۰Z را به بازار جهانی عرضه میکرد، کمتر کسی انتظار داشت این خودرو بتواند به یک محصول تاریخ ساز بدل شود.

پنجاه سال با فرزند آفتاب
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ، امروزه پس از گذشت پنجاه سال، دیگر همگان واقفند که نیسان Z تحولی بزرگ در صنعت خودرو و بازار خودروهای اسپرت ایجاد کرده که تا ابد نام آن را جاودانه خواهد کرد. خودرویی اسپرت با امکانات رفاهی خوب، سواری عالی و قیمت مناسب که همیشه ظاهری جذاب داشته است. در این مطلب به مناسبت پنجاه سالگی این خودرو، به برخی از مهمیترین انواع نسلهای مختلف این خودرو میپردازیم.

300ZX Turbo Z32
موفقیت نسل سوم Z سبب شد تا نسل چهارم با قدرت هر چه تمام به صحنه وارد شود. در این نسل نیسان برخی تکنولوژیهای خاص و استثنائی را در 300ZX توربو به کار برد تا محصول نهایی عملکردی نزدیک به سوپراسپرتهای اروپایی داشته باشد. طراحی جذاب، کابین راحت و شیک پر از امکانات رفاهی و قیمت 37 هزار دلاری تنها بخشی از نقاط قوت نیسان 300ZX توربو بودند. پیشرانه این خودرو بین 300 تا 320 اسب بخار قدرت داشت که توانایی رسیدن به سرعت 260 کیلومتر در ساعت و شتابگیری 0 تا 100 در تنها 5 ثانیه را به آن میبخشید.
280ZX Bob Sharp
داتسون Z از همان سال اول عرضه راهی پیست مسابقه شد و توانست موفقیتهای قابل توجهی کسب کند و حتی در رالی نیز به مقامهایی درخور دست یابد. نسل دوم این خودرو رام شدهتر بود و لوکستر شده بود. با این حال نمونه مسابقهای توانست در مسابقات SCCA و IMSA یک ستاره بلامنازع باشد. بزرگترین موفقیتهای این نسل اما توسط تیم Bob Sharp و به رانندگی پل نیومن، ستاره هالیوودی و علاقمندان مسابقات اتوموبیلرانی کسب شد. در نسل بعدی Z نیز داتسون دوباره با پل نیومن و باب شارپ توانستند موفق ظاهر شوند.

300ZX Turbo Z31
توربو شدن نیسان Z در نسل دوم و بهترین گونه 280ZX برای اولین بار رخ داد. با این حال پیشرانههای پرخوران در نسل سوم این مدل جایگاه حقیقی خود را پیدا کردند. قدرت 210 اسب بخاری این مدل 3 لیتری در کنار ظاهر خشن و سوپراسپرت گونه آن، نیسان را دوباره به عرصه رقابت با تویوتا سوپرا، مزدا RX-7 و محصولات آمریکایی همانند شورولت کوروت بازگرداند. علاوه بر این، امکانات رفاهی مناسب و قیمت عالی توربو، آن را به گزینهای مناسب بدل کرد که رقبا را به طور جدی به چالش کشید.
Fairlady ZG
تنها یک سال پس از عرضه اولین سری نیسان Z، مدل خاصی از این نسل با نام Fairlady ZG برای بازار ژاپن عرضه شد که از نظر ظاهری و فنی یک سر و گردن از مدلهای دیگر بالاتر بود. دماغه کشیده، گلگیرهای برجسته، رینگهای اسپرت تیره رنگ، کاور شفاف چراغهای جلو و اسپویلر لاستیکی بزرگتر از جمله مواردی بودند که ظاهر این مدل را جذاب کرده بودند. از نظر فنی نیز به لطف سیستم تعلیق و تقویت جزئی پیشرانه، داتسون ZG به یک اسطوره بدل شد. امروزه قیمت این نمونه به مراتب بالاتر از یک 240Z عادی است.

350Z Nismo R-Tune
نیسمو در طول حیات نیسان Z چند بار دستی به سر و گوش آن کشیده بود. اما در نسل پنجم بود که به طور جدی با این خودرو همراه شد و مدلهای گوناگونی از آن را عرضه کرد. در این بین اولین سری نیسمو که در سال 2004 با نام R-Tune عرضه شد، شاید موفقترین بود. چرا که نیسان پس از چند سال غیبت از بازار جهانی، دوباره با Z به عرصه رقابت با خودروهای اسپرت بازگشته بود و عرضه یک نمونه تیون شده با ظاهری خشن و گرافیک و کیت بدنه جنجالی، میتوانست به افزایش هر چه بیشتر محبوبیت آن کمک کند.
جد Z، کپی MG!
تا پیش از تولید داتسون 240Z، نیسان چند محصول اسپرت راهی بازار کرده بود که در این میان سری مشهور به اسپرت که در ژاپن با نام Fairlady شناخته میشدند در خارج از ژاپن موفقیتهایی کسب کردند. حدود 40 هزار دستگاه از این خودرو بین سالهای 1959 و 1970 عرضه شد. ظاهر نسلهای مختلف این خودرو تحت تاثیر خودروهای اسپرت انگلیسی همانند MG بود.

برچسب ها
کرمان موتور
مطالب مرتبط