اوتو ۳۶۰

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

فعالیت دلالان بازار خودرو، باعث رشد قیمت‌ها شد

عصر خودرو- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با عدم کنترل بازار سرمایه در چندسال اخیر، دلال‌بازی و روش‌های سودجویی و واسطه‌گری موجب افزایش قیمت خودرو در بازار شد.

فعالیت دلالان بازار خودرو، باعث رشد قیمت‌ها شد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از عصر ایران ، سعید باستانی با اشاره به فعالیت دلالان در سایت‌های اینترنتی خرید و فروش کالا افزود: وقتی بازار سرمایه رها باشد، برای پوشش خود به‌دنبال افزایش قیمت و سود بیشتر خواهد بود و اتفاقی که در بازار خودرو رخ داد را می‌توان از همین جنس دانست.

  وی افزود: یک مساله مهم در کنترل قیمت تمام‌شده خودرو، تأمین کالا و مواد اولیه است که درخصوص آن، باید شرایط خرید مناسب ازجمله بلوک‌ها و باجه‌های بورسی درنظر گرفته شود تا از این راه، محصول به‌دست خودروساز رسیده و دلال حذف شود.

  باستانی همچنین درخصوص ارائه فولاد مورد نیاز خودروسازان در اتاق عمومی بورس کالا گفت: این مسأله در قالب یک بسته می‌گنجد مبنی بر اینکه وزارت صنعت باید استراتژی صنعت خودرو را تدوین کند. یک بخش از این استراتژی تامین کالا و خدمات خواهد بود که در این بخش باید برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز خودروسازان شامل آلومینیوم، چدن، مس و فولاد برنامه وجود داشته باشد.

  باستانی درخصوص دلایل گرانی خودرو نیز گفت: یکی از دلایل عمده گرانی خودرو، عدم برنامه‌ریزی برای سرمایه‌های مردم در بانک‌ها است. دولت باید برای هدایت و کنترل سرمایه‌های بانکی و بورسی برنامه‌ریزی می‌کرد.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: این پول‌ها به سمت بازارهای دیگر از جمله خودرو، مسکن، سکه یا بازارهای دیگر حرکت خواهد کرد و کنترل این موارد دشوار خواهد بود، بنابراین سیاست‌گذاری پولی و مالی کشور در اولویت است.

  نماینده مردم تربت حیدریه گفت: بر خلاف آن‌چه گفته می‌شود که خودروسازی 100 درصد داخلی است این‌گونه نبوده و این خودروها 100 درصد ساخت داخل نیستند، بلکه 100 درصد تأمین داخل هستند و درواقع قطعه‌سازان برای ساخت قطعه، نیاز به ارز دارند و افزایش نرخ ارز بر قیمت‌ها اثرگذار است.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درخصوص خودروهای ناقص کف کارخانجات و شائبه انبار خودرو در خودروسازی‌ها گفت: دپو و انبار خودرو از جانب خودروسازی‌ها منطقی نیست زیرا حدود 15 هزار خودرو کف کارخانه، تولید یک هفته خودروسازان است که این امر احتکار و دپو محسوب نمی‌شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  آسان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    • خودرو امروز ۴۷۷
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو