تداوم روند کند کاهش قیمت داخلی ها و ثبات خارجی ها

عصر خودرو- بازار این روزهای خودروی پایتخت حاکی از روند بطئی و کند کاهش قیمت خودروهای داخلی و رکود سنگین حاکم بر خرید و فروش خودروهای خارجی و تعادل نسبی قیمت ها در این بازار است.

تداوم روند کند کاهش قیمت داخلی ها و ثبات خارجی ها
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، بررسی های میدانی حاکی است، بطور نمونه پژو 405 که هفته گذشته در حدود قیمت 80 میلیون و 500 هزار تومانی قرار داشت، امروز به 78 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 206 تیپ پنج از 105 میلیون تومان به 99 میلیون تومان، همچنین پژو 206 تیپ دو ظرف یک هفته از 85 میلیون به 84 میلیون تومان کاهش یافته است.

  علاوه براین دیگر خودرو ساز داخلی، سایپایی ها تغییر قیمت چندانی در یکی دو هفته اخیر تجربه نکرده اند و پراید 111 همچنان 49.5 میلیون تومان و پراید 131 به ا رزش 45 میلیون تومان داد و ستد می شود.

  بررسی قیمت ها نشان دهنده کاهش شدید قیمت خودروسازان داخلی با مشخصه مونتاژ است. به طوری که هایما اس 7 به 285 میلیون تومان، هایما اس 5 به 260 میلیون تومان، پژو 2008 به 322 میلیون تومان، سراتو 305 میلیون تومان، چانگان 180 میلیون تومان، جک اس 5 به 280 میلیون تومان و سیتروئن سی 3 مدل 97 به 360 میلیون تومان و همین خودرو در مدل 98 به 390 میلیون تومان قیمت دارند.

  همچنین در برخی موارد فروش کارتکسی خودروها از سوی نمایندگی ها با تحویل روز گزارش شده است.

  برخی کارشناسان در گفت وگو با ایرنا، دلیل تداوم ریزش هر چند اندک قیمت ها را سخنان وزیر صنعت مبنی بر تکمیل تعداد زیادی از خودروهای باقی مانده در کف کارخانه ها و عرضه آنها به بازار می دانند که اثر روانی خود را بر جای گذاشته است.

  آنان همچنین به وعده های خودروسازان مبنی بر تکمیل 20 تا 30 هزار دستگاه خودرو طی روزهای آینده استناد کرده و همین موضوع را عاملی بر کاهش بیشتر قیمت ها در بازار کنونی با خریدار کم عنوان می کنند.

  یک نمایشگاه دار در شرق تهران در این زمینه به ایرنا گفت: قیمت های کنونی خودروها به هیچ عنوان با واقعیت تناسبی ندارد، حتی اگر فرض کنیم در یک سال گذشته قیمت ها 100 درصد افزایش یافته باشد، پژو 206 که پارسال 36 میلیون تومان قیمت داشت باید 72 میلیون تومان باشد نه 86 میلیون تومان، یا پژو 405 که پارسال 33 میلیون تومان قیمت داشت با دو برابر شدن قیمت باید 66 میلیون تومان و نه 78.5 میلیون تومان باشد.

  وی که خواست نامی از او در گزارش ذکر نشود، افزود: بازار هنوز با قیمت های 18 فروردین ماه که خارج از انتظار و بی ضابطه افزایش یافته بود، فاصله دارد و اگر سیگنال های منفی مثل نبود قطعه، ورشکستگی خودروسازان و غیره به آن وارد نشود، کاهش های بیشتری انتظار می رود.

  این بنگاه دار معتقد است که بازار خودرو به شدت روانی و احساسی است و مشتری برای خرید خودرو صف نکشیده است.

  بررسی خبرنگار ایرنا همچنین حاکی از قیمت 82 میلیون و 500 هزار تومانی سمند ال. ایکس و یکصد میلیونی پژو پارس است.

  برخی منابع آگاه خبر می دهند که حدود 10 هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان فاکتور شده و به زودی به دست مشتریان می رسد. اکثر این خودروها نیز پژو 206 تیپ پنج و پژو پارس است.

  رکود سنگین بازار خارجی ها

  «کوروش طواحن» نمایشگاه دار خودروهای خارجی در منطقه یوسف آباد تهران نیز گفت: طی هفتنه های گذشته قیمت های تعادلی را شاهد بودیم، اما رکودی خیره کننده بر بازار حاکم است، به طوری که از اواخر خرداد ماه که شکست قیمت ها و رکود بر معاملات را شاهد بودیم، تا امروز تغییر خاصی مشاهده نمی شود.

  وی اظهار داشت: این روزها کسی برای سرمایه گذاری در زمینه خودرو به نمایشگاه ها مراجعه نمی کند و خریداران واقعی نیز به دلیل انتظار کاهش بیشتر قیمت ها، دست نگه داشته و خرید خود را به تعویق انداخته اند.

  طواحن، شایعات اخیر درخصوص احتمال واردات خودرو از سوی خودروسازان برای پاسخگویی به تعهدات معوق مانده مشتریان را بعید دانست و گفت: شرایط ارزی کشور اجازه چنین تصمیمی را نمی دهد، علاوه بر آن ثبت سفارش خودروهای خارجی مسدود است.

  وی افزود: اگر شرایط برای ترخیص بیش از 10 هزار خودروی باقی مانده در گمرک روان سازی می شد، می توانست بر نزولی شدن قیمت ها تاثیرگذار باشد، اما عملی نشدن این موضوع و بالا بودن تعرفه های گمرکی که برای برخی خودروها تا 400 و حتی 500 میلیون تومان آب می خورد، مانعی بر سر آن است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  دکه مطبوعات
  • ۴۶۵
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  • ۴۶۲
  • ۴۶۱
  • ۴۵۹
  • ۴۵۷
  • ۴۵۶
  • ۴۵۵
  آخرین بروزرسانی ۶ ساعت پیش
  آرشیو