اوتو ۳۶۰

عدم تمایل بانک‌ها برای تسهیلات نوسازی تاکسی‌ها

عصر خودرو- مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده درحال‌حاضر متوقف شده و یکی از دلایل آن این است که بانک‌ها برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده تمایلی به پرداخت تسهیلات ۱۸ درصدی ندارند و در این خصوص همکاری نمی‌کنند.

عدم تمایل بانک‌ها برای تسهیلات نوسازی تاکسی‌ها
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، مرتضی ضامنی افزود: درحال‌حاضر هیچ بانکی تسهیلات 18 درصدی برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی نمی‌دهد و تمایل دارند که سود این تسهیلات را حتی به مرز 23 درصد هم برسانند.

  وی اعلام کرد: با تسهیلات 18 درصدی هم رانندگان تاکسی که اقدام به نوسازی خودروهای خود کرده بودند، توان بازپرداخت اقساط را به سختی داشتند و در صورتی که سود تسهیلات به بیش از 23 درصد برسد، به هیچ عنوان رانندگان متقاضی برای نوسازی تاکسی‌ها توان بازپرداخت اقساط را نخواهند داشت.

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشوری ادامه داد: همکاری نکردن بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به عنوان یکی از عوامل موجب شده است که طرح نوسازی تاکسی‌ها متوقف شود. در طرح نوسازی سال 96 که نرخ خودرو 34 میلیون تومان بود، 20 میلیون تومان تسهیلات 16 درصد و پنج میلیون تومان ارزش گواهی اسقاط بود و مابقی نرخ خودرو توسط شخص متقاضی پرداخت می‌شد، ولی درحال‌حاضر خودروی 35 میلیون تومانی 78 میلیون تومان شده و مشکلات تسهیلات 20 میلیونی داریم، چرا که این تسهیلات دیگر پاسخگو نیست و بانک‌ها نیز در پرداخت تسهیلات همراهی لازم را ندارند.

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی بانک‌ها، گمرک و شرکت خودروساز و همچنین اتحادیه تاکسیرانی فرآیند اجرایی را برعهده دارند. برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی قرار شد که 90 هزار تاکسی نوسازی شود و در این زمینه بانک‌های ملت، تجارت و پارسیان عهده‌دار واگذاری تسهیلات 20 میلیون تومانی شدند. اما به مرور که طرح نوسازی جلوتر رفت، در حوزه بانکی مشکلاتی به وجود آمد که در نهایت به توقف طرح نوسازی تاکسی‌ها منجر شد.

  وی گفت: خدمات گمرک بسیار مهم است؛ چرا که در فرآیند نوسازی خودروهای فرسوده مراکز اسقاط دو عدد گواهی اسقاط را که به ارزش پنج میلیون تومان محاسبه شده است، از محل گمرک از بودجه کشوری کارسازی می‌کردند و پنج میلیون تومان هم از خود متقاضی کسر می‌شد و به این ترتیب خودروساز هم می‌توانست از تخفیفات گمرکی در این زمینه برخوردار شود.

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور ادامه داد: طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی چندین سال متوقف شده بود تا اینکه از ابتدای سال 95 دوباره این طرح شروع و قرار شد که با حجم 186 هزار دستگاه تاکسی که به سن فرسودگی 10 سال بر اساس قوانین موجود مصوبه هیات وزیران رسیده بودند، این نوسازی انجام شود. اما در این مسیر انباشت فرسودگی تاکسی‌ها و همچنین اعتباراتی که برای بخش گمرک و نوسازی در نظر گرفته شده بود، با هم تناسب نداشت.

  وی ادامه داد: در سال 98 با شرایط کنونی، اعمال تحریم‌ها و تورم، نرخ خودرو چندین برابر افزایش داشته و این موضوع موجب شده است که نوسازی ناوگان تاکسیرانی متوقف شود، اما با ایران خودرو مذاکراتی شده است و در جمع بندی که داشتیم قرار شد که امسال 10 هزار تاکسی از این طریق نوسازی شوند.

  ضامنی افزود: تحویل 10 هزار خودرو برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی نسبت به فرسودگی تاکسی‌ها بسیار اندک است و فقط شامل هفت درصد از انباشت تاکسی‌های فرسوده خواهد شد و این در حالی است که تا پایان امسال 192 هزار تاکسی به سن فرسودگی می‌رسند، اما درحال‌حاضر هم 150 هزار دستگاه تاکسی فرسوده داریم که 47 درصد ناوگان تاکسیرانی را شامل می‌شوند.

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: پیش‌بینی می‌شود که در سال 1400 شمار تاکسی‌های فرسوده به 240 هزار دستگاه برسد که شامل 75 درصد ناوگان تاکسیرانی است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط