رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو مطرح کرد:

جدیدترین تغییر و تحولات بازار خودرو

فرمول ۵ درصد قیمت‌ها را بالا برد

عصر خودرو- رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در خصوص وضعیت بازار خودرو گفت: در حال حاضر قیمت‌ها کمی نسبت به هفته گذشته تغییر پیدا کرده است. لازم به ذکر است که فرمول ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار منجر به افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو شد.

جدیدترین تغییر و تحولات بازار خودرو
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از گسترش نیوز ، سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو درباره اوضاع و احوال قیمت‌ها در بازار خودرو اظهار کرد: قیمت‌ها تا روز چهارشنبه هفته گذشته وضعیت مناسبی داشت و رو به کاهش بود. از آن روز به بعد وضعیت فرق کرد به این دلیل که شرکت ایران‌خودرو در خصوص برخی از محصولات خود افزایش قیمت داشته است. در برخی از این محصولات 5 الی 6 درصد افزایش قیمت صورت گرفته است. پژو 405 SLX از 68 به 76 میلیون تومان رسیده است و زمانی که این شرکت چنین کاری را انجام می‌دهد و قیمت را بالا می‌برد بار روانی ایجاد می‌کند. زمانی که قیمت‌ها رو به کاهش است نباید چنین مشکلاتی ایجاد شود و دلیل افزایش قیمت نیز مشخص نیست. بقیه محصولات ایران‌خودرو نیز نسبت به چهارشنبه گذشته یک الی دو میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند.

  تاثیر قیمت داخلی‌ها بر وارداتی‌ها

  وی ادامه داد: قیمت‌های ایران‌خودرو یک الی سه میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. پراید 111 حالت تعادلی داشت و با در حال حاضر با کاهش قیمت مواجه شده است. لازم به ذکر است که مابقی محصولات این خودروساز تغییری نداشته است. قیمت وارداتی‌ها نیز نسبت به هفته گذشته دچار تغییر و تحول خاصی نشده است و این مورد در رابطه با خودروهای مونتاژی نیز صادق است. یک سری خودروها از گمرک ترخیص شد و تاثیر خود را بر قیمت خودروهای وارداتی در بازار گذاشت. در هر صورت اگر شرکت‌ها قیمت‌ها را کنترل کنند قیمت محصولات داخلی اثر خود را بر وارداتی‌ها نیز می‌گذارد.

  دردسرهای فرمول 5 درصد

  موتمنی در پایان گفت: در حال حاضر کارخانه‌های خودروساز فرمول 5 درصد کمتر از حاشیه بازار را رعایت نمی‌کنند. این فرمول مورد انتقاد است و همین قضیه باعث شد که قیمت خودروها افزایش پیدا کند. به عنوان پژو 206 قیمتی حدود 58 میلیون تومان داشت و زمانی که فرمول 5 درصد حاشیه بازار اعمال شد قیمت‌ها بالا رفت و شاهد قیمت‌های کنونی هستیم. هر تولیدکننده علاقه دارد محصول خود را با بالاترین قیمت بفروشد و با بستن ورودی قیمت‌ها در بازار نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه پس از آن قیمت 5 درصد حاشیه بازار در نظر می‌گیرد و به فروش می‌رساند. در همین رابطه باید خودروسازان قیمت تمام شده و میزان سود خود را مشخص کنند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  دکه مطبوعات
  • ۴۷۰
  • ۴۶۹
  • ۴۶۸
  • ۴۶۷
  • ۴۶۶
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  • ۴۶۲
  • ۴۶۱
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو