اوتو ۳۶۰

کاهش سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت از خطر تصادف تا ۲۵ درصد جلوگیری می کند

عصر خودرو- معاون فنی و نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اصفهان گفت: سرعت خودرو به میزان ۱۰ کیلومتر در ساعت از خطر تصادف مرگبار تا ۲۵ درصد جلوگیری می کند.

کاهش سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت از خطر تصادف تا ۲۵ درصد جلوگیری می کند
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، محمدعلی صلواتی روز یکشنبه در اتاق فکر راهداری و حمل و نقل جاده ای با خبرنگاران اظهار داشت: میانگین سرعت در جاده های برون شهری استان اصفهان 108 کیلومتر است که با کاهش سرعت مقدار یادشده میزان تصادفات کاهش پیدا می کند.

  وی آموزش و فرهنگ سازی را برای کاهش آمار تصادفات ضروری دانست و اظهارداشت : فرهنگ سازی و آموزش همگانی، راهبردی موثر در کاهش تصادفات است و باید رسانه ها با تهیه گزارش، خبر، عکس، مقاله و فتو تیتر در این زمینه برنامه ریزی لازم را برای قانونگذاری های آینده داشته باشند.

  به گفته وی، همه ما در معرض خطر هستیم اما با پیشگیری و بستر سازی فرهنگی می توانیم از بروز تخلف، خطر و تصادف جلوگیری کنیم.

  معاون فنی و نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان اظهار داشت: رسانه ها تاثیر زیادی بر افکار عمومی و فرهنگ سازی صحیح در جامعه دارند و با بستر سازی مناسب می توانند تا 50 درصد از تصادفات را در طول یکسال کاهش دهند.

  وی بیان کرد: آمار جانباختگان تصادفات در کشور از سال 84 تاکنون از 28 هزار نفر به 17 هزار نفر کاهش پیدا کرده است که ناشی از فعالیت حرفه ای در حوزه رسانه و فرهنگ سازی پیشگیری است.

  صلواتی با اشاره به نقش رسانه ها در آمادگی پذیرش قوانین توسط افکار عمومی جامعه،   اضافه کرد: کاهش شمار جانباختگان به همت تلاش پلیس، ارگان های مرتبط و رعایت قوانین و فرهنگ ترافیکی توسط مردم بر می گردد.

  وی تصریح کرد: ایمن سازی راه و شناسایی و اصلاح نقاط حادثه خیز و پر تصادف هم از جمله نکات مهمی است که می‌تواند در کاهش تصادفات جاده‌ای تأثیر بسزایی داشته باشد.

  رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان گفت:  تاکنون 118 نقطه پرتصادف در جاده های استان اصفهان شناسایی شده است.

  محمد صفری، مهمترین عامل تأثیرگذار در بروز حوادث رانندگی و جاده ای را عامل انسانی دانست و گفت: این عامل 70 درصد در ایجاد حوادث رانندگی در جاده های این استان تاثیر گذار است.

  وی با بیان اینکه عامل انسانی به آموزش، تغییر رفتار و فرهنگ سازی نیاز دارد، اظهار داشت: رسالت اصلی ما در این سازمان پیشگیری از وقوع تصادفات است.

  صفری ادامه داد: پیشگیری از تصادف برای کاربران آسیب پذیر از جمله دانش آموزان، عابران پیاده، وانت بارها و راکبان موتورسیکلت ها در اولویت اقدامات اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قرار دارد.

  وی تصریح کرد:در حالی که سالیانه 400 تا 500 کلاه ایمنی به کاربران آسیب پذیر اهدا می شود،  بیش از 99 درصد موتور سواران در این استان از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند.

  رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان به خسارتهای ناشی از تصادفات راکبان موتورسیکلت ها اشاره و اضافه کرد: دلیلی اصلی استفاده نکردن از کلاه ایمنی نداشتن آگاهی است.

  میزان خسارات ناشی از تصادفات منجر به فوت و جرح در کشور طی 10 سال گذشته به گفته مسوولان امر برابر با 6 درصد تولید ناخالص ملی بوده است. 
  این در حالی است که سالانه 17 هزار نفر در اثر سوانح جاده ای به خصوص در جاده های کویری کشور جان خود را از دست می دهند و 250 هزار نفر نیز مصدوم می شوند. 

  سرعت به عنوان یک عامل خطر کلیدی در آسیب های ناشی از حوادث ترافیکی مطرح است و بر خطر تصادف و شدت آسیب های ناشی از تصادف ها تاثیر می گذارد. 

  سرعت غیرمجاز و نامناسب در مرگ و میر و آسیب های ناشی از حوادث سهم بسزایی دارد. 

  این سهم در کشورهای توسعه یافته 30 درصد و در برخی کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه 50 درصد است. 

  با کنترل سرعت خودروها می توان از بروز تصادف ها پیشگیری کرد و ضربه ناشی از تصادف ها و در نتیجه شدت آسیب وارده بر قربانی را کاهش داد. 

  قابل توجه است که خودرویی که با سرعت 50 کیلومتر در ساعت حرکت می کند برای توقف به 13 متر مسافت نیاز دارد و خودرویی که با سرعت 40 کیلومتر در ساعت حرکت می کند به مسافت کمتر از 8.5 متر برای توقف نیاز دارد. 

  همچنین سرعت بر شدت ضربه تصادف تاثیر می گذارد به طوریکه احتمال مرگ برای سرنشینان خودرو با سرعت 80 کیلومتر در ساعت، 20 برابر زمانی است که سرعت حین تصادف 30 کیلومتر در ساعت باشد. 

  ارتباط بین سرعت و شدت آسیب به ویژه برای افراد آسیب پذیری مانند عابران پیاده، موتور سواران و دوچرخه سواران بحرانی است به عنوان مثال ثابت شده که عابران پیاده در زمان برخورد با یک خودرو که سرعت آن 30 کیلومتر در ساعت یا کمتر است، 90 درصد شانس زنده ماندن دارند. 

  این در حالی است که شانس زنده ماندن عابران پیاده در زمان برخورد با خودرویی که 45 کیلومتر در ساعت سرعت دارد، کمتر از 50 درصد است. 

  در واقع عابران پیاده در تصادف با خودرویی که 80 کیلومتر در ساعت سرعت دارد، اصلا شانس زنده ماندن ندارند. 

  استان اصفهان دارای 11 هزار و500 کیلومتر راه است که به دلیل موقعیت خاص آن در مرکز و به عنوان چهار راه ترانزیت بار و مسافر کشور، رتبه اول حمل بار و رتبه سوم حمل مسافر را داراست.
  این استان دارای 399 کیلومتر آزاد راه، یکهزار و 659 کیلومتر بزرگراه، 2 هزار و 791 کیلومتر راه همسنگ و 29 کیلومتر آزادراه است.

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  آسان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    • خودرو امروز ۴۷۷
    آخرین بروزرسانی ۵ ساعت پیش
    آرشیو