اوتو ۳۶۰

نمایشگاه خودرو فرانکفورت ۲۰۱۹ (۱۳)

مشکی‌ترین خودروی جهان در نمایشگاه فرانکفورت

عصر خودرو -"ب‌ام‌و" در سال جاری مجهزتر از هر سال در نمایشگاه خودرویی فرانکفورت شرکت کرد و مشکی‌ترین خودروی جهان با نام "ب‌ام‌و X۶ وانتابلک" را در شرایطی خاص در معرض دید عموم قرار داد.

مشکی‌ترین خودروی جهان در نمایشگاه فرانکفورت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از عصرایران ، این خودرو در فضایی عجیب و زیر نورهای قرمز، آبی و سبز به شدت پرابهت، خشن، اسطوره‌ای ظاهر شد. هنوز از دلیل نمایش "سورئال " این ب‌ام‌و در این نمایشگاه مشخص نیست.

سورئال به معنی گرایش به ماورای واقعیت یا واقعیت برتر است. ظاهرا ب‌ام‌و در این  نمایش قصد دارد ماورایی بودن خودروی خود را به نمایش درآورد.

تمامی پنل‌های خارجی این خودرو با نوعی رنگ با نام "وانتابلک" رنگ شده که 99.96 درصد از نور مرئی را جذب می‌کند و در واقع مشکی‌ترین رنگ جهان است. با این وجود جلوپنجره، چراغ‌های نمای جلو و عقب با "وانتابلک" رنگ نشده‌ و می‌درخشند.

"وانتابلک" پیش از این توسط ناسا برای ساخت دوربین‌ها استفاده شد. استفاده از این رنگ‌ها باعث می‌شود که دوربین‌های رصد ستارگان بتوانند از ستاره‌ها و کهکشان‌های دور عکس واضح‌تری بگیرند.

این رنگ تقریبا هیچ نوری را منعکس نمی‌کند و به همین دلیل ‌ب‌ام‌و X6 در دنیای واقعی و زیر نگاه مستقیم نیز دو بعدی و مسطح به نظر می‌رسد. ایده اصلی استفاده از این رنگ مخفی کردن طراحی خودرو است. در اصل با این رنگ کمپانی نیازی به استفاده از پنل‌های بدنه یا پنل‌های جعلی برای خودروی جدید  ندارد.

با این وجود دیدن این خودرو از نزدیک داستان‌های زیادی دارد. خودرو در شرایط معمول و بدون  تابش نورهای رنگی شکل و شمایل و بدنه اصلی خود را نشان نمی‌دهد و بیشتر شبیه یک کراس‌اوور توخالی به نظر می‌رسد.

فوربس در این باره نوشت: با وجود علاقه و ادعای کمپانی ب‌ام‌و، X6 وانتابلک به این زودی‌ها وارد بازار نخواهد شد.

کمپانی ب‌ام‌و برای خارج کردن مشکی‌ترین X6 خود از حالت دو بعدی، ترکیب رنگ مشکی را تغییر داده تا کمتر از یک درصد آن نور را منعکس کند و ابعاد خودرو بیشتر مشخص شود.

"حسین آل عطار" طراح این X6 مشکی، کاملا مطمئن است که این رنگ می‌‌تواند در خط تولید خودروهای ب‌ام‌و مورد استفاده قرار گیرد، اما خودروسازی ب‌ام‌و هیچ تصمیم فوری برای تولید خودروهایی با این رنگ ندارد."بن جنسن" مدیر بخش تکنولوژی و بررسی سیستم‌های نانو در این باره گفت: محدودیت‌های رنگ مشکی "وانتابلک" در جذب یا تابش نور برای بسیاری از مردم غیرکاربردی است و مورد استفاده چندانی نخواهد داشت. از دیگر سو این رنگ بسیار گران تمام خواهد شد.

اما طرفداران خودرو، منتقد اصلی استفاده از این رنگ هستند. براساس تحقیقات اتومبیل‌های مشکی بیشتر از دیگر خودروها در معرض خطر تصادف قرار دارند. احتمال تصادف یک خودروی مشکی در هوای گرگ و میش یا طلوع صبح 47 درصد بیشتر یک اتومبیل غیرمشکی است.

برچسب ها
کرمان موتور
مطالب مرتبط
پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
  پربازدیدترین های هفته
   دکه مطبوعات
   • خودرو امروز ۴۸۶
   • خودرو امروز ۴۸۵
   • خودروامروز ۴۸۴
   • خودروامروز ۴۸۳
   • خودرو امروز ۴۸۲
   • خودرو امروز ۴۸۱
   • خودرو امروز ۴۸۰
   • خودرو امروز ۴۷۹
   • خودروامروز ۴۷۸
   آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
   آرشیو