برنج

تغییر شرایط معاینه فنی و تعیین ۱۰ ضابطه برای تاکسی‌های اینترنتی

عصر خودرو- با ابلاغ دستورالعمل ضوابط تاکسی‌های اینترنتی که از سوی وزارت کشور، ۱۰ ضابطه برای رانندگان و خودروهای فعال در این سامانه‌ها تعیین شده و شرایط معاینه فنی خودروی فعالان این عرصه نیز تغییر کرده است.

تغییر شرایط معاینه فنی و تعیین ۱۰ ضابطه برای تاکسی‌های اینترنتی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم؛ نخستین سامانه هوشمند درخواست تاکسی یا همان تاکسی‌های اینترنتی، در سال 93 فعالیت خود را آغاز کرد و با اضافه شدن برندی دیگر به این عرصه، استفاده از این نوع تاکسی‌ها رواج یافت.

  با افزایش روز افزون متقاضیان سفر با این نوع تاکسی‌ها، بازار فعالیت آنها که یک رقیب تازه‌نفس و مدرن برای تاکسی‌ها و آژانس‌های خودرو به شمار می‌آیند، داغ و داغ‌تر شد و با اضافه شدن بر شمار سامانه‌های هوشمند در قالب نام‌های تجاری مختلف و توسعه آنها در سایر شهرهای کشور، انتقاداتی بر نحوه فعالیتشان به میان آمد اما این انتقادات هم نتوانست جلوی رشد این سیستم نوظهور در کشورمان را بگیرد.

  این وضعیت مسئولان را بر این داشت تا  برای بهبود وضعیت و نظارت بر این سامانه‌ها، آستین‌ها را بالا بزنند و دستورالعملی تعیین کنند که هم رسمیت بیشتری به سامانه‌ها  بدهد و هم به رقابت عادلانه بین آنها کمک کند؛ وزارت کشور مسئولیت این امر را به شهرداری‌ها سپرد و روز گذشته دستورالعمل مربوطه را ابلاغ کرد.

  سید سلمان سامانی؛ سخنگوی وزارت کشور با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نظارت بر فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات هوشمند مسافر توسط وزیر کشور اظهار کرد: این دستورالعمل در اجرای تاکیدات رئیس جمهوری، وزیر کشور و دولت در حمایت از استارت آپ‌ها و نظام‌مند کردن روابط بین شهرداری‌ها با شرکت‌های ارائه‌ دهنده خدمات هوشمند مسافر (تاکسی‌های اینترنتی) تهیه و ابلاغ شد.

  وی با بیان اینکه بر اساس مکانیزمی که در این دستورالعمل پیش‌بینی شده وزارت کشور نظارت عالیه بر این نوع فعالیت‌ها خواهد داشت،‌ گفت: شهرداری‌ها و افرادی که قصد فعالیت در قالب تاکسی‌های اینترنتی را دارند باید این ضوابط و سایر تعهداتی که در این دستورالعمل پیش‌بینی شده است را رعایت کنند.  با اجرای ضابطه‌ها، تعهدات و مکانیزم نظارتی که در این دستورالعمل پیش‌بینی شده شاهد افزایش ضریب امنیت اجتماعی در استفاده از این امکان خواهیم بود.

  سامانی با اشاره به اینکه 10 ضابطه برای رانندگان و خودروهای فعال در شرکت‌های حمل و نقل هوشمند و اینترنتی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: با ابلاغ دستورالعمل نظارت، مسائل و دغدغه‌هایی که بعضاً میان مسافران، رانندگان، شرکت‌ها و شهرداری‌ها وجود داشت، رفع خواهد شد.

  طبق آنچه در توضیحات سخنگوی وزارت کشور آمده، به نرخ کرایه در این تاکسی‌ها اشاره‌ای نشده است، محسن پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران نیز که چندی پیش خبر تهیه این دستورالعمل را به رسانه‌ها اعلام کرده بود درباره تعیین نرخ کرایه‌ تاکسی‌های اینترنتی گفت: نرخ کرایه این تاکسی‌ها تحت کنترل هیچ نهادی نیست و بر اساس رصد ما آنها نرخ کرایه را از ابتدای تیر بیش از 30 درصد افزایش داده‌اند با این حال از این پس نیز قرار نیست وضعیت نرخ آنها تحت نظارت ما باشد.

  تغییر شرایط معاینه فنی مسافربرهای اینترنتی

  در پی ابلاغ این دستورالعمل سید نواب حسینی‌منش؛ مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو اعلام کرد: از آنجاییکه این خودروها در گروه ناوگان پرتردد محسوب می‌شوند و پیمایش آنها در سطح شهر مشابه خودروهای تاکسی است لذا در دستورالعمل جدید با هدف ارتقا ایمنی سرنشینان و حفظ کیفی شرایط عمومی، معاینه فنی این خودروها مطابق با وسایل نقلیه عمومی لحاظ شده است.

  براساس قانون هوای پاک، خودروهای عمومی نو تا یکسال از معاینه فنی معاف هستند اما بعد از این مدت طبق سن خودرو هر شش ماه یا سه ماه باید برای معاینه فنی اقدام کنند؛ طبق قانون، خدمات عمومی مرتبط با خودرو مانند بیمه شخص ثالث و معاینه فنی نباید به خودروهای فرسوده ارائه شود اما با توجه به شرایط موجود که از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای نو امکان‌پذیر نیست، فعلا پذیرش این خودروها در سامانه ملی معاینه فنی (سیمفا) متوقف شده و این خودروها در صورت سلامت و داشتن شرایط لازم می‌توانند معاینه فنی دریافت کنند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط