با گاز سوز کردن خودرو‌ها چقدر در مصرف سوخت صرفه جویی می‌شود؟

عصر خودرو- مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در صورت اجرای کامل طرح دوگانه سوز کردن خودروها حمل و نقل عمومی میزان مصرف بنزین روزانه ۱۰ میلیون لیتر کاهش خواهد یافت.

با گاز سوز کردن خودرو‌ها چقدر در مصرف سوخت صرفه جویی می‌شود؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از میزان، حسن قلی پور مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به طرح دوگانه سوز کردن خودرو‌های حمل و نقل عمومی اظهار کرد: بعد از تغییر قیمت و سهمیه بندی بنزین، شورای اقتصاد وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه را مکلف به ارائه طرحی مبنی بر تشویق مصرف سی ان جی برای مالکان خودرو کردند؛ با تلاش‌های صورت گرفته و با همکاری سازمان برنامه و بودجه پیش نویش آن آماده و تقدیم به شورای اقتصاد شد که این طرح منجر به اختصاص 6500 میلیارد تومان بودجه از محل صرفه جویی مصرف بنزین، برای گازسوز کردن خودرو‌ها شد.

  مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: خودرو‌های حمل و نقل عمومی و وانت بار‌های عمومی در اولویت اول این طرح است و خودرو‌های مسافربر شخصی نیز در صورت معرفی از وزارت کشور در اولویت بعدی قرار گرفته است.

  وی افزود: بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید محل درآمد این بودجه از صرفه جویی سوخت تامین می‌شود، این بودجه زمانی تحقق می‌باید که در مرحله اجرا باشد به همین منظور برای تامین منابع مالی قراردادی با بانک عامل بر اساس سودی که شورای اعتبار و پول تصویب کرده، منعقد شد.

  به گفته وی؛ گاز سوز کردن یک میلیون و 464 هزار خودرو به صورت رایگان تا پایان سال 1401 انجام خواهد شد.

  قلی پور ادامه داد: یک  میلیون و 464 هزار خودرو در این طرح دوگانه سوز می‌شوند و بسته به نوع خودرو هزینه‌های گازسوز کردن آن متفاوت است و تمام هزینه‌ها آن به واحد دوگانه سوز در غالب تعرفه معین پرداخت می‌شود.

  مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ابراز کرد: 7 شرکت تولیدکننده مخزن گاز در کشور فعالیت می‌کنند، اما در صورت کمبود اقدام به واردات برخی از تجهیزات به کشور خواهیم کرد.

  وی افزود: در صورت اجرا کامل طرح دوگانه سوز کردن خودروها حمل و نقل عمومی میزان مصرف بنزین روزانه 10 میلیون لیتر کاهش خواهد یافت.

  قلی پور بیان کرد: مصرف سی ان جی پس از سهمیه بندی بنزین با افزایش 5 میلیون متر مکعبی از 19 میلیون متر مکعب به 24 میلیون مترمکعب رسید این موضوع نشان از استقبال مردم دارد و پیش بینی می‌شود مصرف گاز سیرصعودی خود را ادامه دهد.

  مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: در مصوبه شورای عالی اقتصادی بندی مبنی بر ارائه زمین برای ساخت جایگاه‌های سوخت در نظر گرفته شده است و وزارت راه شهرسازی و شهرداری را در شهر‌های بزرگ مکلف کرده که زمین برای احداث جایگاه‌های سوخت در نظر گرفته شود.

  وی افزود: از بلوار باقر آباد به سمت اتوبان حکیم تنها یک جایگاه سوخت سی ان جی وجود دارد و این کمبود جایگاه باعث افزایش صف و ترافیک می‌شود، در صورت معرفی زمین بخش خصوصی آمادگی کامل برای ایجاد 500 جایگاه سوخت سی ان جی در ابعاد مختلف دارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • ۴۷۲
  • ۴۷۱
  • ۴۷۰
  • ۴۶۹
  • ۴۶۸
  • ۴۶۷
  • ۴۶۶
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  آخرین بروزرسانی ۱ ماه پیش
  آرشیو