اوتو ۳۶۰

۱۰ روز تا پایان مهلت ترخیص باقی است

دپوی خودروها به پایان می رسد؟

عصر خودرو- حدود ۱۰ روز از مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک باقی مانده و این در حالی است که عملا تغییر قابل توجهی در جریان مصوبه جدید رخ نداده است؛ به طوریکه ۱۰۰۰دستگاهی که اکنون ترخیص شده همان خودروهایی هستند که در دور قبل تمام مراحل خروج را پشت سر گذاشته و تنها برای پایان زمان در گمرک باقی مانده بودند.

دپوی خودروها به پایان می رسد؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، بعد از آنکه با مصوبه دولت از دی ماه 1397 تا نیمه تیرماه سال گذشته حدود 7150 خودرو دپو شده ترخیص شد و اتمام مهلت بیش از 5000 دستگاه دیگر بافی ماند،  در 29 بهمن ماه سال گذشته و با ابلاغ مصوبه دولت برای تعیین تکلیف و ترخیص خودروها در گمرک سه ماه زمان تعیین شد تا صاحبان خودرو نسبت به این موضوع اقدام کنند.

  مهلت تعیین شده در حالی پایان اردیبهشت ماه به اتمام می رسد که گزارش اخیر گمرک نشان داد اقدام چندان موثری برای تخلیه گمرک ها و بنادر از خودروهایی که سال هاست به دلایل مختلف از مشکلات ارزی گرفته تا ثبت سفارش و مغایرت با ضوابط واردات خودرو متوقف شده اند، انجام نشده است.

  از گزارش گمرک این گونه بر می آید که از حدود 5108 دستگاه باقی مانده کمتر از 1100 دستگاه در حدود دو ماه و 20 روزی که از زمان تعیین شده گذشته است ترخیص شده اند.

  این در حالی است که این 1000 دستگاه مربوط به همان 1048 خودرویی است که در مهلت مصوبه قبلی مراحل ترخیص را طی کرده و حتی پروانه گمرکی را نیز دریافت کرده بودند ولی به دلیل پایان زمان امکان خروج پیدا نکردند، حتی در چند ماه گذشته رایزنی هایی برای ترخیص آنها انجام و وزارت صمت نیز مجوزی در این رابطه صادر کرد ولی بازهم ترخیص نشدند و فقط تمدید زمان می توانست موجب ترخیص آنها شود که اکنون این اتفاق افتاده است.
  اما در مورد حدود 4000 خودروی دیگر عملا اقدام جدی صورت نگرفته است به خصوص در مورد 1100 دستگاهی که فاقد ثبت سفارش بودند و معاون فنی گمرک گفته بود که برای ترخیص آنها لازم است تا وزارت صمت نسبت به بازکردن ثبت سفارش اقدام کند، این در حالی است که تا کنون اقدامی در رابطه با ثبت سفارش آنها صورت نگرفته و ظاهرا توافقی در این باره وجود ندارد.

  از سوی دیگر 2289 دستگاه دیگر دارای ورونده های قضایی هستند که صدور رای برای ترخیص 668 دستگاه از آنها در در سال 1398 انجام شده و صاحبان آنها جهت انجام تشریفات گمرکی ، نسبت به اظهار 358 دستگاه خودرو به گمرک اقدام کرده اند و مابقی تعیین تکلیف نشده اند.

  در عین حال که در بین خودروهای باقی مانده، برخی بالای 2500 سی سی هستند که طبق مصوبه امکان ترخیص آنها وجود نداشت و احتمالا اینکه از بین آنها تعدادی متروکه اعلام شده و در اختیار سازمان اموال تملیکی رار بگیرند وجود دارد.

  در مجموع با وجود رایزنی هایی که ماه ها در مورد تمدید مجدد زمان ترخیص و همچنین تعیین تکلیف مانده خودروها صورت گرفت اکنون در آستانه اتمام مهلت مصوبه جدید هنوز نتیجه مناسبی بدست نیامده است و احتمالا در این فرصت محدود باقی مانده ، حجم زیادی از 5108 خودرو ترخیص نخواهد شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط