اوتو ۳۶۰

درخواست فراهانی از دولت برای تخصیص اتوبوس پایتخت

عصر خودرو- رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران از عدم همکاری دولت با شهرداری برای تخصیص اتوبوس انتقاد کرد.

درخواست فراهانی از دولت برای تخصیص اتوبوس پایتخت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، مجید فراهانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان اینکه سه سال پیش مردم تهران به پای صندوق های رأی آمدند و امیدوار به فردایی بهتر حماسه آفریدند، گفت: در شورای پنجم تلاش کردیم تا برای تهران از هیچ تلاشی دریغ نکنیم و با یاری مردم و دولت با تکیه بر ظرفیت ها و اختیارات قانونی، گرهی از کلاف مشکلات تهران امروز بگشاییم، در این مسیر البته برخی گره‌ها به علت کوتاهی دولت همچنان باز نشده است. 

  وی با بیان اینکه مهم ترین مشکلات تهران معضل «آلودگی هوا» و «ترافیک» است، تصریح کرد: حل این مشکلات نیازمند بازشدن گره توسعه حمل و نقل عمومی است؛ اما همچنان 40 درصد شهروندان از خودروهای شخصی استفاده می‌کنند، آیا از خود پرسیده ایم چرا همشهریانمان استفاده از خودروهای شخصی را بر حمل و نقل عمومی ترجیح می دهند؟ پاسخ این سوال جز آن است که شهرمان تهران از یک سیستم حمل و نقل عمومی در دسترس، سریع، امن و به روز برخودار نیست.

  وی افزود: متأسفانه تجربه واقعی که اغلب ما از سفر با وسایل حمل و نقل عمومی در خاطر داریم تصویر اتوبوس‌ها و واگن‌های فرسوده، شلوغ و دارای تأخیر در حرکت است، غلبه این تصویر ذهنی و واقعی بودن آن درعمل باعث شده است تا ما استفاده از خودروی شخصی را بر حمل و نقل عمومی ترجیح دهیم.

  وی با بیان اینکه متاسفانه  54 درصد ناوگان اتوبوسرانی تهران فرسوده هستند بگونه ای که متوسط طول عمر اتوبوس های فعال در سطح شهر ١١ سال است گفت: این در شرایط شاهد زمین گیر شدن حداقل روزانه 300 دستگاه اتوبوس به صورت روزانه برای اعزام به تعمیرگاه، افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری و بالارفتن هزینه تامین ناوگان جدید  هستیم که همه این عوامل دست به دست هم داده‌اند و نفس‌های شبکه اتوبوسرانی تهران را به شماره انداخته‌اند.

  فراهانی با بیان اینکه اتوبوس به عنوان یک گزینه سفرهای درون شهری به علت برخورداری از شبکه گسترده در سطح محلات مختلف شهر انتخاب اول همشهریانمان در محلات حریم، دورتر از هسته مرکزی شهر و ... است و این مساله سبب شده است تا اتوبوس سهم حداقل 16 درصدی را جابجایی شهروندان تهرانی کسب کند، تصریح کرد: البته افزایش نرخ بنزین، شرایط اقتصادی ناشی از رکود تورمی و شیوع کرونا در افزایش این سهم نقش جدی داشته است.

  وی افزود: مجلس شورای اسلامی، شورای اقتصاد و هیئت وزیران در ادوار مختلف با درک درست از لزوم توجه به توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوس رانی شهرها با تصویب اختصاص چند مورد تلاش کردند تا زمینه های قانونی را ایجاد کنند و بخشی از درآمد حاصل از آزادسازی قیمت‌ها در قانون هدفمندی، پرداخت 10 درصد از جرایم رانندگی سهم شهرداری از محل طرح LEZ و .... زمینه های قانونی لازم برای توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوس را برداشته اند اما این همه مصوبه و قانون منجر به تحویل حتی یک دستگاه اتوبوس جدید در هشت سال گذشته از سوی دولت به شهرداری تهران نشده است.

  فراهانی خطاب به روحانی گفت: دکتر روحانی، مردم تهران در 29 اردیبهشت 96 در کنار مردم ایران برای رأی به شما حماسه آفریدند و شما را در نیمه راه تنها نگذاشتند، اینک شما در حمایت از حامیان سیاسی پس از انتخابات آنها را تنها گذاشتید امری سیاسی است اما بی تفاوتی و بی عملی دولت شما در عدم تحویل حتی یک اتوبوس جدید به شهرداری تهران که همراه و یاور دولت شما بوده است جفا به مردم خوب و شریف تهران نیست؟ و جناب آقای رئیس جمهور، یادمان نرفته است که در بهمن 1396 به مردم قول دادید که «آنچه امروز به مردم قول می‌دهیم این است که دولت دوازدهم مصمم‌تر از دولت یازدهم اهتمام دارد که خودروهای فرسوده را در اسرع وقت از ناوگان حمل و نقل جاده‌ای برون‌شهری و درون‌شهری، خارج کند و تلاش ما این است که بتوانیم در سال‌های پیش‌رو آن را به انجام برسانیم.»این عیناً قول و عهد و وعده شما بود و شما در برابر آن مسئولید.


  وی افزود: «آقای دکتر روحانی عزیز؛ پی نوشت حضرتعالی در نامه شهردار تهران مبنی بر «درخواست تامین 500 دستگاه اتوبوس برای اتوبوس رانی تهران» که مرقوم فرموده بودید« صرفا اورهال اتوبوس های زمین گیر شده در اولویت است»،علی رغم شرایط سخت دولت در شرایط ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران بسیار متاثر کننده بود، ظاهراً دولت شما بر آن است تا نقشش را در قبال شهرداری ها بر اساس قانون از تامین کننده تدارکات به تعمیرات تنزل دهد؛ خوشبختانه شما از اعتماد و اختیارات ویژه تفویض شده مقام معظم رهبری به شورای هماهنگی سران قوا برخوردارید. اختیاراتی که همه ما در افزایش قیمت بنزین، تصویب بودجه سال 1399 و... جلوه هایی از آن را دیده ایم! ای کاش از این فرصت و ظرفیت برای باز کردن گره نوسازی اتوبوس های تهران که ثمره و نتایجش شهر منطقه تهران را از پردیس تا هشتگرد تحت تاثیر خود قرار می دهد بهره ببرید و برای هوادارانتان امید آفرین باشید.   

  وی افزود: جناب آقای رئیس جمهور؛ فارغ از وظایف قانونی برای دولت در این بخش، دولت به عنوان بزرگترین بهره گیرنده از خدمات و زیرساخت های شهری تهران و در مقام یک شهروند باید نقش و وظیفه اجتماعی خود را در قبال دیگر شهروندان ساکن تهران ایفا کند و هزینه های شهروندی خود را بپردازد و از مدیریت شهری تهران که در مسیر همراهی با دولت از هیچ تلاشی دریغ نکرده است حمایت کند. دغدغه های جنابعالی در شرایط ناشی از شیوع کرونا و پسا کرونا در حوزه پایداری فعالیت ها،کسب و کار و خدمت رسانی به شهروندان در سایه سرویس دهی شبکه حمل و نقل عمومی، پایداری خدمات شهری محقق شده است و این روند همچنان ادامه خواهد یافت و شهرداری تهران در صف مقدم خدمت رسانی دوشادوش وزارت بهداشت و درمان گام برداشته است. انتظار مردم تهران از رئیس جمهور آن است که دولت یار و همراه شهرداری باشد و در گذار از این مرحله سخت شهرداری را در برخورداری از منابع صندوق توسعه ملی حمایت کند تا شهرداری و شورا نیز در کنار دولت برای تامین نیازمندی های مردم به ویژه در بهبود دسترسی و گسترش شبکه اتوبوس رانی به عنوان بخشی از خدمات حمل و نقل عمومی ارزان قیمت گام بردارند و امیدوارم که در عمل به عهد و پیمانمان با مردم و  ادای حق به شهر پیش قدم باشیم تا موجبات رضایت مردم که شعبه ای از رضایت الهی است را فراهم کنیم.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط