برنج

توضیح درباره بالا بودن نرخ سود وام پرداختی به تاکسیران‌ها

عصر خودرو- مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی کشور توضیحاتی درخصوص بالا بودن نرخ سود ۱۲ درصدی وام ۶ میلیونی که قرار است به رانندگان تاکسی پرداخت شود، ارائه کرد.

توضیح درباره بالا بودن نرخ سود وام پرداختی به تاکسیران‌ها
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از ایلنا، "مرتضی ضامنی" مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرداخت وام 6 میلیون تومانی به تاکسیران ها در حالی مطرح است که در ایام عید نیز وعده پرداخت وام 2 میلیونی  وعده داده شد که محقق نشد، چه ضمانت اجرایی برای پرداخت این وام وجود دارد؟ گفت: با شیوع کرونا کمک هایی که قرار شد به رانندگان ارائه شود، یک کمک 2 میلیون تومانی قرض الحسنه بود که در نهایت با تصمیم دولت قرار شد این کمک به همه اقشار جامعه داده شود که به تسهیلات یک میلیون تومانی تبدیل و به همه افراد داده شد.

  او ادامه داد: اینکه آن وام تحقق پیدا نکرد، بدین صورت عملیاتی شد.

  فرایند اجرایی تخصیص وام به مشاغل آسیب دیده شروع شده است

  ضامنی در خصوص ضمانت اجرایی  وام 6 میلیونی گفت: فرایند اجرایی تخصیص وام به مشاغل آسیب دیده شروع شده است و در جلسه ای که در وزارت رفاه برگزار شد، پیامک ها از روز گذشته برای راننده ها ارسال شده است. در گام اول برای افرادی که بیمه تامین اجتماعی دارند این پیامک ها ارسال و در مرحله دوم پیامک برای افراد دیگر نیز ارسال خواهد شد.

  مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با بیان اینکه اطلاعات تمام رانندگان فعال از طریق وزارت کشور به وزارت رفاه تحویل داده شده است، گفت: رانندگان تاکسی باید با ورود به سامانه کارای وزارت رفاه اطلاعات خود را وارد کنند. افرادی که در سامانه ثبت نام می کنند با فهرست وزارت کشور چک خواهند شد و در نهایت به بانک مربوطه معرفی و تسهیلات را دریافت خواهند کرد.

  ضامنی در واکنش به اینکه سود دوازده درصد عدد زیادی است، اظهار داشت: سود دوازده درصد تصمیمی است که در دولت گرفته شده و هرچه سود آن کمتر باشد طبیعتا برای رانندگان و اقشار آسیب دیده مطلوب تر است، اما مقدورات در همین حد 12 درصد منظور شده است و رانندگان با یک سفته می توانند وام را دریافت کنند.

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور با بیان اینکه شرایط دریافت این وام بسیار تسهیل شده است، گفت: برای این وام سه ماه تنفس درنظر گرفته شده است و رانندگان با مجموع دوران تنفس و بازپرداخت 34 ماه فرصت دارند که تسهیلات دریافتی را بازپرداخت کنند.

  پرداخت وام قرض الحسنه به تاکسیران ها مطلوب ما بود

  ضامنی گفت: اگرچه مطلوب همه ما پرداخت وام قرض الحسنه بود، اما اگر کسی هم اکنون بخواهد مراجعه کند و وامی دریافت کند، باید مبلغی را سپرده گذاری کند و آن را با سود 18 درصد پرداخت کند، اما با شرایطی که دولت فراهم کرده است هم نرخ تسهیلات را پایین آورده است و هم تضامین را به منظور حمایت تسهیل کرده است.

  او ادامه داد: تسهیلگری اتفاق افتاده است؛ آنچه مشخص است مطلوب راننده و مطلوب ما پرداخت وام قرض الحسنه است، اما وقتی مقدور نیست، این مساله هم می تواند کمکی برای بسیاری از رانندگان باشد.

  چگونگی محاسبه کرایه نفر چهارم در سایر شهرهای کشور

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور در پاسخ به سوال دیگری درخصوص  چگونگی محاسبه کرایه نفر چهارم در سایر شهرهای کشور با توجه به مصوبه ستادملی مبارزه با کرونا مبنی بر اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها گفت: در تعدادی از شهرها در شورای شهر مصوبه این موضوع به تصویب رسیده است و سرشکن شدن کرایه بین سه مسافر اتفاق می افتد، اما در برخی از شهرها هنوز این اتفاق رخ نداده است و باید مراحل قانونی آن در شوراهای شهر به تصویب برسد.

  ضامنی افزود: در تهران مصوبه سال های گذشته وجود داشت، اما در سایر شهرها این مبنا از گذشته وجود نداشته است و باید این فرایند را طی کنند و در عمده شهرها همچنان بر مبنای 4 مسافر نرخ گذاری شده و در حال اخذ کرایه هستند.

  او در پاسخ به این سوال که این اقدام فشار زیادی به مردم نیز وارد کرده است و بار کرایه برای اقشار مختلف جامعه خیلی زیاد شده است، گفت: در فرض اول تمامی فشارها تنها به راننده وارد می شود و در فرض دوم فشار مالی بر چهار نفر وارد می شود و قاعدتا به عدالت نزدیک تر است.

  استمرار طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها

  ضامنی در پاسخ به این سوال که دولت در این زمینه حمایتی نداشته است؟ گفت: این از کارهای شاید نشدنی باشد چرا که اعتبار بسیاز زیادی می خواهد و قرار است استمرار داشته باشد و فکر نمی کنم اصلا در حوزه دولت با اعتبارات محدود و تحریم ها چنین اقدامی امکان پذیر باشد.

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی با بیان اینکه دولت اگر از نوسازی ناوگان با فراهم کردن تسهیلات حمایت کند، کمک بیشتری به تاکسیرانی خواهد شد، افزود: در سطح کشور در حدود 330 هزار تاکسی وجود دارد و در اکثر قریب به اتفاق شهرها تعداد تاکسی ها مناسب است مگر در برخی شهرهای جدید.

  وجود 192 هزار تاکسی فرسوده در کشور

  او ادامه داد: چالش و مشکل اصلی در حوزه نوسازی ناوگان است. از 330 هزار تاکسی موجود در ناوگان تاکسیرانی 192 هزار دستگاه به سن فرسودگی رسیده اند و باید در این بخش به صورت جدی وارد شویم.

  ضامنی با بیان اینکه از سال 95 در حدود 65 هزار دستگاه تاکسی نوسازی شدند، گفت: به دنبال عقد تفاهم برای نوسازی 40 هزار دستگاه در سال جاری هستیم.

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی با تاکید بر اینکه صرفا وجود خودرو فرآیند نوسازی را تکمیل نمی کند، اظهار داشت: بانک ها باید در این حوزه به ما کمک کنند و تسهیلات مورد نیاز را فراهم  کنند، چرا که این یک اقدام فراسازمانی است و باید با کمک همدیگر برای موفقیت اجرای این طرح قدم برداشت.

  ضامنی گفت: انتظار ما از دولت و سایر دستگاه ها حمایت از اجرای این طرح است. ما نیاز به اعتبار دولتی نداریم، بلکه نیازمند کمک هایی مانند فراهم کردن تسهیلات بانکی هستیم و از طرفی خودروساز داخلی نیز نیاز ما را در حوزه تاکسیرانی دیده و از همین رو اولویتی نسبت به تولیدات خودورهای شخصی قائل شود.

  آخرین آمار ابتلا به کرونا بین رانندگان تاکسی

  مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور همچنین در خصوص آخرین آمار ابتلا به کرونا دربین رانندگان تاکسی گفت: براساس آخرین آمار در حدود 450 مورد ابتلا به کرونا و 35 نفر فوتی در حوزه تاکسیرانی داشتیم. در برخی از شهرها از جمله شیراز فرایند تست گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی آغاز شده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۹
    • خودرو امروز ۴۸۸
    • خودرو امروز ۴۸۷
    • خودرو امروز ۴۸۶
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار