برنج

بدعهدی یکی دیگر از نماینده‌های انحصاری فروش خودروهای خارجی

عصر خودرو- تعدادی از مشتریان شهر خودرو ایرانیان فردا (نماینده انحصاری فروش محصولات شرکت ریگان خودرو) از بدعهدی این شرکت در تحویل خودروها خبر داده‌اند. طبق اظهارات آنان، در نتیجه اعتراض‌های صورت گرفته، وزارت صنعت موضوع را پیگیری کرده که براساس آن قرار شد اجرای تعهدات از سوی این شرکت آغاز شود اما گویا آنها قرارداد صلح‌نامه برای امضا در اختیار مشتریان قرار داده‌اند که براساس آن، حق هرگونه اعتراض را از آنها سلب می‌کند.

بدعهدی یکی دیگر از نماینده‌های انحصاری فروش خودروهای خارجی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، یکی از این مشتریان شرکت شهر خودرو ایرانیان فردا در این باره گفت: این شرکت از خرداد ماه سال 1397 اقدام به پیش فروش خودرو کوپا T210 در تیپ‌های رویال و فلکشیپ با مبالغ  پیش پرداخت به ترتیب 65 و 75 میلیون تومان برای  سال 1397 و  160 تا 195 میلیون تومان برای سال 1398 کرده است. این قراردادها با تعهد تحویل‌های مختلف که طولانی‌ترین آن 180 روز کاری برای ثبت نامی‌های 1397 و 210 روز کاری برای ثبت نامی‌های 1398 بود، بسته شده است.

  وی افزود:  اما پس از 180 روز کاری به جای تکمیل‌وجه و تحویل خودرو که درآن زمان با مبلغی حدود 65 میلیون تومان باید انجام می‌شد، به بهانه‌های مختلفی از جمله تحریم‌ها، افزایش قیمت ارز و نرسیدن قطعات، نداشتن خودرو و ناقص بودن خودروهای تولید شده در کارخانه با وعده‌های واهی خریداران را به تحویل در هفته‌های بعدی امیدوار می‌کردند. این وعده‌ها و بدقولی‌ها تا اردیبهشت ماه سال گذشته نیز  ادامه داشت.

  این مشتری گفت: در اردیبهشت ماه شرکت ریگان اقدام به تکمیل وجه با مبلغ اعلامی حدود 230 میلیون تومان به‌جای 75 میلیون تومان کرد. این اقدام شرکت با اعتراض خریداران مواجه شد اما آنها با بهانه‌های مختلف و همچنین اخطار اینکه تعداد محدودی خودرو موجود است، برخی از خریداران را متقاعد به تکمیل وجه با وعده تحویل خودرو نیوفیس تا دو هفته پس از تکمیل‌وجه کرد.

  او ادامه داد: تاکنون دوسال از زمان ثبت نام و یکسال‌ونیم از زمان تحویل 180 روزه قراردادی و یک سال از زمان تکمیل وجه خارج از قرارداد برای برخی خریداران می‌گذرد اما همچنان خبری از تحویل خودرو نیست و  در تمام طول این مدت شرکت شهر خودرو در حال  پیش‌فروش خودرو کوپا و  و از  آن بدتر، فروش‌فوری تحویل روز  این خودرو است. این در حالیست که ثبت‌نامی‌های سال 1398 هنوز حتی برای تکمیل وجه دعوت نشده و قیمت قطعی را پس از مراجعات متعدد آن‌ها، مبلغی در حدود 395 میلیون و 200 هزار تومان برای نیوفیس اعلام کرده‌اند و می‌گویند که در صورت بالا رفتن قیمت ارز نیمایی، بازهم قیمت تمام شده بالا خواهد رفت.

  این مشتری تصریح کرد: حتی در سال جاری نیز این پیش‌فروش‌ها به مبلغ 220 میلیون تومان ادامه دارد و متاسفانه تعدادی از هموطنان که از بدعهدی‌های این دو شرکت بی‌اطلاع بودند اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند. سوال ما اینجاست که  آیا این دو شرکت در حالیکه در سال 1398 نسبت به تحویل خودروهای ثبت‌نامی 1397 ناتوان بودند، حق ثبت‌نام و پیش‌فروش مجدد در سال 1398 و حتی اوایل امسال را داشته‌اند؟

  به گفته مشتری‌ها، در پی اعتراض مشتریان این دو شرکت در خردادماه، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) پس از پیگیری‌های انجام شده، اقدام به برقراری ارتباط با  شرکت‌های ریگان خودرو و شهر خودرو ایرانیان فردا کرده و خواستار انجام تعهدات شدند.

   

  به گفته آنان، در پی تماس‌های وزارت صمت، شرکت شهر خودرو ایرانیان فردا با صاحبان قراردادها تماس گرفته و خواستار آدرس به روز شده مشتریان از مرکز شماره‌گذاری و ارائه آن به شهر خودرو جهت پلاک کردن خودرو شد و مشتریان هم با گرفتن فرم آدرس به روز شده از مرکز شماره‌گذاری به شرکت شهر خودرو ایرانیان فردا مراجعه کردند.  شرکت شهر خودرو نیز همزمان با ارائه فرم، آدرس را به روز کرد، اصل قرارداد را نیز گرفت و توافق نامه‌ای به صاحب قرارداد داد و به آنها گفت که آن را امضا کنند و تحویل دهند تا مدارک این افراد کامل شود. مراجعه کنندگان نیز این کارها را انجام دادند اما غافل از اینکه تحویل اصل قرارداد و مفاد این توافق‌نامه، آن‌ها را از تمامی حق و حقوق‌شان محروم خواهد کرد.
  این کار درحالی انجام شد که همچنان خط تولید کار خانه تعطیل بوده و حتی خودروهایی که از پیش تولید و کسری قطعات داشتند، کامل نشده تا تحویل مشتری شود. جالبتر اینکه در حال حاضر  شرکت شهر خودرو ایرانیان همچنان خودرو کوپا را توسط نمایندگی‌های  شهر خودرو ایرانیان فردا و شرکت‌های دیگر پیش‌فروش و روزفروش می‌کند.

  به گفته مشتریانی که اقدام به دریافت این فرم کرده‌اند، شرکت شهر خودرو با این کار اصل قرارداد را از مشتری گرفته و صلح‌نامه‌ای در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند که براساس آن مشتری را از تمامی حقوق خود اعم از سود مشارکت، جریمه تاخیر تحویل و امثال آن محروم کرده و آنها نیز حق هیچگونه اعتراض و شکایتی ندارند.

  طبق ادعای این مشتریان، شرکت از آن‌ها آدرس به روز شده برای پلاک کردن خودروها خواسته و این درحالی است که شرکت به دلیل مشکلات زیست محیطی برای شماره‌گذاری خودروها ممنوعیت دارد. این موضوع را مشتریان از طریق پیگیری از سرشماره 197 متوجه شده‌اند.

  ایسنا، برای روشن شدن ماجرا، موضوع را از شرکت ریگان خودرو پیگیری کرد. یکی از مسئولان شرکت ریگان خودرو در پاسخ اعلام کرد که به دلیل تعدد موارد، موضوع از چند مسئول این شرکت پیگیری شود که تا لحظه انتشار این گزارش پاسخی از سوی شرکت ریگان خودرو دریافت نشده است.

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۹۰
    • خودرو امروز ۴۸۹
    • خودرو امروز ۴۸۸
    • خودرو امروز ۴۸۷
    • خودرو امروز ۴۸۶
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو