اطلس خودروکرمان خودرو

دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو؛

۶۰ هزار خودروی ناقص به‌زودی تکمیل و تحویل مشتری می‌شود

عصر خودرو- دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: با تعامل گمرک و ترخیص محموله‌های باقی‌مانده، به‌زودی حدود ۶۰ هزار دستگاه خودروی ناقص مانده دو خودروساز بزرگ کشور تکمیل شده و به دست مشتریان خواهد رسید.

۶۰ هزار خودروی ناقص به‌زودی تکمیل و تحویل مشتری می‌شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، «مازیار بیگلو» امروز (شنبه) افزود: در ماه‌های گذشته گمرک نهایت همکاری را با قطعه‌سازان و خودروسازان داشته و به‌تازگی برای70 درصد محموله‌هایی که تخصیص ارز از بانک مرکزی گرفته اما هنوز تامین ارز نشده اند، اجاره ترخیص داده است.

  وی بیان‌داشت: ترخیص بقیه 30 درصد محموله‌ها نیز پس از تامین شدن کامل ارز انجام می‌شود.

  به گفته این مقام صنفی، بانک مرکزی پس از دو سال و نیم با گزینه «بدون انتقال ارز» مورد درخواست قطعه‌سازان و واردات کالاها و تجهیزات مورد نیاز بدون ذکر منشا ارز موافقت کرد و این موضوع می‌تواند گشایش های زیادی در کار قطعه‌سازان و خودروسازان ایجاد کند.

  وی خاطرنشان‌کرد:‌ پیش‌بینی می‌شود بین 300 تا 400 میلیون دلار مواد اولیه، قطعات استاندارد و تجهیزات مورد نیاز دو خودروساز بزرگ کشور در گمرکات دپو شده باشد.

  بیگلو با اشاره به دپوی بیش از 100 هزار دستگاه خودروی ناقص ایران‌خودرو و سایپا، ادامه‌داد:‌ برآورد می‌شود با ترخیص این محموله‌ها بین 50 تا 60 هزار دستگاه از خودروها کامل و تجاری‌سازی شده و به دست مشتریان برسد.

  وی بیان‌داشت: با این همکاری گمرک که از حدود سه هفته پیش و در تعطیلات تابستانی دو خودروساز بزرگ کشور آغاز شده، عمده قطعات کسری خودروسازان که بیشتر قطعات الکترونیکی و مواد اولیه است که ساخت داخل ندارند، در حال ترخیص است.

  به گزارش ایرنا، پیشتر «مهرداد جمال ارونقی» معاون فنی و امور گمرک با بیان اینکه 85 درصد از 3.5 میلیون تن کالای غیراساسی موجود در انبارهای بنادر شامل مواد اولیه تولیدی‌ها و مربوط به پروژه‌های ملی مانند قطعات خودرو می‌شود، تاکیدکرد: با توجه به درخواست سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، قطعات خودرو بدون تخصیص ارز ترجیحی و بدون ارائه کد رهگیری کالا، ترخیص شده‌اند.

  برچسب ها
  KLTکرمان موتور
  مطالب مرتبط