اطلس خودروکار کلیک

با معرفی یک خودروی الکتریکی با شارژ کامل ۱۰ دقیقه ای در سال ۲۰۲۱

"تویوتا" در فکر سبقت گرفتن از "تسلا"

عصر خودرو- شرکت خودروسازی "تویوتا" به منظور رقابت با شرکت موفق "تسلا" در حوزه خودروهای برقی، در سال ۲۰۲۱ یک خودروی الکتریکی را که از باتری های حالت جامد جدید و ایمن تر استفاده می کند و می تواند تنها در عرض ۱۰ دقیقه کاملا شارژ شود، رونمایی خواهد کرد.

"تویوتا" در فکر سبقت گرفتن از "تسلا"
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، گزارش جدیدی که توسط پایگاه "Nikkei Asia" منتشر شده است، نشان می دهد که شرکت خودروسازی "تویوتا" قصد دارد تا سال 2021 از یک وسیله نقلیه الکتریکی با یک باتری حالت جامد جدید رونمایی کند.

  به نظر می رسد که این خودرو با باتری هایش یک تغییر دهنده بازی باشد، چرا که نوید بُرد 500 کیلومتری با یک بار شارژ و همچنین شارژ سریع از صفر تا 100 درصد را در تنها ظرف 10 دقیقه می دهد.

  در گزارش مذکور آمده است: این فناوری یک چاره بالقوه برای همه معایبی است که خودروهای برقی با باتری های لیتیوم-یونی با آن مواجه هستند که از جمله آنها می توان به برد نسبتاً کوتاه با یک بار شارژ و همچنین زمان شارژ طولانی اشاره کرد. اکنون "تویوتا" قصد دارد اولین شرکتی باشد که در اوایل دهه 2020 میلادی یک خودروی الکتریکی مجهز به باتری حالت جامد به جهان معرفی می کند. "تویوتا" که بزرگترین خودروساز جهان است، سال آینده از نمونه اولیه خود رونمایی خواهد کرد.

  اعتقاد بر این است که باتری های حالت جامد بسیار ایمن تر از باتری های لیتیوم-یون هستند. این باتری ها همچنین پتانسیل بیشتری برای تراکم انرژی بالاتر و ظرفیت بیشتر دارند. یعنی این باتری ها می توانند در مقایسه با وزن خود انرژی بیشتری ارائه دهند. با این حال این نوع باتری ها تاکنون در مقیاس بزرگ و با قیمت مناسب برای رقابت در بازاری که تحت سلطه باتری های لیتیوم-یون است، تولید نشده اند. اکنون باید دید که آیا "تویوتا" می تواند به این هدف دست یابد؟

  در حال حاضر پاسخ به این پرسش، دشوار است، زیرا هنوز در مورد تعداد چرخه هایی(حداکثر تعداد شارژ و تخلیه) که باتری های حالت جامد می توانند به آن دست یابند و همچنین چگونگی تحمل ظرفیت آنها در دماهای مختلف چیزی نشنیده ایم. این دو مشکل همیشه مانعی بر سر راه توسعه باتری های جدید بوده اند.

  پایگاه "Nikkei Asia" اشاره می کند که "تویوتا" دارای بیش از 1000 حق ثبت اختراع شامل باتری های حالت جامد است.

  وسایل نقلیه الکتریکی در یک گذار جهانی به سمت گزینه های سازگار با محیط زیست، به زودی پا را از یک گزینه جذاب فراتر خواهند گذاشت و تبدیل به یک ضرورت خواهند شد. در حال حاضر شرکت "تسلا" در این زمینه پیشتاز است، اما این روند ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

  به نظر می رسد که "تویوتا" به عنوان بزرگترین خودروساز جهان سخت تلاش می کند تا در صحنه خودروهای برقی نیز رقابت کند. اگر این خودروساز واقعاً بر باتری های حالت جامد مسلط شود، به احتمال زیاد خود را در عرصه خودروهای برقی نیز به سودآوری بی نظیری خواهد رساند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط