اطلس خودروکار کلیک

رونمایی از روبوتاکسی دوجهته زوکس

عصر خودرو- استارت‌آپ زیرمجموعه آمازون از جدیدترین طرح سیستم‌های خودران خود رونمایی کرده که مورد توجه بسیاری هم قرار گرفته است.

رونمایی از روبوتاکسی دوجهته زوکس
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از روزنامه همشهری، شرکت زوکس (Zoox) یکی از زیرمجموعه‌های شرکت آمازون برای پیوستن به انبوهی از کابین‌های الکتریکی حمل‌ونقل ساخته شده برای سفرهای خودمختار در مناطق پر ازدحام یک روبوتاکسی جدید را ارائه کرده است. به گزارش وب‌سایت نیواطلس، این وسیله نقلیه تمام الکتریکی برای حرکت در محیط‌های شهری با استفاده از قابلیت‌های رانندگی دو جهته و حجم بسیار کم برای حرکت در فضاهای تنگ و باریک طراحی شده است. آمازون در اوایل سال‌جاری میلادی زوکس را خریداری کرد، اما این استارت‌آپ پیش از آن، چشم‌انداز خود را برای آینده رانندگی مستقل و خودکار به اشتراک گذاشته بود.
  وقتی به عقب‌تر برگردیم می‌بینیم که شرکت در سال2013 با ارائه Boz که برای خودمختاری سطح4طراحی شده، مفهومی از خودروهای بدون راننده را ارائه کرده است. این ایده‌ای بلندپروازانه از زوکس در سال2013 بود که امروز نیز همچنان ادامه دارد، اما روبوتاکسی که اخیرا رونمایی شده است با برخی خودروها و سیستم‌های خودمختاری که هم‌اکنون در حال آزمایش هستند، تفاوت چندانی ندارد. به‌عنوان مثال می‌توانیم در این خصوص به وسایل نقلیه‌ای که توسط کلینیک مایو برای جمع‌آوری آزمایش‌های کووید-19مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا وسایل نقلیه‌ای که دانشجویان را در دانشگاه میشیگان جابه‌جا می‌کند، اشاره کنیم.
  روبوتاکسی زوکس با هدف استفاده از سیستم دوجهته، دارای چهار صندلی روبه‌روی یکدیگر، بدون فرمان و همچنین سیستم جدید کیسه هوا برای خودروهای این مدلی است. توانایی حرکت به جلو و عقب با حجم و اندازه کوچک خودرو که طول آن فقط 63/3متر است، باعث می‌شود تا این وسیله نقلیه بتواند از در فضاهای کوچک و باریک به راحتی حرکت کند. انرژی حرکتی این خودرو، توسط یک باتری 133کیلووات ساعتی تامین می‌شود که به گفته این شرکت، می‌تواند 16ساعت به‌صورت مداوم کار کند. ترکیبی از دوربین‌ها، رادار و لیدار، روبوتاکسی زوکس را قادر می‌سازد تا به‌طور مستقل از محیط اطراف خود حرکت کند و این در حالی است که حداکثر سرعت این وسیله نقلیه می‌تواند به 120کیلومتر در ساعت برسد. آیکا اِوانس، مدیر اجرایی استارت آپ زوکس درخصوص این روبوتاکسی می‌گوید: «رونمایی از این وسیله نقلیه یک نقطه عطف مهیج در تاریخ شرکت ما به‌حساب می‌آید. باید بگویم که ما در حال تبدیل شدن به ارائه‌دهنده یک تجربه‌ویژه در سفرهای درون‌شهری هستیم. همانطور که می‌دانید، آمار بسیار نگران‌کننده‌ای را درباره انتشار کربن و همچنین سوانح رانندگی مشاهده می‌کنیم. اکنون و مهم‌تر از هر زمان دیگری باید یک راه‌حل امن و پایدار بسازیم که به مردم اجازه دهد، سلامت از نقطه A به نقطه B برسند.»

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۱۸
    • خودرو امروز ۵۱۷
    • خودرو امروز ۵۱۶
    • خودرو امروز ۵۱۵
    • خودرو امروز ۵۱۴
    • خودرو امروز ۵۱۳
    • خودرو امروز ۵۱۲
    • خودرو امروز ۵۱۱
    • خودرو امروز ۵۱۰
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو