فونیکسریمکسبهتام

صدای زیبای پیشرانه های بنزینی جدید تویوتا؛

انقلابی در صنعت پیشرانه های بنزینی در راه است

عصر خودرو- در اواخر ماه مهِ ، تویوتا اعلام کرد خانواده جدیدی از موتور های بنزینی ۱.۵ و ۲ لیتری را برای جایگزین کردن موتور های نسل قبل تولید کرده است.

انقلابی در صنعت پیشرانه های بنزینی در راه است
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، این پیشرانه ها با وجود حجم و وزن کم‌تر ، قدرت بیشتری تولید می‌کنند و صدالبته مصرف سوخت آنها نیز کاهش خوبی داشته. کوچک‌ترین عضو خانواده به شکل تنفس طبیعی و توربوشارژ قابل سفارش است، در حالی برادر بزرگتر با توربوشارژ بسیار قوی در حال طی مراحل طراحی و تولید است.

  تویوتا یک لکسوس IS را برای تست این موتور ها انتخاب کرده و تمامی لوازم امکانات آن را برداشته تا این مدل را با دقت هر چه بیشتری مورد ارزیابی قرار دهد. البته این موتور ها یک راز بزرگ برای تویوتا هستند ولی در ویدیویی که اخیرا توسط تویوتا منتشر شده، راننده این شرکت لکسوس IS  را با پوشش استتاری در پیست مسابقه فوجی ژاپن به چالش می‌کشد. باید گفت صدای این موتور 4 سیلندر در این ویدیو بسیار جذاب به گوش می‌رسد.

  تویوتا هنوز اعلام نکرده موتور لکسوسی که آقای تاکاشی اوهارا رئیس بخش طراحی پیشرانه تویوتا پشت آن نشسته کدام مدل 1.5 یا 2 لیتری است. در ویدیو اقای اوهارا با پدل شیفت های پشت فرمان دنده را تعویض می‌کند. ما امیدواریم در کنال پدل شیفت های پشت فرمان، تویوتا دنده دستی نیز برای خودرو های آینده های خود تولید کند.

  طبق گفته طراحی این موتور ها کاملا جدید است و حتی برای تست آنها از یک لکسوس IS تغییر یافته نیز طراحی شده که بعید نیس مدل های آینده IS شباهت هایی به این مدل تست داشته باشند. در ویدیو تویوتا کنسول وسط را محو کرده تا اطلاعاتی از دور موتور و سرعت آن مشخص نشود. البته در این مدل تست پیشرانه عقب‌تر رفته و ارتفاع ماشین به اندازه قابل توجهی کم شده تا آیرودینامیک و مرکز ثقل بهتری به این مدل بدهد. هنوز زود است که گفت این موتور ها روی کدام محصولات تویوتا نصب خواهند شد ولی اگر نسل جدید مدل اسپرت اقتصادی تویوتا یعنی GR86 با این موتور معرفی شود ما تعجب نمیکنیم.

  موتور 1.5 لیتری برای جایگزین کردن موتور های 3 سیلندر حال حاضر تویوتا طراحی شده که 10 درصد حجم، ارتفاع و وزن کمتری دارد. به گفته تویوتا این موتور ها صنعت پیشرانه های کامپکت را دچار انقلاب عظیمی خواهند کرد.
  برای خودرو های سدان، این موتور ها مصرف سوخت را تا 12 درصد کم می‌کنند. در مدل بعدی پریوس هم این موتور کمک میکند تا کاپوت مثل ماشین های تمام برقی پایین تر و آیرودینامیک‌تر طراحی شود.

  موتور 1.5 لیتری توربو هم 20 درصد نسبت به موتور های 2.5 لیتری سری NA کوچک‌تر است. تویوتا قصد دارد ارتفاع آن را 15 درصد کم کند و قدرت و کارایی را 30 درصد افزایش دهد.
  برادر بزرگتر یعنی موتور 2 لیتری توربو هم 10 درصد کوچک‌تر و سبک‌تر از موتور 2.4 لیتری کنونی تویوتا طراحی شده و 30 درصد مصرف سوخت کمتری دارد.

  هنوز خبری از تاریخ دقیق تولید این پیشرانه ها نیست اما مجله Financial Times پیش‌بینی کرده مدل های جدید طراحی شده بر اساس این پیشرانه ها اواخر 2026 وارد بازار می‌شوند.

  برچسب ها
  کرمان موتوراکستریم
  مطالب مرتبط