مدیران خودروکارمانیا

رقابت تنگاتنگ ۲ خودرو محبوب اسپرت

اعتماد به‌نفس آلمانی در برابر شجاعت ژاپنی

عصر خودرو: تامین نیروی مداوم و بی‌وقفه در ۲ خودرو اسپرت و محبوب یعنی آئودی و نیسان GT-R Track Pack به همراه سیستم ۴چرخ متحرک و سیستم گیربکس ۲ کلاچه حس دلپذیری از رانندگی را به وجود می‌آورد.

اعتماد به‌نفس آلمانی در برابر شجاعت ژاپنی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از صمت، به هر حال اگر خواستار خودرو AWD سریع‌تری هستید، گزینه‌های پیش‌روی شما لامبورگینی آونتادور 400 هزار دلاری و بوگاتی ویرون میلیون دلاری انتخاب‌های خوبی خواهند بود! با این حال می‌خواهیم آئودی و نیسان را با یکدیگر بررسی کنیم؛ خودروهایی که بی‌رحمانه اشک رقبای خود را در کف خیابان درمی‌آورند.GT-R با موتور 545 اسبی و قیمت 116 و 710 دلاری، به نظر معامله خوبی به‌نظر می‌رسد. این‌طور نیست؟! پکیج Track دارای موارد اضافی شامل مجراهای خنک‌کننده سیستم ترمز، سیستم ضربه‌گیرهای اصلاح‌شده و... است. در این مدل همچنین صندلی‌های عقب حذف شده و چرخ‌های فورج کاری شده آن نیز از مدل Black Edition به عاریت گرفته شده‌اند. موارد جدید برای R8 نیز شامل سیستم انتقال قدرت 2کلاچه و مدل v10plus است.
  برای هرچه کمتر شدن وزن این خودرو، آئودی تمهیداتی اندیشیده است که دربردارنده مخزن سوخت کوچکتر، ضربه‌گیرهای اصلاح‌شده، صندلی‌ها با تنظیم دستی و استفاده از قطعات فیبر کربنی است. مجموع این موارد باعث کاهش 59 کیلوگرم وزن خودرو شده است که در ترکیب با افزایش 25 اسب بخاری قدرت موتور عملکرد بهتری را به نمایش می‌گذارد.نوع عملکرد موتور این 2 خودرو و همچنین تفاوت بازه قیمتی آنها قابل‌توجه است اما ما نمی‌توانیم در برابر وسوسه مقایسه این 2 خودرو مقاومت کنیم. پس برای یک مقایسه جانانه دل به جاده می‌زنیم.به نظر یک «درگ» برای شروع خوب باشد. سریع راندن برای این 2 خودرو بسیار آسان است. هر 2 خودرو دارای روش لانچ کنترل هستند اما جان کلام این است: ترمز، گاز، ناپدید شدن! در زمان حدود 11 ثانیه، مسابقه تمام است. نیسان با اختلاف 0/3 ثانیه برنده می‌شود. شتاب صفر تا 96 کیلومتر 2/7 ثانیه‌ای نیسان، آن را در ردیف بزرگانی همچون ویرون و پورشه 911 توربو قرار می‌دهد. به‌نظر کدام یک سریع‌تر است؟ با این حال بهتر است اینگونه بپرسیم: کدام یک بهتر است؟ برای مشخص شدن پاسخ به چیزی بیش از یک مسابقه درگ نیاز داریم. در جاده‌های کوهستانی ما به همراه «ادوارد لو» تلاش می‌کنیم تا سرعت خودروها را از حد مجاز فراتر نبریم. R8 در اینجا اصرار می‌کند که شما به‌صورت تدریجی از هر پیچ عبور کنید ولی GT-R هرگز از سرعت کم ابراز رضایت نمی‌کند.«لو» در این‌باره می‌گوید: من فکر می‌کنم در پیچ‌های تند، GT-R آئودی را شگفت‌زده می‌کند. نکته جالبی که دیده می‌شود، دودهای خاکستری است که از اگزوز GT-R خارج می‌شود.
  در آینه بین تایرهای دانلوپ به GT-R اجازه می‌دهند که با سرعت بالا وارد پیچ شود و به‌نظر می‌رسد این خودرو به طور مداوم طالب سرعت بیشتر است. شما می‌توانید همیشه زودتر از آن چیزی که فکر می‌کنید پای‌تان را روی پدال گاز فشار دهید، البته چالش واقعی پیدا کردن زمان این کار است. پاداش این کار نیز شتابگیری مسلسل‌وار و دیوانه‌کننده آن است که همراه با صدای خشن موتور و ناله گیربکس، لرزه بر اندام هر رقیبی می‌اندازد.

  حال به سراغ آئودی R8 می‌رویم. با این خودرو شما احساس فراگیری از تصفیه و پالایش را پیدا می‌کنید. این خودرو به طرز عالی هنر و مهارت خود را نشان می‌دهد و در برابر خشونت موجود در GT-R می‌تواند موفق‌تر باشد. نمای ظاهری و بیرونی آن و احساس کنترل و تو دست بودن آن به‌نظر می‌رسد که بهتر و مستقیم‌تر است. تقسیم وزن R8 بهتر احساس می‌شود و شما به آسانی خواهید فهمید که چگونه خود را با قدرت موتور و پدال گاز هماهنگ کنید. ضربه‌گیرهای اصلاح‌شده آئودی رانندگی راحتی را در مقیاس یک سوپرکار ارائه می‌دهد. راندن R8 شما را از محیط بیرون ایزوله نمی‌کند و شما هنوز احساس می‌کنید که خودرو در حال انجام چه کاری است اما باید گفت که از صداهای ناخواسته خبری نیست. «لو» یادآور می‌شود که آئودی احساس خاص‌تری دارد و همچنین مرغوب‌تر دیده می‌شود.در نبرد سیستم‌های انتقال قدرت، R8 احساس به‌مراتب بهتری دارد. تعویض دنده‌های آن سریع‌تر و روان‌تر انجام می‌شود و بهترین صدای موتور V10 را ارائه می‌دهد. گیربکس GT-R نیز چیزی از رقیب کم ندارد اما شیفت‌های آن در برابر آئودی قدری کم می‌آورد.پس از آزمایش‌های جاده‌ای که با محدودیت سرعت همراه بود، به پیست می‌رویم، جایی که «رندی پوبس» بسیار مشتاق آزمایش این 2 خودرو بدون هرگونه محدودیت غیرعادلانه سرعت است.او ابتدا سوار R8 می‌شود.
  زوزه‌های موتور V10 آئودی حتی پس از ناپدید شدن و از فواصل دور به گوش می‌رسد. پس از این آزمایش، «رندی» مجموعه فنی و موتور خودرو را می‌ستاید اما از مقداری بیش‌فرمانی در خودرو گله‌مند بود.شما باید درباره قدرت بیش‌فرمانی فکر کنید، این مورد کنترل‌پذیر است و می‌تواند لذت زیادی را به ارمغان آورد اما اگر بخواهید که سریع حرکت کنید، باید دقت کافی را در این‌باره به خرج دهید.در نیسان GT-R مزیتی وجود دارد. ورای نشان “Track Pack” که بر کنسول مرکزی آن نقش بسته است، تنظیمات خاص نیسان در این مدل قرار داده شده است. پس از طی چندین دور در پیست، «رندی» اینچنین می‌گوید: من آرزو می‌کنم که خودرو مسابقه‌ای خودم همانند GT-R باشد. او این‌گونه ادامه می‌دهد: بیش‌فرمانی وجود ندارد. هنوز هم این خودرو خیلی خوب وارد پیچ‌ها می‌شود. شما می‌توانید لحظه‌های قطبی و متضاد بیشتری را در این خودرو احساس کنید اما این نیسان بالانس شده است و قسمت عقب آن در جایی که به آن تعلق دارد باقی می‌ماند.در حالی که زمان 1/95: 21 ثانیه در یک دور پیست برای R8 بسیار قابل‌احترام است (0/4 ثانیه سریع‌تر از فراری 458) اما زمان 1/55: 19 ثانیه‌ای نیسان GT-R حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. این زمان حتی 0/17 ثانیه سریع‌تر از دوکاتی S1198 است.


  اما راز GT-R چیست؟! تورک و کشش، آن هم به مقدار زیاد! برای این خودرو بسیار سهل است که از پیچ‌ها با سرعت خارج شود و در این میان هیچ زمانی را تلف نمی‌کند. درنتیجه این خودرو سطحی از اعتماد و اطمینان را به وجود می‌آورد که به شما اجازه می‌دهد پدال گاز را بیشتر بفشارید.«رندی» به شوخی بیان می‌کند که شما برای طی یک دور پیست با آئودی فقط به یک دست نیاز دارید ولی ما در موقع راندن آن خیلی لبخند نمی‌زنیم! پس از اندکی تفکر عمیق به این نکته پی می‌بریم که راندن آن لذت زیادی دارد.
  یک مباحثه متقاعدکننده برای هر 2 خودرو وجود دارد. GT-R مشخصا احترام زیادی را به خاطر برتری چشمگیر در سرعت برمی‌انگیزد اما در رابطه با دقت و لطافت، کمی غفلت کرده است. البته عناصر لذت رانندگی را داراست ولی جاده را از دست می‌دهد. در این بین R8 عمیق‌تر است. استفاده از این خودرو آسان است و راحتی بیشتری دارد، به این معنی که شما می‌توانید هر روز با آن رانندگی کنید و هنوز هم زمانی که با آن سریع برانید، مانع لذت شما نخواهد بود. نکته مهم این است که برخلاف نیسان شما مجبور نیستید در محدودیت مطلق باشید تا از آن لذت ببرید.R8 برنده است، نه به خاطر اصلاحات فنی بیشتر و صدای جذاب‌تر و نمای زیباتر، بلکه به خاطر اینکه همه ما می‌خواهیم آن را برانیم. به عبارتی هر 2 خودرو با رقابتی تنگاتنگ برای بهتر شدن درحال سبقت از یکدیگر هستند اما نکته این است که شما واقعا دل‌تان با آئودی است.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید