کارمانیا

کاهش تدریجی یارانه خودروهای پاک در چین

عصر خودرو- وزیر دارایی چین اعلام کرد این کشور قصد دارد به تدریج میزان یارانه‌های اختصاص یافته به خودروهای انرژی پاک را کاهش دهد و فراهم کردن کمک مالی را پس از سال ۲۰۲۰ متوقف خواهد کرد.

کاهش تدریجی یارانه خودروهای پاک در چین
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، لو جی‌وی در کنفرانسی در پکن اظهار کرد: شرکتهای خودروسازی چین اتکای بیش از اندازه ای به یارانه‌های دولتی دارند و دولت به جای دادن یارانه، سیستمی را بکار خواهد گرفت که مانند سیستم مورد استفاده در کالیفرنیا تولید و استفاده از خودروهای انرژی پاک را تشویق می‌کند.

  دولت چین یارانه‌های سالهای 2017 و2018 را به میزان 20 درصد در مقایسه با یارانه‌های سال 2016 کاهش خواهد داد و یارانه سالهای 2019 و2020 به میزان 40 درصد کمتر از امسال خواهد بود.

  شی جین پینگ، رییس جمهور چین طراحی خودروهای برقی را به عنوان یک ابتکار استراتژیک به منظور ارتقای صنعت خودرو، کاهش آلایندگی و کاهش اتکا به واردات نفت معین کرده است. دولت چین پس از اینکه مشاهده کرد کمکهای تحقیقاتی، یارانه‌های مصرفی و سرمایه گذاری در زیرساخت نتیجه بخش بوده و منجر به افزایش بیش از چهار برابری فروش خودروهای انرژی پاک در سال گذشته شده است، پشتیبانی خود را افزایش داده است.

  بر اساس گزارش شرکت مشاوره گائو فنگ، چین حدود 37 میلیارد یوان (5.6 میلیارد دلار) در بخش خودروهای انرژی پاک در پنج سال گذشته سرمایه گذاری کرده است و تا سال 2020 حدود 63 میلیارد یوان دیگر فراهم خواهد کرد.

  بر اساس گزارش بلومبرگ، خریداران خودروهای برقی در حال حاضر بر اساس مسافتی که خودرویشان با هر بار شارژ کامل می‌تواند طی کند حداکثر 55 هزار یوان یارانه دولت مرکزی را دریافت می‌کنند. بعلاوه کاربران خودروهای انرژی پاک شامل انواع هیبریدی، دوگانه سوز هیبریدی برقی و خودروهای برقی از محدودیتهای ثبت و استفاده از خودرو معاف هستند.

  با وجود این تشویق‌ها، فروش خودروهای برقی به دلیل نبود دسترسی به تسهیلات شارژ، از اهداف دولت عقب مانده است. چین ورود پنج میلیون خودروهای انرژی پاک به جاده‌ها تا سال 2020 را هدف گذاری کرده است اما سال گذشته 331 هزار و 92 دستگاه از چنین خودروهایی در این کشور به فروش رفت.

  با اینهمه رشد چهار برابری تقاضا برای این خودروها در مقایسه با سال پیش به خودروسازان چینی مانند بایک موتور و BYD کمک کرده سودآوری بیشتری داشته باشند.

   

  برای آگاهی از تازه های جهان خودرو، جدیدترین قیمت ها و بازار خودرو ایران اینستاگرام خودرو امروز را دنبال کنید و جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر خودرو (https://telegram.me/asrekhodro ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۲
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو