کارمانیا

طلاق دو خودروساز بزرگ ایرانی و فرانسوی جایز نیست

پژو از ایران خودرو «باردار» است

عصر خودرو- مدیر خاورمیانه پژو در جریان برگزاری همایش بین المللی صنعت خودرو در گفت و گو با چند خبرنگار گفته است که اگر رفقای آمریکایی ما بخواهند ایران را ترک کنیم با اینکه صدها میلیون یوروی ما هوا می شود، باز هم ایران را ترک خواهیم کرد! اما آیا این اقدام از دست پژو ساخته است.

پژو از ایران خودرو «باردار» است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از اقتصادنیوز، قرارداد ایران خودرو و پژو یکی از مهم ترین قراردادهای خودرویی سفر رئیس جمهور به فرانسه بود که از سوی برخی منتقدان داخلی هم به صورت جدی نقد شده است. گذشته از اینکه نقدهای موجود به این قرارداد تا چه حد به واقعیت نزدیک است این موضوع را می خواهیم مورد بررسی قرار دهیم که آیا امکان دارد پژو دوباره پشت ایران خودرو را خالی کرده و به زندگی مشترک با این شریک قدیمی خود پایان دهد یا خیر؟

  آنگونه که مدیر خاورمیانه پژو ادعا می کند این امکان وجود دارد، اما آنچه که از ظاهر قرارداد دو شرکت بر می آید چنین اقدامی از سوی پژو ضربات جبران ناپذیری به این شرکت وارد کرده و او را در مبادلات تجاری بین المللی بی آبرو خواهد کرد.

  پژو قاعدتا با توجه به قراردادی که با ایران خودرو به امضا رسانده نطفه تولید 5 قلوی ناهمسان خودرو را در شرکت خود بسته و قاعدتا در چنین شرایطی قادر نخواهد بود از شریک قدیمی خود جدا شود.

  بر اساس قرارداد ایران خودرو و پژو که بعد از دو سال بحث مفصل کارشناسی منعقد شده و جزو یکی از محکمترین قراردادهای پساتحریمی است، 5 خودرو پژو 301، 208، 2008، 508 و 5008 به تولید خواهد رسید که سه خودرو در اواخر 95 و مابقی در سال 96 تولید بو با بازار عرضه خواهد شد. قیمت این خودروها بین 60 تا 80 میلیون تومان تخمین زده شده و برای رقابت با برخی خودروهای وارداتی و چینی به تولید خواهد رسید.

  این قرارداد بر آن است تا شرکتی ایرانی- فرانسوی با سرمایه گذاری 50 درصدی هر کدام از شرکا به وجود آورد و 30 درصد محصولاتش را از طریق شبکه صادرات پژو به عنوان شرکت، مادر به بازارهای جهانی بفرستد.

  حال در چنین شرایطی به نظر می رسد اظهارات مدیر خاورمیانه پژو که حتی شاهد عقد قرارداد پژو و ایران خودرو نیز نبود، غیر مسولانه بوده و فاقد هر گونه اعتبار از سوی دو شرکت است.

   

  برای آگاهی از تازه های جهان خودرو، جدیدترین قیمت ها و بازار خودرو ایران اینستاگرام خودرو امروز را دنبال کنید و جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر خودرو (https://telegram.me/asrekhodro ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۱
  • شماره ۴۰۱
  • شماره ۴۰۰
  • شماره ۴۰۰
  • شماره ۳۹۹
  • شماره ۳۹۹
  • شماره ۳۹۶
  • شماره ۳۹۶
  • شماره ۳۹۵
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو