کارمانیاآریا دیزلDS

برای شکایت از آلایندگی خودروها؛

فولکس واگن ۱۷۵ میلیون دلار به وکلای آمریکایی پرداخت می‌کند

عصر خودرو- فولکس واگن در گام دیگری برای پشت سر گذاشتن رسوایی تقلب در آلایندگی دیزلی، موافقت کرد به وکلای آمریکایی که به نمایندگی از مالکان ۴۷۵ هزار خودرو آلاینده از این خودروساز آلمانی شکایت کردند، ۱۷۵ میلیون دلار پرداخت کنند.

فولکس واگن ۱۷۵ میلیون دلار به وکلای آمریکایی پرداخت می‌کند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، پس از اینکه فولکس واگن با دولت آمریکا در خصوص خودروهای دیزلی آلاینده دو لیتری به یک توافق 10 میلیارد دلاری رسید، وکلای آمریکایی در ماه اوت خواستار دریافت 332.5 میلیون دلار حق‌الوکاله شان در شکایت گروهی مالکان خودروهای آلاینده شدند.

  با توافق اخیر برای پرداخت هزینه وکلا، فولکس واگن اکنون موافقت کرده است 16.7 میلیون دلار برای جبران خسارت مالکان آمریکایی، ادعاهای ایالت‌های این کشور، رگولاتورهای فدرال و واسطه‌های فروش پیرامون رسوایی آلایندگی دیزلی هزینه کند.

  موافقت با پرداخت هزینه‌های حقوقی، یک مانع دیگر را برای فولکس واگن برطرف می‌کند، زیرا این غول خودروسازی اروپایی به دنبال حل و فصل همه جوانب این رسوایی بوده که کسب‌وکار جهانی این شرکت را مختل کرده و به اعتبارش لطمه وارد کرده است.

  فولکس واگن در سپتامبر 2015 اقرار کرد که از یک نرم‌افزار محرمانه پیشرفته در خودروهایش به منظور تقلب در تست‌های آلایندگی استفاده کرده و میلیون‌ها خودروی به فروش رفته در سراسر جهان به این نرم‌افزار مجهز هستند. این تقلب به فولکس واگن امکان داده بود از سال 2009 خودروهایی در آمریکا به فروش رساند که 40 برابر سطح مجاز آلایندگی دارند.

  به گفته منابع آگاه، 175 میلیون دلار شامل حق الوکاله وکلا و سایر هزینه‌ها خواهد بود.

  وکیلان آمریکایی حاضر به اظهارنظر درباره این خبر نشدند اما رییس کمیته 22 وکیلی که بر شکایت‌های گروهی نظارت داشتند، در ماه اوت اظهار کرده بود که حق الوکاله‌ای که وکلا درخواست کرده اند بسیار کمتر از هزینه مرسوم برای شکایت‌های گروهی است که تقریبا به میزان 25 درصد از مبلغ توافق شده است.

  فولکس واگن موافقت کرده 10.033 میلیارد دلار برای بازخرید و جبران خسارت مالکان خودروهای آلاینده پرداخت کند. این شرکت همچنین در صورت موافقت رگولاتورها امکان تعمیر خودروهای آلاینده را فراهم خواهد کرد.

  تحت یک برنامه زمانی اعلام شده در تابستان، رگولاتورهای آمریکایی تا ماه آینده برای تایید راه‌کار پیشنهادی فولکس واگن برای خودروهای آلاینده 2015 فرصت دارند. بعلاوه فولکس واگن موافقت کرده است 1.21 میلیارد دلار برای جبران خسارت واسطه‌های فروش برند فولکس واگن و همچنین بیش از 600 میلیون دلار به 44 ایالت آمریکا پرداخت کند. این خودروساز دو میلیارد دلار برای ارتقاء خودروهای پاک و زیرساخت و 2.7 میلیارد دلار برای جبران آلایندگی دیزلی هزینه می‌کند.

  اما فولکس واگن همچنان با میلیاردها دلار جریمه احتمالی از سوی وزارت دادگستری آمریکا روبه‌روست که سرگرم تحقیقات کیفری در خصوص رسوایی آلایندگی فولکس واگن بوده و باید وضعیت خودروهای آلاینده سه لیتری که جزء توافق 10 میلیارد دلاری نیستند را روشن کند.

  براساس گزارش رویترز، فولکس واگن و رگولاتورهای آمریکایی در حال ادامه‌ مذاکرات در خصوص گزینه بازخرید 85 هزار خودروی سه لیتری پورشه، آئودی و فولکس واگن هستند که استانداردهای آلایندگی آمریکا را نقض کرده‌اند.

  این خودروساز در راستای توافق جداگانه برای خودروهای سه لیتری ممکن است ناچار شود پول بیشتری به وکیلان آمریکایی پرداخت کند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۳۸۶
  • شماره ۳۸۶
  • شماره ۳۸۵
  • شماره ۳۸۵
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو