کارمانیا

۸ نکته کلیدی برای رانندگی ایمن

عصر خودرو- با رعایت نکات ایمنی می توان سفری ایمن داشت، اما هشت نکته کلیدی در رانندگی می تواند ما را از خطر دور کند.

۸ نکته کلیدی برای رانندگی ایمن
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از میزان، هشت نکته ساده که می‌توانند جان ما و سایرین را در رانندگی از خطرات حفظ کند. اگر این موارد را در رانندگی به ویژه رانندگی در جاده ها رعایت کنیم، بی شک دچار حادثه نمی شویم.

  1 - اساسا به خودرو اعتماد نکنیم، حتی اگر بهترین خودرو را سوار هستیم. مگر ماهیت خودرو چیست: تکه‌های آهن که روی چهار تکه لاستیک پُر باد، قرار گرفته اند.این ماهیت هرگز قابل اعتماد نیست؛ آنقدر غیرقابل اعتماد که تا کنون بسیاری از سرنشینانش را کشته است، کمی به این موضوع فکر کنیم.

  غیر قابل اعتمادترین بخش خودرو هم، "ترمز" آن است که در سرعت‌های بالای 90، کارایی آن به شدت پایین می‌آید به طوری که طبق بررسی ها، بسته به نوع خودرو و وضعیت جاده، تا 66 متر بعد از ترمز گرفتن، خودرو همچنان حرکت می‌کند.

  2-با احتیاط  رانندگی کردن، نشانه انسان‌های متشخص است. جمله "من فلان جاده را در زمان اندکی پیمودم" نه هنر است و نه نشانه دست فرمان خوب، بلکه می‌تواند نشانه بی توجهی به جان خود و دیگران باشد، یک بی خردی به تمام معنا.در سفر، خود مسیر نیز جزو سفر است و نه فقط مقصد، با سرعتی کمتر از سرعت مجاز برانیم.

  3-خط ممتد وسط جاده را کارشناسان راه که تخصص شان این است، بعد از بررسی‌های فنی در برخی نقاط جاده ترسیم کرده اند و معنایش این است که به دلیل "پیچ یا سربالایی جاده"، دید شما محدود است و هر لحظه ممکن است خودرویی از روبرو ظاهر شود و قبل از هر واکنشی تصادف رخ به رخ اتفاق بیفتد، از خط ممتد عبور نکنیم و سبقت غیرمجاز نگیریم.

  4-موقع خواب آلودگی رانندگی نکنیم، خواب از همه ما قوی‌تر است و شگردش این است که در یک لحظه که فکرش را نمی‌کنیم، غافلگیرمان می‌کند، کمی استراحت در جای امنی در کنار جاده، بهترین حریف خواب آلودگی است.

  وظیفه حیاتی سرنشینان نیز مراقبت از راننده است که خوابش نبرد، لااقل یک نفر باید علاوه بر راننده در داخل خودرو، بیدار باشد.

  5-ابلهانه‌ترین کار، کورس گذاشتن و کل کل کردن در جاده است. بگذاریم از ما سبقت بگیرند و بروند، جاده که ملک شخصی ما نیست، راحت باشیم و بخندیم.

  6-به محدوده 30 کیلومتری شهر‌ها که می‌رسیم یادمان باشد که 62 درصد همه تصادفات در این محدوده رخ داده است، در محدوده شهر‌ها با دقت و وسواس بیشتری برانیم.

  7- بسیاری از تصادفات بر اثر بگومگوهای خانوادگی در داخل خودرو صورت گرفته است. حفظ آرامش راننده وظیفه حیاتی سرنشینان است.

  8-کمربنی ایمنی تا کنون جان هزاران نفر را نجات داده است.حتماً به سرنشینان صندلی عقب هم توصیه کنیم کمربندهای ایمنی را ببندند، آن‌ها هم بعد از تصادف حق زندگی دارند.

  یادمان باشد که حادثه فقط برای دیگران نیست، احتیاط نکنیم، بی هیچ تعارفی سراغ ما هم می‌آید.

  سرهنگ" مصطفی عباسی"رئیس پلیس راهور فارس

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۱۶ روز پیش
  آرشیو