کارمانیا

معاون وزیر صنعت اعلام کرد:

رشد ۱۴درصدی تولید خودرو

توقف تولید پراید و ۴۰۵ قطعی نیست

عصر خودرو-معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از قطعی نبودن توقف خط تولید دو خودروی پراید و پژو ۴۰۵ در دی ماه سال ۱۳۹۷ خبر داد و اعلام کرد که برخی خودروسازان درخواست افزایش قیمت خودروهای خود را به شورای رقابت ارائه کردند.

رشد ۱۴درصدی تولید خودرو
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل ازایسنا ، محسن صالحی نیا در نشست خبری مشترک با تشکل خصوصی بخش صنعت که امروز (دوشنبه) در محل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار کرد: رشد صنعت بر اساس آمارهای بانک مرکزی 6.9 درصد و آمارهای مرکز آمار ایران 6.5 درصد بوده که بیانگر موفقیت آمیز بودن سیاست های تولیدی و ارزش افزوده وزارتخانه است.

  وی ادامه داد: رشد بخش صنعت در سال های 1391 تا 1394 به ترتیب منفی 10.5 درصد، منفی 1.7 درصد، 7.6 درصد و منفی سه دهم درصد بوده است.

  صالحی نیا همچنین با اشاره به آمار دو ماهه ابتدایی سال ١٣٩٦ اعلام کرد: در دو ماه ابتدایی سال جاری بیش از 300 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با سال گذشته، 13.7 درصد رشد داشته است.

  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در سال گذشته روش‌های نظارتی مختلفی جهت تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی به کار گرفته شد، بیان کرد: در مجموع به حدود 25000 واحد تولیدی تسهیلات تعلق گرفت که 12000 مورد آن واحد صنعتی و معدنی و 13000 واحد مربوط به بخش کشاورزی بود.

  صالحی‌نیا در مورد تدابیر اندیشیده شده جهت حمایت از تولید داخل نیز خاطرنشان کرد: کارگروه‌های رفع موانع تولید در استان‌ها وجود دارد و علاوه بر این به 3300 ردیف کالا نرخ ارز مبادلاتی جهت واردات ارائه نمی‌شود که به عنوان یکی از اقدامات اساسی در حمایت از تولید داخل به شمار می‌آید.

  وی در پاسخ به سوالی مربوط به اختصاص عوارض ورودی و مالیات بالا در مورد برخی خودروها عنوان کرد: حداکثر عوارض گروهی در کالاهای صنعتی و مشابه صنعتی حداکثر 70 درصد است و تعرفه‌ها نیز با سقف 55 درصدی و کف پنج درصدی در مورد هشت طبقه ورودی کالا تعریف شده است و خودروهایی نیز که در چارچوب تولید داخلی قرار گیرند، به نسبت میزان تولید از تعرفه وارداتی آنها کاسته می‌شود.

  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: قرار نیست خصوصی‌سازی خاصی در صنعت خودرو اتفاق بیفتد و باید بدانیم که سهم دولت در مورد دو شرکت خودرویی زیر 20 درصد است و این وزارتخانه نیز بر اساس سیاست‌های در نظر گرفته شده خود پیش می‌رود. علاوه بر این در مورد خودروهای لوکس بر اساس ضابطه تعریف شده در هیات دولت خودروهای بالاتر از 2500 سی سی در حال حاضر محدودیت واردات دارند.

  صالحی‌نیا همچنین در خصوص وضعیت خودروهای برقی و هیبریدی، اظهار کرد: در خصوص خودروهای برقی و هیبریدی باید بدانیم که فعلا در ابتدای راه هستیم و شرکت‌هایی نیز اعلام آمادگی کردند اما در آمار مربوط به سال 1395 میزان واردات روند افزایشی بالایی نسبت به سال 1394 داشته است.

  به گفته وی تا به امروز 51 هزار دستگاه تاکسی از خردادماه سال 1395 جایگزین شده‌اند و این مسئله طبق هماهنگی با کارگروه کاهش آلایندگی هوا ادامه خواهد یافت و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده میزان خودروهایی که قرار است جایگزین شوند، 130 هزار دستگاه است.

  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با رسیدن به دی ماه سال 1397 بر اساس خبری مربوط به توقف تولید خودروهایی که 81 مورد استاندارد تدوین شده توسط سازمان استاندارد را رعایت نکنند، خط تولید پراید و پژو 405 متوقف خواهد شد یا خیر، بیان کرد: اینکه به طور قطع بگوییم در دی ماه سال 1395 خط تولید پراید یا پژو 405 متوقف خواهد شد، این گونه نیست.

  صالحی‌نیا همچنین در مورد قیمت‌گذاری خودروها در سال جاری و نیز احتمال افزایش قیمت‌ها گفت: شورای رقابت بر اساس مصوبه شورای اقتصاد مسئول تعیین مکانیزم قیمت خودروهاست و خودروسازان اگر درخواستی در این رابطه داشته باشند، باید آن را به شورای رقابت اعلام کنند. در مورد برخی خودروها درخواست افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت ارائه شده و این مسئله در صورتی که توجیح لازم را داشته باشد، مورد بررسی قرار می‌گیرد اما در حال حاضر صحبت‌های من به منزله افزایش قیمت خودرو نیست و در حال حاضر همه چیز در شرایط درخواست قرار دارد.

  وی در مورد تولید خودروی 2008 و درصد تولید داخل آن در پروژه مشترک اعلام کرد: شرکت مشترک به منظور تولید این خودرو ایجاد و داخلی‌سازی آن نیز از 30 درصد آغاز شده است و بر اساس قراردادهایی که با قطعه‌سازان منعقد شده بالغ بر 80 مورد قرارداد مدنظر قرار گرفته است. 

  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: قرار بر این است که شرکت ایران‌خودرو طی مدت یک سال 15000 دستگاه تولید کند و علاوه بر این تولید به منظور صادرات نیز به منظور 30 درصد در نظر گرفته شده است.

  صالحی‌نیا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر قرارداد کرمان‌موتور و هیوندای و اینکه در مورد این قرارداد کماکان داخلی‌سازی صورت نگرفته است و به صورت واردات به کشور مدنظر قرار می‌گیرد، گفت: تولید داخلی 30 درصدی در سال جاری آغاز خواهد شد و این خودرو نیز با داخلی‌سازی 30 درصد کار خود را ادامه خواهد داد و گروه کرمان‌موتور نیز موظف به انجام آن است.

  وی در مورد آخرین وضعیت واگذاری کارخانه ارج نیز خاطرنشان کرد: خریدارانی که قصد خرید این کارخانه را دارند در حال مذاکره با سهامدار اصلی هستند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز کمک خواهند کرد تا از طریق کارگروه مربوطه پیش رود.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۲
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو