برنج

نکاتی مهم در خصوص چگونگی نگهداری و رانندگی با خودروهای توربو شارژر در ایران

عصر خودرو- در این مطلب در مورد چگونگی کار کرد و همچنین نگهداری اینگونه از موتور ها مطالبی آمده است.

نکاتی مهم در خصوص چگونگی نگهداری و رانندگی با خودروهای توربو شارژر در ایران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از عصرایران ، این روزها و با ورود خودروهایی با موتور توروبو شارژ به بازارموضوع چگونگی نگهداری و رانندگی با آن ها مورد سئوال برخی از خریداران  است.  رنو تلیسمان و رنو کپچر- سمند - هایماـ جک اس 5 و حتی آریزو 5 نمونه هایی از خودروهایی است که با موتور توربو در بازار ایران وجود دارند. در این مطلب در مورد چگونگی کار کرد و همچنین نگهداری اینگونه از موتور ها مطالبی آمده است.

  موتور توربو شارژچیست؟

   اصلی‌ترین چالش برای اختراع توربو شارژر٬تولید موتورهایی با ابعاد کوچک و وزن کمتر با قدرت بیشتر بود. بدین منظور توربینی ساخته شد تا انرژی (تلف شده) حاصل از خروج دود از اگزوز را به صورت بهینه مورد استفاده قرار دهد.

  توربو شارژر کمپرسوری است که با افزایش توان مکش هوای ورودی توسط موتور خودرو، موجب احتراق و توربولنسturbulans بهتر سوخت و در نتیجه افزایش قدرت موتور می‌شود.

  این وسیله ازدو توربین متصل به هم ساخته شده‌است. یک توربین مستقیماً متصل به منیفولد دود است و توربین دیگری به وسیله لولهٔ رابط به منیفولد هوا متصل است.

  نکاتی مهم در خصوص چگونگی نگهداری و رانندگی با خودروهای توربو شارژرها

  چون هوای ایجاد شده بشدت داغ می‌باشد٬قبل از ورود به سیلندر جهت احتراق٬در اثر ترکیب با بنزین پای یک توربو شارژ برقی یا یک سوپر شارژ دیگر را نیز به وسط می‌کشند. بدین صورت که، این توربو شارژ و سوپر شارژ در دور موتور پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند و دو توربو شارژ دیگر، هر دو هم‌زمان در دورموتور بالا با قدرت هرچه تمام تر به یاری موتور خودرو آمده و نیروی زیادی تولید می‌کنند. با توجه به دمای بالای توربین، رعایت نکات زیر به افزایش عمر توربوشارژ خودروی شما کمک می کند.

  نکاتی برای رانندگی و نگهداری خودروهای توربو شارژ

  -- به محض روشن کردن موتور حرکت نکنید و اجازه دهید کمی روغن گرم شود و توربو را روغنکاری کند.


  -- در هوای سرد حداقل 2 دقیقه موتور را گرم کنید و سپس اقدام به رانندگی نمایید.


  --  بعد از رانندگی طولانی موتور را درجا خاموش نکنید، اجازه دهید موتور حداقل 2 دقیقه درجا خنک شود و قبل از خاموش کردن موتور به هیچ عنوان گاز ندهید.

  -- موتورهای توربو باید در زمان معین شده توسط سازنده و با روغن موتور فول سینتتیک با کیفیت و درجه غلظت مناسب اقلیم رانندگی سرویس شوند، این امر ارتباط مستقیم با عمر و عملکرد توربو دارد.


  --  در موتورهای توربو از بنزین با اکتان بالا استفاده کنید، اکتان پایین باعث بروز مشکلات عملکردی در موتورهای توربو می شود. با توجه به شرایط بنزین در ایران پیشنهاد میشود از بنزین سوپر استفاده شود.


  --  توربو شارژ در شرایط تحت بار در دور موتور بسیار بالا و غیر قابل تصور در حدود 120 الی 200 هزار دور در دقیقه و به عبارتی حدود 3000 دور در ثانیه (با توجه به طراحی) کار می کند؛ جهت کارکرد در این شرایط، خودرو میبایست مجهز به سیستم خنک کاری و روان کاری با فشاربالا باشد.

  -- از روشن کردن موتورهنگام باز بودن لوله های مسیر هوای توربوشارژ اکیدا خودداری شود.

  --  با توجه به حساسیت پره های توربوشارژ بدلیل کارکرد در سرعت بسیار بالا، تعویض فیلتر هوا مطابق سرویس های دوره ای توصیه شده باید حتما مورد توجه قرار گیرد.

  -- در صورتیکه خودرو در مناطق دارای گرد و غبار بیش از حد مجاز (مناطق جنوب کشور) مورد استفاده قرار می گیرد، تعویض فیلتر هوا باید در فواصل زمانی کوتاه تر صورت پذیرد.


  --  در صورتیکه چراغ چک موتور روشن شود، از پیمودن مسافت طولانی خودداری کرده و سریعاً به نمایندگیهای مجاز شرکت مراجعه نمایید.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۹۰
    • خودرو امروز ۴۸۹
    • خودرو امروز ۴۸۸
    • خودرو امروز ۴۸۷
    • خودرو امروز ۴۸۶
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
    آرشیو