کارمانیا

کامیون برقی ثور، رقیب تسلا سمی معرفی شد +عکس

عصر خودرو-شرکت آمریکایی و تازه‌تأسیس ثور، از اولین کامیون برقی خود موسم به ET-One رونمایی کرد.

کامیون برقی ثور، رقیب تسلا سمی معرفی شد +عکس
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از جام جم ، به‌ نظر می‌رسد رقبای کامیون برقی تسلا سمی (Semi) به‌تدریج در حال ظهور هستند. پس از معرفی کامیون برقی کامینز (Cummins)، حالا شرکت کامیون‌سازی تازه‌تأسیس ثور (Thor Trucks) که دفتر اصلی آن در لس‌آنجلس قرار دارد، نمونه‌ی تمام برقی و مستقل خود موسوم به ET-One را با توانایی کشش 36 هزار و 287 کیلوگرم، همراه پیشرانه‌ی گشتاور آنی حاصل از پک باتری لیتیوم-یون و طی کردن 482 کیلومتر مسافت با یک‌ بار شارژ، رونمایی کرد.

کامیون برقی ET-One حاصل تفکر دو مؤسس شرکت کامیون‌سازی ثور، داکوتا سملر و جیو سردونی است که بودجه‌ی توسعه و ساخت آن کاملاً به‌صورت شخصی تأمین شده است. البته مقامات این شرک نوپا برای عرضه‌ی این کامیون برقی به بازار، به دنبال شرکای تجاری هستند.

ET-One با داشتن ترمزهای مجهز به سیستم بازیابی انرژی، تا نهایت سرعت 113 کیلومتر بر ساعت پیش می‌رود. با توجه به ظرفیت باتری، شعاع حرکتی این کامیون برقی و البته زمان 90 دقیقه‌ای برای شارژ کامل، استفاده‌ی اصلی آن در ترددهای متوسط خواهد بود. مدل پایه‌ی کامیون برقی تسلا سمی نیز با توانایی کشش و شعاع حرکتی برابر با ET-One، مناسب مسیرهای کوتاه است.

البته بر اساس گفته‌های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، مدلی از کامیون برقی سمی با توانایی طی کردن مسافت 805 کیلومتری، در آینده عرضه می‌شود که البته مقامات شرکت کامیون‌سازی ثور هم در نظر دارند مدلی با شعاع حرکتی بیشتر عرضه کنند.

تیم مهندسی این شرکت ادعا می‌کند که ET-One در مقایسه با کامیون‌های دیزل، در هر مایل (1.6 کیلومتر) تا 60 درصد هزینه‌ی تعمیر و نگه‌داری کمتری دارد و سوخت‌رسانی به آن تا 70 درصد کمتر خواهد بود. البته منظور از سوخت‌رسانی همان انرژی برق است که طبیعتا آلایندگی کامیون‌های دیزل را به همراه نخواهد داشت.

هنوز جزئیات فنی بیشتری از ET-One در دسترس نیست؛ ولی پیش‌بینی می‌شود که این کامیون برقی با قیمت احتمالی 150 تا 250 هزار دلار بر اساس مدل‌های مختلف آن، در سال 2019 عرضه شود. قیمت کامیون برقی تسلا سمی نیز از 150 تا 180 هزار دلار در نظر گرفته شده است.

برچسب ها
کرمان موتورپورسعید
مطالب مرتبط
دکه مطبوعات
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
آخرین بروزرسانی ۱۱ روز پیش
آرشیو