هیوندای

افزایش ناگهانی قیمت خودرو در کیش

عصر خودرو- نرخ خودرو از ۲۰ روز گذشته در کیش به یکباره حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد و در برخی خودرو‌ها تا ۵۰ درصد افزایش یافت.

افزایش ناگهانی قیمت خودرو در کیش
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از صدا و سیما ، این موضوع ساکنان کیش را علاوه بر اینکه متعجب کرده بهت زده هم کرده است  .

  البته هر سال در ماه های پایانی سال (بهمن و اسفند ) افزایش نرخ خودرو در کیش وجود دارد اما امسال این افزایس چشمگیر است!
  ترجیح دادیم از مردم برای تحلیل موضوع کمک بگیریم ، برای همین به سطح شهر رفتیم و هم بادارندگان خودرو و هم با افرادی که خودرو ندارند و به تازگی تصمیم گرفتند صاحب خودرو شوند صحبت کردیم .
  نا گفته نماند خبری در سایت سازمان منطقه آزاد کیش منتشر شد که بی تاثیر در این افزایش قیمت ها نیست.
  ابتدا با آقایی در خیابان گفتگو کردیم که خودروی مدل بالا داشت.
  او که صاحب خودرو توسان 2017 بود اعلام کرد دو ماه پیش خودرو خود را 82 میلیون تومان خریداری کرده هم اکنون این خودرو بیش از 110 میلیون تومان قیمت دارد!
  ما تنها به این گفتگو اکتفا نکردیم بازهم به سراغ دارندگان خودروهای مدل پایین تر رفتیم .
  کم نبودند افرادی که از افزایش 10 تا 30 میلیون تومانی قیمت خودروهایشان ظرف مدت 3 تا 7 روز سخن گفتند.
  حالا آن خبری که در سایت سازمان منطقه آزاد کیش منتشر شد.

  افزایش مدت ماندگاری خودروها در کیش

  در جلسه شورای ترافیک که به ریاست محمد ابراهیم انصاری لاری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد برگزار شد با پیگیری های او  در خصوص تقاضای شهروندان ، افزایش مدت ماندگاری خودروها درکیش مصوب شد ، بر این اساس مدت زمان تردد تمامی خودروهای شخصی جزیره کیش که مدل سال 2006 میلادی به بعد هستند به 15 سال افزایش یافت.

  در پی مصوبه شورای ترافیک، مدت ماندگاری خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی کیش نیز یک سال افزایش یافت. بر این اساس مدت تردد تاکسی های تویوتا کرولا از 7 به 8 سال و تاکسی های تویوتا کمری نیز از 8 به 9 سال تغییر کرد.

  همچنین با تصویب شورای ترافیک مقرر شد مدت ماندگاری خودروهایی که ارزشی بالای 50 هزار دلار دارند و خودروهای برندهای خاص به 20 سال افزایش یابد.
  این موضوع که دغدغه تعداد زیادی از شهروندان بود با پیگیری های دکتر انصاری لاری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به نتیجه رسید و با مصوبه امروز شورای ترافیک، مدت ماندگاری این خودروها چنانچه دارای ارزش بالای 20 هزار دلار باشند به 15 سال  و اگر دارای ارزش بالای 50 هزار دلار باشند به 17 سال افزایش می یابد.
  حالا افرادی که قصد خرید خودرو داشتند و اغلب با دریافت وام از بانک های مختلف توان خرید خودرو را بدست آوردند دیگر با وام 20 میلیون تومانی توان خرید خودرو ندارند.
  این درحالی است که قیمت یک خودرو مدل 2006 حدود 15 تا 18 میلیون تومان بود و از 20 روز گذشته همین خودرو حدود 24 تا 30 میلیون تومان شده است.
  البته یکی از رانندگان تاکسی هم گفت : سه دانگ از تاکسی تویوتا کمری را هشت ماه پیش 110 میلیون تومان خریده است و اکنون برای خرید سه دانگ دیگر آن به جای 110 میلیون تومان باید 160 میلیون تومان پرداخت کند!
  برخی با اجرای طرح 15 ساله ماندگاری خودرو در کیش موافق هستند زیرا معتقدند ارز کمتری از کیش خارج می شود.
  لازم به ذکر است تمام خودروهای کیش وارداتی است و معمولا از دوبی وارد کیش می شود و نرخ خودروها  تابع نوسانات بازار ارز است.
  اما برخی هم با اجرای این طرح موافق نیستند چراکه معتقدند افزایش قیمت ها یکی از تبعات آن است و علاوه بر این آلودگی های محیط زیست افزایش می یابد.
  کیش شهری بدون آلودگی است و این ویژگی حاصل دقت و تلاش مردم و مسئولان در  کنترل تردد خودروهای فرسوده است.
  تا کنون خودروهای 12 ساله مسن ترین خودروهایی بودند که در کیش به چشم می خوردند اما تا 5 سال دیگر خودرو های 15 تا 20 ساله هم  در کیش تردد خواهند کرد و حالا باید منتظر تبعات بعدی بود ...
  محمد پازوکی یکی از اعضای شورای ترافیک کیش که در جلسه افزایش ماندگاری خودرو در کیش حضور داشت در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای کیش گفت: قیمت خودروی 2006 که کمتر از 2 ماه دیگر باید از رده خارج می شد حدود 8 تا 10 میلیون تومان است که به ازای هرسال افزایش ماندگاری حدود 3 تا 4 میلیون تومان گرانتر می شود !
  حالا یک خودروی 2006 را باید بین 17 تا 20 میلیون تومان خریداری کرد نکته ای که یکی از شهروندان با ارسال پیام به کانال خبرگزاری صدا و سیما از آن گله داشت .
  متن پیام این شهروند گلایه مند از افزایش نرخ خود رو چنین بود: 15 میلیون تومان وام گرفتم و با قرض ،یک میلیون هم روی آن گذاشتم تا یک خودروی 2007 بخرم اما حالا باید 10 تا 15 میلیون دیگر روی آن بگذارم تا بتوانم همان خودرو را خریداری کنم ، از مسئولان می خواهم رسیدگی کنند.
  البته مشابه این پیام ها از 20 روز گذشته تا کنون بارها به کانال خبرگزاری صدا و سیما ارسال شد .
  حالا وقتی با سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و رئیس شورای ترافیک  گفتگو کردیم  به رضایتمندی مردم اشاره کرد و گفت: مردم از افزایش ماندگاری خودرو در کیش راضی هستند.
  نمایشگاه داران خودرو هم در این بین افزایش قیمت خودرو را تایید می کنند و البته عوامل مختلف را در این افزایش قیمت موثر می دانند که یکی از آنها  افزایش مدت ماندگاری خودرو (از 12 به 15 سال ) است.
  اما این سکه روی دیگری هم دارد. 
  حالا نرخ ارز چنان از نردبان تورم بالا می رود که گویی پله های ترقی را دو تا دو تا و شاید سه در میان می پیماید.
  این روزها نرخ ارز به ویژه دِرهم ساعت به ساعت بالا می رود.
  نکته ای که نمایشگاه داران خودرو به آن اشاره کردند و گفتند : این عامل مهم موجب افزایش نرخ خودرو در کیش شد و افزایش تقاضای بازار شب عید و افزایش ماندگاری خودرو ها در کیش از 12 به 15 سال و برخی هم به 20 سال مزید بر علت شد و باز هم مردم زیر بار تورم .....
  خودرو  اسپورتج 2018 که 20 روز گذشته 83 میلیون تومان خرید و فروش شد امروز به 115 میلیون تومان ، خودرو ایکس ترایال مدل 2018 که حدود 80 میلیون تومان قیمت داشت  الان به 110 میلیون تومان رسیده است.
  هر چه تلاش کردیم با مسئولان اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش و اعضای شورای ترافیک(پلیس راهور، رئیس شورای ترفیک و مسئول حمل و نقل کیش  مصاحبه کنیم تا اطلاعات جامع و کامل بدست آوریم موفق نشدیم.
  به نظر می رسد اسب چموش تورم همچنان در عرصه نرخ ارز می تازد و مسئولان اقتصادی کشور ، مناطق آزاد و البته منطقه آزاد کیش باید فکری به حال این اقتصاد ورم کرده کنند.

  برچسب ها
  هیوندایکرمان موتور
  مطالب مرتبط