برنج

اخبار فنی خودرو؛

۵صدای غیرعادی زمان ترمزگیری

عصر خودرو- مشکلات ترمز همیشه در خودروها وجود دارد، عدم رسیدگی به موقع میتواند برای خوردو و سرنشینان خطرآفرین باشد.

۵صدای غیرعادی زمان ترمزگیری
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم، ترمزها بازه‌های متفاوتی از صدا را هنگام ترمزگیری یا رها کردن ترمز تولید می‌کنند. عملکرد مواد مصرفی در لنتها که به منظور اتلاف انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند، با ایجاد نویز و حرارت همراه است. در نتیجه جیغ گاه و بیگاه ممکن است عادی باشد که علت آن سرما، گرما، رطوبت، برف، گِل، نمک و … است. به عبارت دیگر جیغ گاه و بیگاه همیشه به مفهوم وجود مشکل و یا کاهش اثر ترمز نیست. به یاد داشته باشید که بعضی صداها طبیعی‌اند و رفع آنها به هیچ ترمیم و یا تعمیری نیاز ندارد، نظیر:

  1-صدای جیغ :

  صدای جیغ معمولاً هنگامی که ترمزها سرد هستند و عمدتا در صبحگاه شنیده می­‌شود. این صدا طبیعی است و به هیچ سرویسی نیاز ندارد. به این پدیده Morning Sickness نیز می‌گویند. گاهی اوقات صدای جیغ تولیدی نشانگر نیاز خودرو به لنت ترمز جدید است.

  2-صدای جیغ بلند ممتد :

  وقتی خودرو در حال حرکت است و ترمز گرفته می‌شود یا حتی زمانی که ترمزگیری انجام نمی‌گیرد، شنیده می‌شود. این صدا هنگامی که نشانه روی لنت ترمز با دیسک تماس پیدا می‌کند، تولید می‌شود و نشان می‌دهد که لنت تمام شده است و باید تعویض شود.

  همچنین هر سیستم ترمزی می تواند در دفعات زیاد ترمزگیری در ترافیکهای سنگین یا جاده‌های پر فراز و نشیب، نویز تولید کند. در چنین شرایطی، دمای دیسک و لنت بسیار بالا می‌رود.

  3-صدای ناله در طول توقف:

  این صدا معمولاً به دلیل لعابی یا شیشه‌ای شدن سطح دیسک به واسطه ترمزهای سنگین و متوالی تولید می شود و برای رفع آن باید لنتها تعویض شوند و سطح دیسک دوباره پرداخت گردد.

  4-صدای نویز :

  فقط یکبار هنگام ترمزگیری از سیستم تعلیق جلو شنیده می‌شود. این صدا نتیجه جابجایی و حرکت لنتها در جهت دوران دیسک است و اگر پدال ترمز محکم فشرده شود، احتمال تولید صدا کمتر می‌شود. برای رفع این عیب باید از نصب صحیح لنتها، گیرهها و Shimها مطمئن شویم.

  5-نویز چند­گانه :

  فقط یک بار بعد از روشن کردن موتور شنیده می‌شود. این صدا مربوط به سیستم خودآزمای ترمز یا ABS است و به هیچ گونه سرویس و تعمیری نیاز ندارد. سیستم ترمز ABS دارای یک بخش خودآزماست که در بعضی مدلها پس از روشن شدن خودرو و با اولین ترمزگیری و در برخی دیگر بعد از آن که سرعت خودرو برای اولین بار به حد معینی رسید، عمل می‌کند.

  برچسب ها
  کرمان موتور