اطلس خودرو

آلودگی هوا«۳۳۶۰»

برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران منتشر شد

عصر خودرو- معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران را منتشر کرد که در صورت اجرای این برنامه، در مدت چهار سال میزان تولید ذرات معلق ۵۵ درصد و تولید گازهای سمی ۴۵ درصد کاهش می‌یابد.

برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران منتشر شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، معاونت حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد:  نسخه اولیه  برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران با جزئیات روشن و سنجش‌پذیر در زمستان 1396 و چهار ماه پس از آغاز فعالیت دوره اخیر مدیریت شهری منتشر شده بود و اکنون نسخه جدید برنامه که با توجه به شرایط جدید به‌روز شده است.


  این برنامه برای اجرا، به تخصیص حدود 17.5 هزار میلیارد تومان بودجه دولتی در طول چهار سال نیاز دارد که 4400 میلیارد تومان از آن باید در سال اول از سوی دولت تأمین شود. بقیه منابع مورد نیاز هم به صورت تسهیلات بانکی و آورده مالکان و بهره‌برداران در نظر گرفته شده است.


  در برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران، با ارائه یک زمان‌بندی چهار ساله، برنامه‌های جزئی برای هریک از حوزه‌های نوسازی و بهسازی اتوبوس‌ها و کامیون‌های فرسوده، نصب فیلتر دوده بر روی انواع خودروهای دیزلی، جایگزینی مینی‌بوس‌های فرسوده و خودروهای کاربراتوری، جایگزینی موتورسیکلت‌های بنزینی با برقی و تعویض کاتالیست تاکسی‌ها ارائه شده که در هر مورد، با درج اعداد و ارقام روشن و دقیق به هدف‌گذاری‌ها، منابع مالی مورد نیاز و میزان اثربخشی آن بر کاهش منابع آلاینده اشاره شده است.


  برآورد شده که با اجرای این برنامه، پس از چهار سال شاهد کاهش 55 درصدی تولید ذرات معلق و کاهش 45 درصدی تولید گازهای سمی خواهیم بود و نهایتا میانگین شاخص کیفیت هوای تهران به‌طور متوسط حدود 30 واحد کاهش پیدا می‌کند. چنین دستاوردی به معنای رسیدن به کیفیت هوایی تقریبا همیشه سالم خواهد بود.


  بنا براعلام روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک، اگرچه وظایف قانونی شهرداری‌ها در حوزه کاهش آلودگی هوا به مراتب کمتر از دستگاه‌های دولتی است، اما مسئولان شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده‌اند که در صورت تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این برنامه از طرف دولت، حاضرند مسئولیت کنترل آلودگی هوای شهر را طبق یک برنامه زمان‌بندی‌شده، شفاف و سنجش‌پذیر برعهده بگیرند.

  برچسب ها
  کرمان موتور