برنج

ابهام بر سر قیمت خودروهای یورو۵

عصر خودرو- در حالی قرار است از ابتدای سال آینده تمام خودروهای داخلی به استاندارد آلایندگی یورو۵ مجهز شوند که بر سر قیمت این محصولات ابهام وجود دارد.

ابهام بر سر قیمت خودروهای یورو۵
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، بنابر قانون هوای پاک، تولید و عرضه خودروهای داخلی از ابتدای سال آینده منوط به اخذ استاندارد آلایندگی یورو5 است و در غیر این صورت، امکان شماره‌گذاری آنها وجود ندارد. در حال حاضر استاندارد خودروهای تولیدی، یورو4 است و تبدیل آنها به یورو5، آن طور که برخی کارشناسان و فعالان صنعت خودرو می‌گویند، مستلزم سرمایه‌گذاری و صرف هزینه است. این در حالی است که خودروسازان تاکنون صحبت از افزایش قیمت محصولات خود در سال آینده به واسطه ارتقای استاندارد آلایندگی از یورو4 به یورو5، به میان نیاورده‌اند. در این بین، فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران‌خودرو چندی پیش در حاشیه مراسم رونمایی از محصولات یورو5 این شرکت، تاکید کرد ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها افزایش قیمت در پی نخواهد داشت. وی در حالی از عدم افزایش قیمت خودروهای یورو5 گفت که در عین حال تاکید کرد 10 میلیون یورو برای اجرای این فرآیند (ارتقای استاندارد آلایندگی یورو4 به یورو5) سرمایه‌گذاری شده است. از آن سو اما مدیرعامل سایپا نیز هنوز صحبتی مبنی بر افزایش قیمت محصولات این شرکت در پی ارتقای استاندارد آلایندگی نکرده است. دو روز پیش نیز یکی از قطعه‌سازان فعال در حوزه استاندارد آلایندگی خودروها تاکید کرد ارتقای استاندارد آلایندگی، افزایش قیمت به دنبال نخواهد داشت، آن هم در شرایطی که صحبت از سرمایه‌گذاری میلیاردی در این ماجرا به میان آورد.

  این مواضع مبنی بر عدم افزایش قیمت خودرو به واسطه ارتقای استاندارد آلایندگی در حالی است که برخی کارشناسان و حتی فعالان صنعت خودرو معتقدند اخذ استاندارد یورو5 مستلزم صرف هزینه بوده و روی قیمت تمام شده خودروها اثر افزایشی می‌گذارد. در این مورد، یکی از مدیران صنعت خودروی کشور پیش‌تر به «دنیای اقتصاد» گفت که ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها از یورو4 به یورو5، بین 300 تا 500 یورو هزینه دارد. همچنین امیرحسن کاکایی دیگر کارشناس خودروی کشور نیز تاکید می‌کند که قیمت خودروهای داخلی با توجه به ارتقای استاندارد آلایندگی افزایش خواهد یافت. نکته‌ای که این دسته از کارشناسان و فعالان صنعت خودرو بر آن تاکید می‌کنند، لزوم سرمایه‌گذاری و نیاز به تغییر قطعات در پروسه ارتقای استاندارد یورو4 به یورو5 است. بحث سرمایه‌گذاری را البته خودروسازان و قطعه‌سازان نیز تایید می‌کنند، با این حال می‌گویند این موضوع الزاما به معنای افزایش قیمت تمام شده خودرو نیست. این در حالی است که کارشناسان معتقدند سرمایه‌گذاری در قطعه‌سازی و خودروسازی می‌تواند به افزایش قیمت محصول نهایی نیز منجر شود. حداقل افزایش قیمتی که این دسته از کارشناسان و فعالان صنعت خودرو بابت ارتقای استاندارد آلایندگی خودروهای داخلی متصور هستند، حدود 200 یورو است که با نرخ فعلی این ارز، چیزی حدود سه میلیون تومان از آب در می‌آید. هرچه هست، باید منتظر ماند و دید آیا خودروسازان که همواره به دنبال افزایش قیمت محصولات خود (در راستای کاهش اثرات قیمت‌گذاری دستوری) هستند، از کنار فرصت ارتقای استاندارد یورو5 برای افزایش قیمت می‌گذرند یا این وعده آنها نیز عملی نخواهد شد.

   

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۹۶
    • خودرو امروز ۴۹۵
    • خودرو امروز ۴۹۴
    • خودرو امروز ۴۹۳
    • خودرو امروز ۴۹۲
    • خودرو امروز ۴۹۱
    • خودرو امروز ۴۹۰
    • خودرو امروز ۴۸۹
    • خودرو امروز ۴۸۸
    آخرین بروزرسانی ۲ ساعت پیش
    آرشیو