یک فعال صنفی:

قطعه سازان تاکنون ۱۵ درصد از مطالبات را دریافت کرده اند

عصر خودرو- رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ گفت :تاکنون از مجموع مبلغ اعتبار مصوب شده برای پرداخت مطالبات قطعه سازان از خودروسازان، ۱۵ درصد پرداخت شده و از این میزان نیز به اندازه ۲۰ درصد به شکل غیر قانونی توسط بانکهای عامل به عنوان سپرده، بلوکه شده است.

قطعه سازان تاکنون ۱۵ درصد از مطالبات را دریافت کرده اند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ،  «محمدرضا نجفی منش» افزود: حدود 20 روز به پایان سال باقیمانده و نبود نقدینگی لازم برای ادامه فعالیت قطعه سازان، این شرکت ها را با مشکل نقدینگی به منظور تامین مواد اولیه تولیدات خود و همچنین پرداخت حقوق معوقه کارکنان و تهیه ابزار و ملزومات تولیدی، روبرو ساخته به طوری که این کارگاه ها در معرض تعطیلی و رکودکاری کامل قرار دارند.

  وی اضافه کرد: این مساله نارضایتی بسیاری از کارکنان این واحد ها را به دلیل تامین نشدن مخارج خود و خانواده هایشان را موجب شده و جو نامناسبی در محیط کاری این تولیدکنندگان را فراهم ساخته است.

  این مقام صنفی با بیان اینکه خواستار صدور دستور فوری برای پرداخت وجوه مربوط به خودروسازان هستیم، گفت:  نتیجه جلساتی که با حضور مسوولان بانک مرکزی، خودروسازان، قطعه سازان و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگزار شد،تخصیص 10 هزار میلیارد تومان به قطعه سازان، که نیازمند تایید شورای پول و اعتبار بود.

  به گفته وی، شورای پول و اعتبار این مبلغ را به هفت هزار و 200 میلیارد تومان کاهش داد و مقرر شد پنج هزار میلیارد تومان آن توسط بانک های عامل و دو هزار و 200 میلیارد تومان دیگر در قالب اجازه به خودروسازان برای توزیع اوراق مشارکت و فروش اموال انجام شود.

  نجفی منش یادآور شد: اکنون 800 میلیارد تومان از رقم پنج هزار میلیارد تومان یاد شده (که با بلوکه شدن 20 درصد توسط بانک ها در عمل به چهار هزار میلیارد تومان تبدیل شده) پرداخت شده است.

  وی افزود: این موضوع قطعه سازان را در روزهای پایانی سال با مشکلات زیادی  روبرو کرده، زیرا در عمل باید پنج حقوق شامل حقوق بهمن و اسفند ماه، دو ماه عیدی و بازنشستگی و یک ماه بازخرید سالیانه را بپردازند.

  رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ تصریح کرد: چنانچه مبلغ یاد شده در روزهای آینده به دست قطعه سازان نرسد، تولید خودروسازان را با افت جدی روبرو خواهد ساخت.

  وی افزود: نارضایتی قطعه سازان موجب شده تا نامه ای در این ارتباط توسط انجمن تهیه و مراتب اعتراض و مشکلات موجود به بانک مرکزی، وزارت صنعت، و استانداری تهران اعلام شده است.

  شاغلان مستقیم زنجیره تامین خودروسازی در رده‌های یک، دو و سه از کل 550 هزار نفر در سه موج بیکاری سال 97، نزدیک به 280 هزار نفر تعدیل یا تعلیق شده‌اند.

  بخشی از نیروهای تعلیق شده با تزریق چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات در پایان سال 97، به طور موقت به کار بازگشتند و برآورد شده با آغاز نهضت ساخت داخل قطعات خودرو، نزدیک به 50 هزار نفر اشتغال از دست رفته تاکنون احیا شده باشد.

  حدود یکهزار و 200 قطعه ساز رسمی در کشور فعالند که تاکنون نزدیک به 400 واحد آن‌ها تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • ۴۷۲
   • ۴۷۱
   • ۴۷۰
   • ۴۶۹
   • ۴۶۸
   • ۴۶۷
   • ۴۶۶
   • ۴۶۴
   • ۴۶۳
   آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
   آرشیو