برنج

دبیر انجمن خودروسازان مطرح کرد:

شروع تولید خودرو از هفته آینده

شرایط قیمت‌گذاری همچنان نامشخص است

عصر خودرو- شیوع کرونا همه بخش‌های کشور را تحت تاثیر خود قرار داد،‌ خودروسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما مساپل مختلفی در حوزه تولید خودرو به خصوص برای سال جدید مطرح است.

شروع تولید خودرو از هفته آینده
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از گسترش نیوز، یکی از مهم‌ترین موارد را می‌توان وضعیت قیمت‌گذاری خودرو دانست که آیا شیوه برای سال 99 تغییر می‌کند یا خیر؟ علاوه بر این از بابت شیوع کرونا تامین قطعات از چین نیز سخت شده و ممکن است مشکلاتی در این زمینه به وجود آید. برای پیگیری بیشتر این موارد گفت‌و‌گویی با احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران ترتیب دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

   نعمت‌بخش در خصوص شروع تولید خودرو گفت: قرار است این هفته پروتکل‌های بهداشتی در کارخانه‌ها پیاده و مقدمات تولید خودرو فراهم شود. در نتیجه از ابتدای هفته آینده تولید خودرو شروع خواهد شد. لازم به ذکر است که کرونا نیز تا حدودی در زمینه تولید خودرو تاثیر گذاشت و به خصوص در اواخر سال گذشته منجر به کندی روند تولید شد. اما آمار دقیقی هنوز از میزان تولیدات خودرو در سال 98 منتشر نشده که بتوان تاثیر کرونا را روی تولید خودرو به صورت دقیق اعلام کرد.

  وی در خصوص شیوه قیمت‌گذاری خودرو گفت: شرکت‌ها تا سال گذشته هر خودرویی که می‌فروختند به دلیل شیوه نادرست قیمت‌گذاری ضرر می‌کردند. اما باید منتظر ماند و دید که وزارتخانه حاضر خواهد شد که شرکت‌ها را از زیان خارج کند یا خیر؟ م بارها پیشنهاد کردیم که تنها راهی که باعث می‌شود پول‌های سرگردان را از بازار دور کنیم این است که اجازه دهند خودرو در حاشیه بازار به فروش برسد. به عنوان مثال پرایدی که توسط کارخانه 38 میلیون تومان به فروش می‌رسد به حدود 65 میلیون تومان در بازار رسیده و حدودا 2 برابر شده است. مصرف‌کننده نهایی معمولا در پیش‌فروش‌ها موفق به ثبت‌نام نمی‌شود و افراد سرمایه‌گذار هجوم می‌آورند و خودرو را به قیمت بالا می‌فروشند. در نتیجه مصرف‌کننده واقعی امکان خرید خودرو را پیدا نمی‌کند و کارخانه نیز از طرف دیگر زیان می‌کند. در این میان فقط دلال سود می‌برد و ما بارها در مورد تغییر روش فروش و قیمت‌گذاری صحبت کرده‌ایم اما متاسفانه هنوز جوابی نگرفته‌ایم.

  نعمت‌بخش ادامه داد: جلسات در رابطه قیمت‌گذاری خودر به دلیل مسئله شیوع کرونا هنوز تشکیل نشده است و باید تا 20 فروردین منتظر بمانیم. قاعدتا باید قبل از این که تولید خودرو شروع شود تصمیمی در رابطه با شیوه قیمت‌گذاری خودرو در کارخانه گرفته شود و ما نیز امیدواریم که این روند تغییر پیدا کند تا کارخانجات نیز از فروش خودرو با زیان رهایی پیدا کنند.

  وی در رابطه با تامین قطعات اظهار کرد: لازم به ذکر است از لحاظ تامین قطعات، چینی‌‌ها تا آنجا که اطلاع دارم تولید را شروع کرده‌اند. نسبت به بحران کرونا که اخیرا در چین بود وضعیت بهتر شده و امیدوارکننده است ضمن این که شرکت‌ها سعی کردند جایگزین پیدا کنند و قطعه‌سازان را به تولید وادار کنند. در مورد میزان تولید نیز امیدواریم امسال خودروی بیشتری تولید کنیم و برنامه‌ریزی کردیم که کل تولیدات سواری، کامیون و وانت به 1 میلیون و 200 هزار دستگاه برسد. این در شرایطی است که سال قبل تقریبا 900 هزار دستگاه خودرو تولید کردیم.

  دبیر انجمن خودروسازان در رابطه با چالش‌های اساسی خودروسازان در سال 99 گفت: به طور کلی چالش اصلی خودروسازان مربوط به بحث قیمت‌گذاری است. زمانی که در این زمینه مشکل داشته باشیم به صورت مرتب شرکت‌ها با کمبود نقدینگی مواجه می‌شوند و بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان افزایش پیدا می‌کند. بعد از قیمت‌گذاری مشکل دوم مربوط به تامین و خرید مواد اولیه می‌شود. در خصوص مواد مختلف مانند فولاد، آلومینیوم و مواد پتروشیمی هر زمان که شرکت‌ها بخواهند قیمت‌ها را افزایش می‌دهند. حتی بعضی مواقع این مواد را نمی‌توان به صورت مستقیم از بورس تهیه کرد و مجبوریم از دلالان استفاده کنیم.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط