برنج

بنزین «۳۲۶۱»

سهم ۱.۸ درصدی یارانه بنزین از تولید ناخالص داخلی

عصر خودرو- آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی صرف پرداخت یارانه انرژی به فرآورده‌های نفتی شده که در این میان سهم بنزین از این یارانه، ۱.۸ درصد است.

سهم ۱.۸ درصدی یارانه بنزین از تولید ناخالص داخلی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، سال گذشته سخنگوی دولت زبان به شکایت از پرداخت یارانه انرژی گشود و گفت ایران با پرداخت 69 میلیارد دلار یارانه انرژی، رتبه اول پرداخت یارانه انرژی در جهان را دارد.

  علی ربیعی تاکید کرد که از این میزان، 26.6 میلیارد دلار به یارانه فرآورده‌های نفتی اختصاص داشته و گاز طبیعی با 26 میلیارد دلار و سپس برق با 16.6 میلیارد دلار یارانه، در رده‌های بعدی قرار دارند.

  پیش از این نیز البته آمارهای مختلفی از پرداخت یارانه انرژی در ایران به گوش می‌رسید.

  ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین یارانه را پرداخت می‌کند که شامل یارانه‌های مختلف از یارانه نان گرفته تا یارانه انرژی می‌شود.

  آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که دولت‌های مختلف از سال 1380 تا 1394 در مجموع بیش از 860 میلیارد دلار یارانه به فرآورده‌های نفتی داده است که با مقایسه تولید ناخالص داخلی که سالانه معادل 450 میلیارد دلار است هزینه بسیار بالا و گزافی به شمار می‌رود.

  یعنی در طی 14 سال به اندازه 2 سال تولید ناخالص داخلی کشور صرف یارانه انرژی شده است. به عبارتی یک هفتم تولید ناخالص داخلی کشور صرف پرداخت یارانه انرژی به فرآورده‌های نفتی می‌شود.

  در این میان سهم بنزین از یارانه داده شده 120 میلیارد دلار است که از سهم 14 درصدی بنزین در دریافت یارانه انرژی حکایت دارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط